| Adyy5 a întrebat:

Când sunt la ciclu folosesc always, dar vreau sa trec la tampoane. Sunt copil, 14 ani.
Dar bunica mea mi-a zis sa n-o fac, deoarece acestea când sunt în interior se umfla cu sânge și după o utilizare voi simți nevoia sa fac sex.
Și ca ar trebui sa folosesc tampoane abia după ce ma dezvirginez.
E adevărat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Parerile pro sau contra folosirii OB-urilor de obicei sunt mai mult subiective decat cu adevarat obiective. Parerile exprimate de obicei si care aduc diverse "argumente" contra folosirii de OB-uri mai ales la varsta adolescentei sunt intretinute de femei lisite de educatie sexuala exact la fel cum este si bunica ta. Gandire bunicii tale denota faptul ca nu este informata corect in aceasta problema, iar de educatie sexuala nici nu poate fi vorba din moment ce afirma si sustine o presupunere aberanta in privinta inducerii dorintei si a nevoii de a intretine sex. Bineinteles ca atat ei cat si femeilor ca si ea, care "detin" idei si pareri preconcepute dar false/eronate si gresite ar fi lipsit de sens si inutil sa le explici contrariul, sau sa le ceri sa-ti explice care este ratiunea ca se fabricarii OB-urilor mici si foarte subtiri care sunt special create si confectionate pentru fete inca virgine. Te sfatuiesc sa incerci sa le folosesti (de cateva ori) fiindca doar procedand asa tu vei fi cea care va trage concluzia corecta in aceasta privinta. Conceptia potrivit careia in urma folosirii de OB-uri s-ar pierde virginitatea, este falsa, gresita si incorecta. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| iar99Teo a răspuns:

Introducerea in vagin a OB-ului nu este recomandata inainte de inceperea vietii sexuale deoarece duce la dezvirginare. Nu putem vorbi de o "nevoie de a face sex" in urma ob-ului. "Nevoia" vine odata cu maturizarea organismului si pregatirea fizioligica pentru procreatie. Ai grija de tine si multa sanatate!