| Alex21212 a întrebat:

Salut Tpu.As vrea sa stiu daca pot lua vreo boala ma refer la sida hiv etc daca intretin o relatie sexuala cu o fata care este virgina de asemenea sunt si eu din cate stiu daca nu ai avut pe nimeni in familie cu boala respectiva nu ai cum sa iei acea boala?

Răspuns Câştigător
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Nu. Daca nici unul dintre voi nu a avut un contact sexual si nici nu s-a infectat cu vreo boala de la un pacient bonlav cu sida, hiv sau cu hepatita, nu aveti cum sa va imbonlaviti. Totusi mare atentie. Ca e prima data sau nu. Foloseste prezervativul. Asta daca nu vreti un copil. Iti recomand Durex extra safe, alea se sparg foarte greu. Si daca alegi sa folosesti prezervativul, citeste instructiunile de pe pachet. Eu si partenerul meu nu stiam cum sa le punem la inceput dar cu timpul inveti. Bafta!

| Alex21212 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Dar daca amandoi suntem virgin si dorim sa intretinem o relatie sexuala nu avem nevoie de prezervativ am auzit ca unele cazuri poti ramane cu penisul acolo a si daca nu ejaculez in vagin nu o pot lasa gravida din cate stiu.E corect ce zic?

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru Alex21212):

E posibil sa o lasi insarcinata din cauza lichidului preseminal. De ex daca ti-ai dat drumul cu cateva zile inainte. Lichidul preseminal poate sa colecteze sperma de pe canal. Foloseste prezervativul e mai sigur. Si e si lubrifiat. Si ca sa nu o lasi insarcinata trebuie sa urinezi inainte si sa o speli. Dupa iti face un oral pana iese lichidul preseminal si se ocupa ea de curatat zona. Apoi faci sex si o scoti inainte sa iti dai drumul. Nu e 100% sigur. Dar ca sa fie si mai sigur, fa asta inainte sa ii vina ei ciclu cu o zi, sau dupa ce i s-a terminat ciclul ( e o perioada cu fertilitate scazuta ). Bafta!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am schimbat peste 50 de femei si analizele sant perfecte. Mam protejat dar uneori le-am bagat pl in gura fara prezervativ la unele din ele. Atat timp cat nu ai dea face cu femei de pe marginea drumului nu are nimic

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a te infecta cu virusul HIV/SIDA se poate aprecia ca fiind aproape imposibila maiales in cazul in care fata respectiva provine dintr-o familie respectabila/onorabila.

| Alex21212 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc anticipat.O seara buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SIDA/HIV se poate lua și prin alte căi.Prin contact cu sângele (la vaccinuri, deși acum s-au schimbat vremurile,nu se mai folosește un ac a doua oară,la stomatolog, manichiură/pedichiură (dacă ustensilele cu care se lucrează nu sunt dezinfectate după folosire și ai ghinionul să te taie din greșeală,tatuaje când te duci de exemplu la un salon ilegal și, la fel, nu se dezinfectează ustensilele sau se poate și prin sărut doar dacă ambii parteneri au o rană în gură și desigur unul să fie infectat, ideea este că poți lua HIV/SIDA dacă sângele tău intră în contact cu sângele celui infectat și poate mai sunt și alte cazuri, dar doar astea mi-au venit în minte).Și da, HIV/SIDA se poate transmite fătului, dacă unul dintre părinți/amândoi (normal) este infectat și copilul va fi.Deci cel mai bine ar fi să folosiți PREZERVATIVUL.Vă scutește și de boli și de o sarcină nedorită.