| Matteo12 a întrebat:

Am o secretie maronie dupa primul contact sexual.Nu a curs sange dar a durut.Am facut-o protejat...de ce mi-a aparut aceasta secretie?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai fost cumva virgina?

| Matteo12 explică (pentru mona):

Da

| mona a răspuns (pentru mona):

Atunci nu e cazul sa te ingrijorezi, fiind prima data e normal sa ti se intample asa ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi fost important să ne spui CÂND anume ai fost dezvirginată...

După deflorare, în acea zi, sau ( eventual ) 1-2 zile după, e POSIBIL să apară o secreţie maronie - această secreţie reprezintă sângele care a "rezultat" în urma ruperii vaginului şi care a rămas pe pereţii vaginului, şi ulterior se elimină ( prin această secreţie )!

Dacă, în schimb, au trecut mai mult de 2 zile de la actul sexual ATUNCI acea secreţie maronie este un semn/simptom premenstrual - care apare cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstruaţia - deci, în următoarele zile o să-ţi vină "ciclul"!

| ZuZoGirl a răspuns:

Poate e o reactie a corpului, nu e nimic serios, dar daca tot continua ar trebui sa te duci la doctor.