| Foreveraloone a întrebat:

Am si eu o mica problema. M-am "indragostit" de cea mai buna prietena.Amandoi avem 16 ani, dar asta nu cred ca are prea mare importanta.Acum mai bine de jumatate de an am cunoscut o fata de care mi-a placut la momentul respectiv.Am vorbit pe internet destul de mult si astfel am devenit prieteni.Am inceput sa iesim in oras si sa vorbim lucruri destul de apropiate pana cand mi-a marturisit ca-l place pe un prieten de-al meu. Din acel moment nu am mai simtit niciun fel de atractie pentru ea.Cu toate acestea am continuat sa vorbim destul de mult.Am inceput sa o ajut cu sfaturi, dar degeaba caci prietenul meu este indiferent la sentimentele ei. Mi-a spus ca o data a plans o noapte intreaga cand l-a vazut cu alta.Am consolat-o si am incercat sa o ajut sa treaca peste fazele acestea.Si eu i-am spus lucruri despre mine care probabilnu le-as fi spus altcuiva, deci am incredere destul de mare in ea.De ceva timp, insa, a revenit acea atractie ce o aveam la inceput cand am cunoscut-o, poate chiar mai puternica decat atunci. Ea mi-a marturisit de multe ori ca-i sunt cel mai bun prieten si ca are mare incredere in mine.De o saptamana tot bat apropouri in legatura cu o relatie intre noi doi, dar mi-a spus ca "nu se poate indragosti de mine pentru ca relatia noastra e perfecta asa cum este ". Eu mi-am pus in cap sa ma intalnesc o data cu ea si sa-i spun pe fata tot ce simt.Trebuie sa spun ca este o persoana ce trece rapid de la o stare la alta.Totusi ma tem de reactia ei. Ce ar trebui sa fac?big grin Daca vreti sa mai stiti cate ceva puteti sa ma intrebati si va las un raspuns.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Tataru_Ionut_1991 a răspuns:

Bun ...deci de la bun inceput varsta intotdeauna conteaza, in ziua de azi nu trebuie sa ai incredere in nimeni, decat in familie. Daca maine va certati si ea din razbunare va spune tot ..cum ai reactiona ..deci las-o mai usor cu increderea, totul pana la o anumita limita.De obicei relatiile astea intre 2 prieteni ff buni nu prea merg, deoarece voi va cunoasteti destul de bine si nu prea mai aveti ce sa descoperiti unul fata de altul (in mare parte) si va interveni monotonia mult prea repede.Incearca sa iti dai seama de ceea ce simti, vezi sa nu fie obisnuinta, sau doar o simpla atractie sa vezi si tu cum e. Inainte de a face primul pas gandeste-te la consecinte, daca sa zicem ca va veti certa (nu exista relatie perfecta si fara certuri) apoi va despartit si riscul e foarte mare aveti sansa sa numai fiti nici macar amici si in final ai stricat o prietenie pentru un sarut pentru "acel ceva mai mult " sincer nu merita. Dar daca tie ti s-a pus pata incearca sa-i vb deschis sa ii spui ce simti dar si aici ca mai devreme exista riscuri, poate reactiona in asa fel incat sa se distanteze de tine si iar pierzi.Eu ca si sfat zic sa o lasi asa si sa vezi ce se intampla pe viitor.
Dar poti ruga un prieten comun sa o intrebe daca ar fi interesata, astfel tu nu prea ai de pierdut nimic.
Numai bine si ai grija nu strica o prietenie pentru cateva clipe de placere!

| Foreveraloone explică (pentru Tataru_Ionut_1991):

Asta ma gandeam si eu sa fac la un moment dat, dar am un prieten care tot imi repeta ca daca nu am o relatie cu ea atunci e degeaba tot ce am facut pana acum.

7 răspunsuri:
| Barbiiiiie a răspuns:

Ar fi o idee foarte buna asta cu intalnitul fata in fata si sa-i zici tot ce simti tu. asa va intelege si este mai bine pe mass nu poti sa ii spui si nu poti sa te afirmi in fata ei.
Succes! Funda?happy

| Emin90 a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care ai putea sa-l faci este sa te indepartezi de ea, fata asta e o piaza rea :-ss

| Foreveraloone explică (pentru Emin90):

Crezi ca singurul motiv pentru care s-a apropiat de mine este doar acela de a afla mai multe despre prietenul meu?

| Emin90 a răspuns (pentru Foreveraloone):

Poate, tu o cunosti mai bine. Incearca sa o faci geloasa sau ceva de genu, iar daca nici atunci nu acorda atentie sentimentelor tale, indeparteaza-te de ea ca nu se merita efortul, parerea mea, acum tu stii mai bine ce si cum.
Sper ca te-am putut ajuta.

| WhoKnowThat a răspuns:

Ma sicer aproape similar am patit si eu si crede-ma ca daca ti-a spus ca relatia ta cu ea e bine asa cum e acum inseamna ca nu va ajunge in niciun caz mai departe si ca daca te intinzi s-ar putea sa se rupa coarda daca ma intelegi ce zic..Probabil ca se va strica prietenia. Asa nici eu nu-mi mai vorbesc cu o fata din Italia, caci imi tot spunea ca noi suntem doar prieteni cu toate ca nu ii zisesem nimic dar aratam ca vreau o relatie. Si in final lucrurile au decurs prost in sensul ca am stat de vorba cu ea si nu am ajuns la un consens ca eu nu vroaim doar sa fiu prieten cu ea, vroiam mai mult, iar ea nu asa ca acum pastram distanta sad
Restul depinde de tine ce vrei sa faci!

| Băbeanu_Denis_1996 a răspuns:

Si eu sunt in Aceeasi Situatie....Si e chiar Nasol sad.