| Marius009988 a întrebat:

Buna TPU!

o iubesc pe colega mea de un an,la inceput imi era foarte rusine sa vorbesc cu ea pentru ca nu aveam incredere in mine insa am in timp am devenit o versiune mult mai buna a mea si am decis ca e timpul sa ii scriu si sa vorbesc cu ea mai mult la scoala.(am inceput sa vorbim in luna martie a anului trecut)
cam prin luna mai a anului trecut am inceput sa vorbim zilnic iar sentimentele mele au luat-o razna.i-am cunoscut familia si ma inteleg foarte bine cu mama, tatal si fratii ei, si si ea mi-a cunoscut familia si se intelege foarte bine cu ei.
trecand peste asta, in ultima zi de scoala i-am scris si i-am spus ca imi este foarte draga iar ea a spus ca a gasit insfarsit un prieten baiat calumea si si eu ii sunt drag. dupa cam o saptamana am aflat ca are un iubit deja de o luna si am inceput sa ne distantam pentru ca incepeam sa vorbim foarte rar iar mesajele erau oricum seci (asta a fost in luna iulie) in august am inceput din nou sa vorbim si mi-a spus ca s-a certat cu iubitul ei si mi-a propus sa mergem la un concert doar noi 2 intr o seara.am acceptat, am vorbit si mi-a spus ca a vorbit cu mama ei despre mine si i-a spus ca vrem sa facem aceeasi lucru dupa liceu iar dupa a spus ca nu e niciodata prea tarziu sa fim impreuna si ca sunt foarte frumos.inainte cu cateva zile de concert ea s-a impacat din nou cu iubitul ei si am suferit mult din cauza asta.in septembrie s au despartit.in urmatoarele luni nu am vorbit deloc pentru ca ma ignora, insa totul a luat o intorsatura in luna ianuarue cand mi-a scris si am inceput din nou sa vorbim, din nou, pentru o saptamana si m-a ignorat iar.Nu pot sa scap de sentimetele pentru ea pentru ca este o fata foarte frumoasa cu care am atat de multe lucruri in comun si o iubesc enorm, insa simt ca nu i am aratat destul ca o iubesc.acum am nevoie de sfatul vostru.Credeti ca e o idee buna sa-i iau un buchet de flori de 8 martie? daca da, ar fi ok sa ii iau unul si mamei ei?

tin sa precizez ca suntem clasa a 11a si avem 17 ani.

multumesc tuturor ca ati citit tot.

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Aș vrea să-ți pot spune asta fără să te rănesc dar nu prea am cum.
Nu ești decât un backup. Se folosește de tine ca de un pansament.
Nu realizezi asta? Dacă ea îți tot întoarce spatele (când îi merge bine) iar apoi când i se strică jucăriile, se întoarce la tine?
Așa va face mereu. Până se va stabili la cineva.
Dar e clar, după cum vezi, că acel cineva nu ești și nu vei fi tu. Pentru că ea nu se mulțumește cu tine, altfel n-ar mai oscila atât, și ar fi stabilă cu tine.
În perspectivă, pe tine te va face să suferi mereu, până în momentul în care îți va spune pa definitiv.
Asta vrei?

| EdyAnghel a răspuns:

E bagaboanta