| Alexandra87889 a întrebat:

E o poveste lunga...sper ca cineva sa o citeasca si sa ma ajute cu un sfat

Totul a inceput acum un an cand l-am cunoscut pe X prin intermediul unor prieteni comuni. Dupa cateva zile a intrat pe mine pe facebook si am inceput sa vorbim, mi-a cerut numarul de telefon si ne-am inteles foarte bine. Am inceput sa tin la el doar ca avea prietena care nici macar nu era din judetul nostru. Il iubeam din ce in ce mai tare si nu stiam cum sa ii spun. In toamna, dupa ce a inceput scoala s-a despartit de prietena lui si eu am fost cea care l-a consolat, care i-a dat sfaturi etc. Vorbeam in fiecare zi si pe parcurs si-a dat seama ca il iubesc si chiar eu i.am marturisit dupa aceea. Mi-a spus ca nu poate fi nimic intre noi decat prietenie pentru ca inca nu a trecut peste despartirea de prietena lui.Eu am continuat sa tin la el si sa pastrez legatura..Acum o luna mi-a spus ca ii place de cineva, dar dupa cateva zile acea persoana era intr-o relatie deci i s-a spulberat toate sansele...Intr-un final acum 1 saptamana, inainte de o petrecere la scoala, mi-a spus "Hai sa incercam sa fim impreuna, ca meriti si tu dupa atata timp". La petrecere am stat tot impreuna, ne-am sarutat etc. La scoala eram tot impreuna, toata lumea stia ca suntem impreuna si i-am spus si mamei despre prima mea relatie. Aseara imi trimite mesaj spunandu-mi ca trebuie sa ne despartim pentru ca nu ma merita, sunt prea copilaroasa, nu ma iubeste si a fost intr-o relatie cu mine crezand ca pe parcurs o sa se indragosteasca dar nu a fost asa.

Sunt distrusa, timp de un an am tinut ft mult la el, am fost tot timpul aproape de el si acum nu ma mai pot gandi la altcineva.Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez? Cum sa ma schimb? Sau ce sa fac?

funda!

Răspuns Câştigător
| Raiiiisa a răspuns:

Cel mai dureros este sa iubesti o persoana si acesta sa nu te iubeasca, sa iti pui atatea sperante in ea si pe langa faptul ca ti le spulbera te face sa suferi enorm.Chiar daca va intelegeati atat de bine nu trebuia sa ai atata incredere in el, mai ales cand ti-a spus ca nu este pregatit pentru o noua relatie, faza ca nu a trecut peste cealalata nu era o scuza.Nu trebuia sa fii atata de "dulce" cu el si sa ii arati cat de mult il iubesti de fapt, si chiar daca ai vrut ca el sa-si dea seama nu trebuia sa ii arati tot dintr-o data, pentru ca unii chiar profita de asta.
Nu cred ca el este un motiv ca tu sa te schimbi si daca chiar vrei sa faci asta sa o faci pentru ca asta iti doresti tu, nu pentru altii.
Sfatul meu este ca pe viitor oricat de mult ai tine la o persoana sa nu ii arati in totalitate pana nu esti sigura ca aceasta merita.Esti la prima relatie si de asta suferi acum atata, si poate si la a2-a,dar mai incolo o sa se mai schimbe lucrurile..Chiar daca a facut toate astea, odata si odata o sa-i para rau, iar daca o sa se intoarca ar fi bine sa-i intorci si tu spatelehappy

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te schimba, ramai asa cum esti, gasestet-ti alte ocupatii si in cativa ani ai sa uiti suferinta si ai sa mergi mai departe. Nu te iubeste, punct si dragostea cu forta se numeste viol. Ai gresit cand ai acceptat sa fii impreuna cu el doar fiindca ii era prea m, ila de tine, dragostea nu se naste niciodata din mila.

| cristi1995 a răspuns:

Sincer,chiar daca e un magar pentru faptul ca a stat cu tine din mila, a avut dreptate cand a zis ca nu te merita.pentru simplul fapt ca ai tinut la el timp de 1 an, ai demonstrat ca esti cu mult mai buna decat el.sincer imi pare rau pentru ce ai trait si sper sa treci peste.intr-adevar meriti pe cineva mai bun, cel putin la fel de bun ca tine.

| Densis a răspuns:

Si eu em trecut prin ceva asemanator.La inceput nu-mi venea sa cred ca suntem intr-o relatie, toti cei din liceu ne veau si ne spuneau ca aratam bine impreuna, insa el a pus capat relatiiei dar fara sa ma anunte ma lasase sa plutesc in aer pana l-am sunat eu si nici nu a avut tupeul sa-mi raspunda mi-a dat sms "Stii nu cred ca sunt pregatit pentru o relatie".Am ramas blocata, am simtit ca pica cerul pe mine.Si acum ma gandesc la el si-l plac muult dar asta e.El a ales sa punca punct.
El nu te merita mai mult ca sigur.O sa-ti gasesti printul, doar sa ai rabdare sa vina totul de la sine.Te puup

| NGheorghe a răspuns:

