| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.As vrea sa stiu care e cauza lambiilor(buzele)mari ai vaginei.Adica daca aceasta persista o boala,daca este din nastere, si cauza ei.Altii zic ca din cauza sexului,dar aceasta e imposibil, o virgina are.Astept rs, DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adeavar nu exista lambii ci doar labii si acele sunt buzele care acopera vulva si vaginul, pentru ca sunt 2 perechi, unele la exterior care acopera vulva si celelalte la interior care acopera intrarea in vagin.
Motivele pentru care sunt mai mari pot fi ereditare (mostenite) de la parinti si nu din cauza sexului.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Hipertrofia (dezvoltarea excesiva) a labiilor mici este un defect anatomic ( malformatie ) din nastere.Se corecteaza printr-o operatie estetica(labioplatie) care are drept scop reducerea conturului labial la dimensiuni normale.

| Kaℓi a răspuns:

Of, of. Doresc multa sanatate virginei.
Totusi, care e problema ei? ca din ce ai scris tu, nu se intelege nimic happy

| mihai69 a răspuns:

Nu există: laMbii, vaginĂ, rs.
Există în schimb labii, vagin, (?).
Labii mai dezvoltate poate avea oricine, la fel cum unii au nasul sau urechile (mult) mai mari față de restul lumii. Cauza fiind, evident, aceeași: genetică.
Și să îți spun un secret: majoritatea băieților le apreciază mai mult pe astea cu buzele mari!

| Frank51 a răspuns:

Daca nu o doare sau ceva, nu are cum sa fie ceva grav. Dar totusi, ar trebui sa o consulte un ginecolog.

| MistretulPufos a răspuns:

E genetic