| Piticu_3880 a întrebat:

am si eu o intrebarebig grin
este adevarat ca o fata nu poate ramane insarcinata atunci cand este pe ciclu? scuze pentru intrebarea asta prosteasca dar sunt baiat si m-am contrazis cu niste fete care spun ca nu se poate sa ramai insarcinata.

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Auuu. Care fată poate să pretindă că atunci când ai menstruație sunt șanse duble sau triple să rămâi însărcinată?! Dragelor, ați ajuns la pubertate?

Piticu, fii atent. A rămâne însărcinată înseamnă ca ovulul să fie fecundat de un spermatozoid, după care se formează zigotul, embrionul, etc, u know the story.
Fiecare ovar al unei femei, elimina lunar un ovul. Un ovar o lună, iar luna viitoare celălalt. În această perioadă pe pereții uterului se formează un oarecare înveliș care ulterior se va transforma în placentă în cazul unei sarcini; practic corpul femeii se pregătește pentru o eventuală sarcină. Dacă niciun zbenguit alb cu căciuliță n-a venit în vizită să fecundeze ovulul, ADICĂ DACĂ FEMEIA NU A RĂMAS ÎNSĂRCINATĂ, tot învelișul respectiv din uter, și ovulul mort nefecundat este eliminat prin ceea ce fetișcanele acestea numesc incorect ciclu... se cheamă menstruație, ciclul este perioada de 28 de zile... whatever.
Deci da, în momentul menstruației, eliminați un ovul mort și nefecundat, NU puteți rămâne însărcinate. Gizăs.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate, dar riscul este cel mai mic.

greece12
| greece12 a răspuns:

Da,nu se poate sa ramai insarcinata. Daca ai facut pariu o sa-l pierzi, sorry.Cand o fata e la ciclu, asta se intampla pentru ca ovulul nefecundat este eliminat si incepe formarea unui nou ovul, caruia ii trebuiesc cam 14 zile sa se maturizeze.Anatomie.Deci,daca nu exista ovul,pe care sa se fixeze spermatozoizii, cum sa ramana insarcinata fata? Ai inteles, da?

| RXN a răspuns:

O femeie poate ramane,teoretic vorbind,insarcinata oricand.E logic,ce-i drept,ca la menstruatie ovulul este eliminat,prin urmare spermatozoidul nu mai are unde ajunge, deci nu are cum sa ramana insarcinata, un nou ovul fiind eliminat dupa aproximativ 13-14 zile.Totusi,sunt cazuri in care ovulatia are loc mai devreme, nu in jurul zilei a14-a,deci riscul ramane.
Teoretic vorbind,in perioada menstruatiei, riscul de a ramane insarcinata este cel mai mic de pe durata ciclului, si nu cel mai mare.

| Dennys1521 a răspuns:

Da pot sa ramana...dar nu 100%.

| Alycaaaa a răspuns:

Se poate sa ramai insarcinata cand esti pe ciclu ba cher ai sanse mai mari!

| Ionica9119 a răspuns:

Doamne! Se pare ca acum baietii cunosc mai bine [in unele cazuri] problemele fetelor.
Trezeste'le tu pe alea care te contrazic si spune'le sa se mai documenteze. Nu numai ca riscul de a ramane insarcinata e dublat [poate chiar triplat], dar mai e si rsicul de a avea hemoragie.

| Ionica9119 a răspuns:

Scuze, reformulez raspunsul. Am citit gresit.
Nu ai dreptate. Riscul de a ramane insarcinate la menstruatie e de 2 poate chiar 3 ori mai ridicat.

| Lexiiii a răspuns:

Ba da laughing
Daca o fata e pe ciclu in care are contact are mari sanse sa ramana insarcinata.

| Piticu_3880 explică:

Vreau un raspuns concretbig grin
acum nu stiu ce sa mai cred din raspunsurile voastre...care este corect si care nu? care merita funda?:X

| Piticu_3880 explică:

Eu sunt baiat! si nu am cum sa o pun de mamaligalaughing
ca nu imi vine ciclubig grin

| Piticu_3880 explică:

Cine nu s-ar oftica daca n-ar pierde un pariu?laughing

| anny09 a răspuns:

Teoretic este foarte dificil pentru ca atunci se elimina ovulul nefecundat dar cunosc cazuri care s-au bazat exact pe chestia asta si au ramas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

incearca mai, atunci cand esti pe ciclu pune-o de mamaliga, daca peste 2 saptamani se lasa cu greturi si varsaturi ai pus-o! sa ma chemi la botez sau daca vrei sa fiu eu tatal copilului nu am nimic impotriva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stiam ca esti baiat iti mai raspundeam? oricum pierzi pariul, te oftici?rolling on the floor