| Dailanitus a întrebat:

Am si eu o problema. Am 16 ani jumate, si saptamana trecuta am avut primul contact sexual cu iubita mea. Am avut o problema cu erectia, ceea ce nu mi sa mai intamplat pana acum. Ca sa vorbesc in termeni mai din popor, mi s-a sculat cand ne tavaleam, ne jucat, oral, etc, si cand a venit momentu sa o penetrez, a inceput incet incet sa scada erectia, ramanand undeva la 40-60%, venindu-mi sa ma termin, dar va dati seama nefiind tare nu reusesc sa o satisfac, ceea ce imi doresc. Stam de aprox 5 luni impreuma si in timpul asta am asteptat ca si ea sa doreasca pasul asta, in acest timp masturbandu-ma, nedorind sa fiu infidel, cam odata la 2-3 zile. In ziua aceea sa mentionez si faptul ca am fost obosit, nu prea dormisem noaptea, s-a intamplat asa neasteptat. Si preludiul a fost poate prea lung, in timpul acestuia avand o erectie destul de tare, si in momentul in care am ajuns la actul in sine aceasta a scazut. Am crezut ca a fost de la prezervativ, si l-am dat jos, dar la fel, reuseam sa obtin o erectie mai buna cam la 70-80% dar dupa 20-30 secunde scadea iarasi. Eu am reusit sa ma termin, dar ea nu prea cred ca a avut o experienta prea frumoasa. Voi ce m-ati sfatui sa fac, eu m-am gandit sa vad data viitoare daca se intampla la fel, ma gandesc la faptul ca eram si obosit etc, si cred ca am si o chestie de mantalitate, chiar ma temeam sa nu se intample asa ceva, precum mai am si temerea sa nu ma termin prea repede, si acum ma tem ca m-am facut de ras, desi ea spune ca nu e asa, mie teama sa nu mi se intample la fel si data viitoare. Voi ce m-ati sfatui?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, să NU te mai gândeşti tot timpul la chestia asta deoarece, din cauza stresului, se poate întâmpla să scadă erecţia.

Apoi, să o faceţi când eşti odihnit ( preferabil ), ca să fi "sigur" că NU asta e cauza.

De asemenea, faza cu prezervativul NU are nici o legătură cu erecţia - e doar "impresia" unora...

Apoi, n-ai precizat cât a durat preludiul şi în ce măsură ai fost "stimulat" în timpul acestuia.

Preferabil ca preludiul să fie lung pentru a o excita pe EA, dar să nu fi "stimulat" tu prea mult ( atunci e posibil să pierzi din erecţie în momentul penetrării ).

Sau, se mai poate încerca o "soluţie" : să te masturbezi până când ejaculezi, cu 15-30 minute înainte de actul sexual, atunci vei "rezista" mai mult - dar, în acest caz, e necesar un preludiu SCURT ( şi, OBLIGATORIU, să foloseşti prezervativ la sexul normal ).

Ori, în timpul preludiului, să-ţi facă sex oral până ejaculezi : la fel, la penetrare vei rezista mai mult şi vei avea o erecţie bună.
Dar, penetrarea trebuie să o faci cam la 10-20 de minute după de ai ejaculat şi, OBLIGATORIU să foloseşti prezervativul!

Dacă aceste "soluţii" nu dau rezultate timp de 2-3 luni, în cazul unei vieţi sexuale REGULATE ( 2-4 contacte sexuale/săptămână ), atunci este vorba de ejaculare precoce şi TREBUIE să consulţi un medic pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

| elisabeta12345678900987654321 a răspuns:

Mai incearca odata si nu mai fii asa ingrijorat, nu te ajuta cu nimic.

| DanyDanutzu a răspuns:

Sa exersezi cu altele pe ascuns
laughing