| Wexx a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava pentru mine si stiu ca unii ma veti crede un ciudat si o sa imi spuneti sa imi fac prieteni noi dar mai intai stati sa va explic totul!
Deci sa incepem cu inceputul.De foarte mult timp eu m-am mutat pe o alee.Aici la inceput era totul in ceata pentru mine nu stiam pe nimeni etc..prieteniile s-au legat foarte repede deoarece eram prietenos si eram si mic si na stiti cum e cand esti mic te imprietenesti mai repede cu copii. Timpul a trecut si copii de la bloc deja erau niste mici adolescenti, eram putini cei drept nu eram zeci de copii ci eram un numar mic de copii dar care se intelegea foarte bine si se distrau de dimineata pana seara. Dupa un timp au mai aparut copii noi pe alee si ne-am inmultit eram in jur de 10 copii pe alee iar in vacante si mai multi! Un timp a fost foarte bine ne jucam ne distram, nu prea eram noi cu calculatoarele mai mult pe afara si DA asta era in 2011-2012 nu in anii 50laughing.Si cum sunt eu foarte atasat de persoanele apropiate am patit ceva ce nici nu visam sa se intample si anume dupa atatia ani petrecuti impreuna pe alee, a venit ziua in care ne-am despartit.Trei dintre noi au trebuit sa se mute in alta localitate sau chiar tara, dupa care altii dintre noi cum aveau prietenii foarte bune cu cei care s-au mutat in alte localitati au mai crescut si nu au mai stat cu noi restul care am mai ramas deoarece nu mai erau acei ce s-au mutat si na nu mai erau integrati printre noi.Deci pe scurt o parte importanta dintre noi s-au mutat in alte localitati iar altii nu mai umbla cu noi deci practic vechea noastra gasca de 10-12 persoane a ajuns sa fie de doar 4-5 si asta in week-enduri! De ce? Pentru ca viata ti-o da cand nu te astepti, crezi ca totul e bine si te atasezi atat de mult de unele persoane dupa care viata va desparte!
Poate ca eu sunt singurul care le duce lipsa celor ce s-au mutat sau celor ce nu mai stau cu noi si poate ca altii sunt nepasatori sau si-au facut alte ocupatii respectiv alti prieteni, dar eu asa sunt de felul meu foarte atasat de persoane si dupa ce pleaca eu sufar extrem si cad in depresii.
Intrebarea mea este ce pot face sa nu ma mai gandesc la asta? Gandesc pozitiv de fiecare data si gandesc ca pana la urma toti se vor intoarce deoarece un prieten a fost mutat timp de 6 ani si dupa 1 an deja m-am obisnuit cu plecarea lui si nu ii mai dadeam vreo sansa ca se va intoarce si totusi s-a intors.
Ce pot face sa nu ma mai gandesc la cei ce s-au mutat si cei ce nu mai umbla cu noi? Sa nu mai sufar atat sa nu mai intru in depresii? Ma puteti motiva intr-un fel sau altul un sfat bun sau ceva? Multumesc anticipat, bineinteles va dau si funda!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate noi nu te putem motiva cu nimic, motivarea trebuie sa vina din dorinta si vointa ta!
Viata isi urmeaza cursul si este nromal sa simti lipsa prietenilor din copilarie, dar poti sa-ti faci alti prieteni si sa fii din nou fericit, in felul asta nu vei mai suferii!

| mihai69 a răspuns:

Fă ceva voluntariat. E clar că ai prea mult suflet - oferă-l altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea lung, pustiu...nu citesc

| Ecaterina2016 a răspuns:

Salvează un caine pisica de pe strada ce au fost aruncate ca niște gunoaie și vei primi dragoste necondiționată din partea lor.Animals are your best friend!

| VladutzuPokeR666 a răspuns:

Ai skype? skype meu : vlad.boss92. Adauga-ma si vb big grin