| anacondric a întrebat:

Asa o intrebare, ce pedeapsa se cuvine baiatului care nu recunoaste ca el este tatal copilului nou nascut, aduc la cunostinta ca fata nu este minora. are peste 20. actul sexual a avut loc benevol si sub fara influenta de alcool. pursisimplu baiatul nu-i pregatit si nu vrea sa recunoasca.

13 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da de ce nu te-ai protejat?

| mihai69 a răspuns:

Pedeapsa este că se alege cu o soacră.
În rest, cum zise colegu'.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mihai69):

Nu totdeuna Mihai! Nu e obigatoriu sa se insoare cu mama copilului.
De alfel asa cum este prezentata situatia, nu cred ca acest lucru se va produce.
Pedeapsa e ca va lipsit de copilul lui...

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca sunteti majori amandoi, actul a fost benvol, atunci NU se pune problema unei pedepse!
TU cel mult il poti pune sa-si faca acel test pentru stabilirea paternitatii si pe baza acestuia il poti da in judecata pentru plata pensiei alimentare!

Dar ma gandesc ca cu timpul isi va da seama de greseala si va cauta sa se apropie de copilul lui.

| CataC a răspuns:

Buna

Nu e nicio pedeapsa. Dupa nasterea copilului cere in instanta stabilirea paternitatii si se va face expertiza medicala.
Daca el e tatal copilului va trebui sa plateasca pensie alimentara. Daca nu are venituri, nu o va plati nici pe aia. happy
Alte pedepse nu exista pentru act sexual benevol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedepseste-l inca o data, sa mai apara un nou nascut happy

| frostxtq a răspuns:

Nu exista pedeapsa pentru un act sexual benevol. Imi pare rau sa-ti spun asta, insa poate sa nu recunoasca faptul ca el este tatal copilului. Se poate face un test de paternitate insa este destul de costisitor.

| Tyberiu2000 a răspuns:

Prima oară înainte să-l acuzi al trebui ca acel băiat și copilul să facă un test de paternitate,ca să fi sigur. Apoi o pedeapsă conform legi nu există.Dar dacă află lumea,va începe să fie respins,și cred că și asta e o pedeapsă. Dacă viitoarele lui prietene al afla de fapta lui, acesta nu l-al considera demn de încredere, și l-al părăsi. Dacă lui nu-i va plăcea să fie respins, și sigur nu-i va plăcea, probabil va renunța și va accepta copilul.Eu sper s-o facă, nu-mi place când cineva suferă.În acest gaz tu și copilul.

| djlukass a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Total deviat de la subiect dar, prietene tu nu stii sa folosesti litera R? esti rarait cei cu tine. Tu nu stii sa scrii corect cuvintele si dai sfaturi la altii? pe bune?
al trebui= ar trebui
al afla= ar afla
l-al considera=l-ar considera
l-al parasi= l-ar parasi.
Prietene ce sunt cu cuvintele astea? Sincer nu sunt genu sa corectez pe cineva din pricina scrisului dar la tine e o problema. Daca ai fi scris o singura data hai sa zicem dar tu nu stii diferenta intre l si r.

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru djlukass):

Exact,chiar nu o știu, și nici nu e o glumă.Așa m-am născut.Pentru mine următoarele consoane sunt la fel:"R și L" "F și V" "C și G" "Ș și Z". Dacă o să le pronunți poți vedea că au o asemănare între ele.Eu văd numai asemănarea, nu și diferența.Așa m-am născut, așa vorbesc, așa scriu.Nu prea am probleme până nu vine unul ca tine să comenteze înainte să știe toate informațiile.Și răspund la întrebări deoarece pot cât de cât.Am mai luat funda pe acest site, am mai avut câteva răspunsuri bune.Sincer,cred că sunt mai bun ca tine la răspuns. Dacă e să ne luăm după cine câte funde are, eu am 10 iar tu 2. Și asta când eu "nu scriu corect". Sper că ai înțeles.

