| And43iXFlorin a întrebat:

Aveam o întrebare legată de mărimea penisului.
Este adevărat ca dacă ai un nivel foarte crescut de testosteron (in limita) acesta sporește creșterea penisului și a masei musculare? Mulțumesc pentru răspuns

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da, dar efectul e valabil doar pe adolescenti pentru ca o data ce treci de faza asta corpul nu mai reactioneaza la fel de bine la testosteron si efectul e super mic. Evident exista si riscuri, de aia nu se practica decat la cei cu hiposecretii.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, e posibil. Dar nu depinde doar de titrul de hormoni, ci și de nivelul de sensibilitate al receptorilor hormonali pe care îi ai.

| lpavel a răspuns:

Nu cred... Penisul iti creste la fel cum cresti si tu! Deci dupa marimea corpului tau vei avea si penisul. A nu se confunda cu grasimea... laughing

| Jorgibusn029 a răspuns (pentru lpavel):

Aici greșesti foarte mult.
Penisul nu e după mărimea corpului.Cunosc un prieten foarte bun făcut înalt care are un penis de 12-13 cm, și acum caută pe net soluție pentru creșterea penisului fiindcă femeia lui l-a lăsat pe motivul asta.Nu ai cum sa spui asta.Si sunt copii de 16-17 ani care nu sunt atât de bine făcuți din punct de vedere fizic dar au un penis foarte mare.Chiar eu am văzut un băiat care și-a arătat penisul unei doamne pe strada și nu arată atât de bine din punct de vedere fizic, dar avea un penis destul de mare după aprecierea pe care am avut-o.

| lpavel a răspuns (pentru Jorgibusn029):

NU la asta m-am referit! m-ai inteles gresit... M-am referit ca se dezvolta odata cu corpul... iar daca iti creste burta nu-ti creste si penisul!

| Frank51 a răspuns:

Nu. Testosteronul ajuta doar sa ai caracteristicile unui barbat, precum voce groasa, masa musculara pusa fara efort prea mare, par pe corp, samd, hormonul de crestere este responsabil pentru cresterea corpului, care este cel mai ridicat doar in perioada pubertatii, pana pe la 18-20 de ani, dupa care scade si se stabilizeaza doar pentru metabolismul bazal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În teorie da. Dar asta evident în timpul dezvoltării, pubertății, căci dacă penisul tău a terminat de crescut degeaba ai testosteron crescut, nu va crește la infinit. De exemplu dacă tu ai 25 de ani să zicem și fără nicio discuție penisul tău a ajuns la limita mărimii sale, indiferent că tu ai un testosteron de 1000mg/dL, natural sau artificial, nu va mai crește mai mult de atât.
Cât despre masa musculară, ai fi tentat să crezi ca este ceva liniar, mai mult testosteron=mai multă masă musculară. Totuși sunt exemple și exemple de persoana x cu mai putin testosteron decat persoana y, dar un fizic mai bun. E greu de zis de ce. Impresia mea e că atât timp cât nu ești deficitar, deci atât timp cât de încadrezi in marja normalitatii, poți avea la fel de multă masă musculară ca unul care are mai mult testosteron(tot in limita normalului), dar sunt mulți factori aici.