| altcinevaaa a întrebat:

am si eu cateva intrebari:
1.este adevarat ca de la masturbare poti ajunge impotent?
2. daca atunci cand te masturbezi ejaculezi cam la 5 minute dupa ce incepi masturbarea, este posibil ca tot atat de repede sa ejaculezi si in timpul actului sexual?(daca se poate as dori si un argument la aceasta intrebare cine stie sa zica)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. De la masturbare, in general, nu ajungi impotent. De la excesul de masturbare poti face diferite forme de impotenta, in special ejaculare precoce sau incapacitatea de a ejacula.
2. In general, te masturbezi ca sa-ti explorezi senzatiile, sa iti gasesti punctele sensibile, sa iti controlezi reactiile. Nu ejaculezi dupa 5 minute, barbatii invata prin masturbare sa-si controleze ejacularea. In general, controlul e mai slab in timpul contactului sexual, asa ca vei ejacula mai repede decat la masturbare. De aceea, daca te masturbezi, nu face abuz: 2-3 episoade pe saptamana este normalul maxim. DE asemenea, nu te grabi. Nu ai nici un motiv sa ejaculezi dupa 5 minute, invata sa te abtii, prelungeste erectia si stimulare, incearca sa o faci sa dureze cat mai mult.

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

1) Da! 2) Nu! E posibil ca sa nu poti ejacula de loc, pentru ca ai alte senzatii.Sau poti sa ejaculezi imediat. Asa ca cel mai bine,e sa renunti treptat la obicei,indiferent ce-ti vor raspunde copiii...E urat, imoral si doar uneori poti recurge la aceasta metoda, atunci cand nu ai partenera fixa.

| katy a răspuns:

1.daca nu exagerezi nu e problema, din contra e beneficiu pentru ca reimprospateaza sperma.
2.nu.ejacularea tine de psihic daca te gandesti la cu totul altceva nu iti va veni orgasmul asa repede si prin exercitiu, adica facand mai des, ai sa poti rezista din ce in ce mai mult

| Patrik a răspuns:

1.DA! Masturbarea in exces duce la ipotenta.happy
2.Lasa'o mai usor cu masturbarea.tongue

| altcinevaaa explică:

Nu am spus ca ma masturbez in exces, am ceva vreme de cand nu m-am mai masturbat, dar eu am stat ieri si m-am gandit ca daca la masturbare ejaculezi cam la 5 minute, cand faci sex nu vei ejacula la fel de repede?

| altcinevaaa explică:

Katy sa stii ca raspunsul tau, este cat se poate de adevarat, mai ales faza cu "ejacularea tine de psihic" ca asa mi se mai intampla uneori, cand ma gandeam la altceva nici nu mai simteam