Tu esti distrusa, mai bine zis ai acceptat sa devii o distrusa, din momentul in care ai inceput sa ti la el stiind ca avea prietena... iar intr-un tarziu inevitabilul s-a si dovedit, iar acum esti si sigura de asta.
Cum sa ma schimb? Pai sper ca ti-ai dat seama deja ca tu valorezi mult mai mult, ca de fapt vezi si tu ca iti trebuie mult mai mult, asa ca data viitoare sigur vei fi mai hotarata: ori prietena ori iubita ori amandoua... dar a unui baiat care nu are deja o alta sau chiar altele big grin, si tu sa fi iar pe locul 2 daca nu pe 9 sau10, ca iar nu o sa fi multumita si noi nu prea avem ce sa iti facem. Cat sa te certam?
Sau ce sa faci... in continuare? Pai continua sa vorbesti cu el, foarte foarte elegant (si ce daca esti distrusă? o să fii distrusa care vorbeste elegant big grin ), sa ii dai dreptate cu despartirea, si sa recunosti, o singura data ii de ajuns, ca ai facut o greseala multumindu-te cu locul 2(foarte dificil in comparatie cu primul loc care este banal se simplu), si cu postura de consolatoare si sfatuitoare.
Dar daca te vei reimprietenii cu el sau ba, mai devreme sau mai tarziu, asta nu este treaba noastra si nici nu depinde de sfaturile pe care noi ti le dam ci doar de voi.

Inca ceva: "faptul ca acum nu te mai poti gandi la altcineva" nu inseamna ca l-ai iubit, poate dincontra. Ai avut acces la planurile lui, la detalii despre felul lui de intelegere, la felul lui de a descoperi si analiza nedreptatile, aceta este locul privilegiat dupa care tu plangi iar aici tu ai avut ocazia sa faci, din nestiinta, un lucru foarte rau; acela de ai zice ce decizii trebuie sa ia. Stii, este vorba despre faptul ca acel care ia o decizie este si responsabil pentru asta. Iar tu mult probabil ca nu te-ai abtinut si i-ai zis ce decizii sa ia, si astfel l-ai "scurtcircuitat" bine... de mai multe ori, drept dovada ca si el nu vorbeste prea frumos cu tine exact ca sa scape de posibilele viitoare scurtcircuitari. Poti sa-l acuzi, poti sa-l pedepsesti si orice altceva dar nu trebuie sa-i zici ce decizii sa ia chiar daca este foarte usor, mai usor ca de pus o floare la ureche. Oricum faci ce vrei dar la urma urmei si tu te simti incomfortabil daca iubitul tau ar lua decizii in locul tau. Ai vazut?

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga
El in tot acest timp te-a vazut ca pe o prietena buna. A avut incredere in tine si se simtea liber sa-ti spuna orice.
Insa tu, ai vrut sa-l iei de iubit. Ok. El a incercat asta, dar nu a reusit sa te vada mai mult decat o amica.

Nu te nenoroci din aceasta cauza.
Daca vrei sa-l pastrezi ca prieten, ii spui ca il iubesti cu toate ale lui si ca il intelegi.
Daca l-ai vrut doar ca iubit si nu ca amic, ii dai PA, si treci mai departe.

Te-am tzucat, si judeca.

| Schatzyyyyy a răspuns:

Fa-ti un alt prieten,daca totusi a simtit ceva pentru tine,si nu a vrut doar o "vrajeala",o sa iti dai seama! V-a fi gelos,vazandu-te cu altul! Eu zic,sa-l uiti, nu e pentru tine, daca vroia de la inceput sa fie cu tine, iti spunea de prima data, nu te ducea "cu zaharelul"!

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Pai pentru inceput incearca sa nu te mai gandesti la el. Dupa aceea incearca sa vb cu cea mai buna prietena a ta. Daca nu ai fa-ti si poate o sa incerce sa te consoleze sau sa iti dea sfaturi.Ca sa il faci gelos poti sa iti faci un plan cu un baiat si sa te plimbi prin fata lui. Poate functioneazahappyPa'pa.wave

| rebeca22 a răspuns:

Mda,cred ca ar trebui sa-ti vezi de viata ta, sa nu te mai gandesti la el. Dupa tot ce ti-a zis nu cred ca ar mai avea rost.

| cametome7 a răspuns:

E un bou, prost, handicapat etc..Viata merge inainte dar daca a zis ca esti copilaroasa inseamna ca trebuie sa inca sa te maturizezi.P.S nu te merita cauta la alcnv

| Alexandra87889 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Sunteti minunati!

| Scarpet_Veronica_1991 a răspuns:

El ti-a spus " Hai ca meriti si tu o sansa " si tu ai spus " da? ". Nu te cunosc dar iti meriti soarta