| djlukass a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Prietene eu nu traiesc pentru a lua funde pe acest site. Eu cand dau un raspuns probabil il dau ca sa ajut pe cineva iar faptul ca tu ai o problema la dictie nu te scuteste de a scrie corect. Lucrul acesta se pedepseste la un examen "matur" al vietii tale cand va avea loc. Profesorii cand citesc nu banuiesc ca tu ai o problema. Tot ce am scris nu a fost cu rautate a fost doar ca un sfat in a face diferenta si nu a mai gresi pentru ca se pedepseste. Cat despre funde ma doare in cot intelegi? Bravo ai funde ce sa zic esti cineva eu unul nu alerg dupa asa ceva ci pentru a va ajuta pe voi tinerii din ziua de azi ca aveti mari probleme si nu le dati de capat. PS: nu sunt genul care cauta sa corecteze pe cineva de felul cum scrie dar la tine am banuit ca e o problema si tot ce am vrut a fost sa iti dau un semnal de alarma si sa pui accent mai mult pe scrierea lor corecta chiar daca la dictie nu poti corecta asta. Era pur si simplu un sfat dar te-ai revoltat prea tare si ai dat-o aiurea cu fundele, de parca as trai pentru niste funde, dar de asa-i romanu. Esti la varsta aia in care crezi ca toti au ceva cu tine dar nu realizezi ca de fapt eu am vrut sa te ajut prin a-ti atrage atentia. Numai bine si numai fi revoltatwinking

| Tyberiu2000 a răspuns (pentru djlukass):

Nu o lua de data aceasta ca o revoltare.Dar a venit vorba că "tu dai sfaturi la alți".Nu am înțeles exact care e problema.Un om normal poate înțelege subiectul și dacă e scris cu niște greșeli.Nu prea văd că să scrii greșit al fi o problemă atât de mare pe internet când majoritatea cuvintelor sunt corectate.Iar cu fundele:să ști că mai am nevoie de ochii, să nu mi scoți cu ele.Ele au fost numai un mijloc de legătură pentru ați arăta că pot răspunde la întrebări și fără să pot scrie perfect corect.Nu spun ceva de genu"Am funde,sunt cel mai tare!"Știu că asta se înțelege,dar nu asta voiam să spun. Oricum,cu examenele nu mă îngrijorează.Eu când răspund,răspund rapid, nu mă mai uit dacă nu văd o dungă roșie sub scris că știu că e scris bine, dar la teste știu să mă auto-corectez.În mod normal la compuneri, poezii, basme pe care le scriu mă corectez fiind în proporție de 98%, undeva pe-acolo corect.Profesori de română n-au nimic cu mine, doar îmi atrag atenția la 2-3 cuvinte.Pe majoritatea am reușit să le învăț, în loc să scriu așa cum le aud.De exemplu pentru mine "așa" și "asta" sună la fel.Totuși m-am chinuit să învăț care unde, când se pune, și acum și dacă dictează profesorul aud"așa" în loc de "asta". Deci sper că ai înțeles, 1.Nu-s așa de atașat de fundele acelea, doar am vrut să-ți arăt că pot răspunde la întrebări 2. N-am nici o treabă cu examenul, oricum știu mai multă teorie și am mai multă imaginație decât toți de la mine din clasă, iar pentru greșelile de scriere pierd 1 punct din 100, deci nu plâng după el 3.Mm da, cred că nu mai am ce spune la 3, dar e bine să fie număr impar nu par ca la morți.

| djlukass a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Imi place totusi la tine ca iti dai silinta sa razbati in lumea asta. Dar eu ce am vrut sa scot in evidenta a fost scrierea corecta a sfaturilor, asta te-ar ajuta foarte mult pentru a fi mai usor inteles de catre cel care are nevoie de ajutor si de a te aprecia mai mult. Eu nu am vrut si nici nu te-am judecat ca am inteles din prima ca la tine e o problema, eu am vrut ca tu sa iti dai seama ca e o atentie mai sporita din partea mea pentru a pune accent pe declicul acesta, pare ca esti un baiat care intelege chestiile astea si pentru varsta ta, ca am o mica banuiala cam unde te situezi esti destul de destept unde se inclina balanta la tine si ce trebuie sa corectezi. Probabil am fost si eu dur cu replica aia, cei drept recunosc asta dar am vrut sa te stimulez mai tare (sper sa intelegi ce am vrut eu de fapt sa scot de la tine).
PS: la un text argumentativ ce vei face? cand acolo trebuie sa dai doua argumente? ai sa vii cu al treilea argument la fel ca acum? big grin mi s-a parut funny al treilea argument al tau de asta intreb.