| cats3 a întrebat:

Salut TpU!
Ca băiat după masturbare are vreo problema dacă nu te speli și rămâne un lichid pe capul penisului?(acel lichid nu cred că e sperma deoarece am de abia 13 ani)

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta inseamna ca ai probleme cu igiena.

| Violleta2022 a răspuns:

Acel lichid seminal ar putea contine si sperma.
Spalarea dupa masturbarea ( si sex) este obligatorie, atat la exteriorul penisului act si prin faldurile lui, pentru a elimina orice urma de secretie intarita, urina si chiar smegma, fiindca miroase f. urat, iar in timp poate produce infectii si inflamatii ale penisului.
Esti la varsta la care trebuie sa inveti sa te speli ZILNIC, nu doar pe cuc dar si pe tot corpul, asa cum este normal si sanatos. Chiloteii si hainele trebuiesc si ele schimbate, dupa fiecare spalare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul care ramane pe glandul (capul) penisului cel mai probabil este lichid preejaculator produs de cele 2 glande bulbouretrale (Cowper), fiindca la varsta ta glandele seminale (vezicula seminala, prostata si testiculele) inca nu sunt pe deplin maturizate si astfel inca NU reusesc sa produca lichid spermatic.
Insa indiferent care ar fi natura lichidului amintit, esteindicat si recomandat ca atat glandul penian cat si intregul penis sa fie spalat zilnic cu apa calduta si sa fie folosit si sapunul pentru a fi mentinuta igiena adecvata. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu e niciodată ok să stai nespălat la puță. Și... nu e imposibil să ai măcar lichid prespermatic, dacă nu chiar sperma încă de la 13 ani.

| Emilian65 a răspuns:

Este indicat ca dupa fiecare act sexual sau masturbare sa speli penisul cu apa calda si sapun pentru a nu avea vreo problema cu o infectie sau miros urat al acestuia.