| Paulickk a întrebat:

Cant la un instrument:orga.nu cea de biserica.mult mai mica.si vreau sa stiu cum se noteaza notele in limba engleza.stiu ca do-C...si vreau sa mai stiu cum se prin acordurile mai grele, nu do si re, si bemol si astea...mersi anticipathappy, scuze pentru categorie

Răspuns Câştigător
| REDSQ a răspuns:

Notatia e de fapt germana:

LA = A
SI = H (si bemol = B)
DO = C
RE = D
MI = E
FA = F
SOL = G

Tonalitati: cele minore MOLL, cele majore DUR (de ex "la minor" = a-moll, iar DO Major = D-DUR)

Acorduri :

DO-MI-SOL - se noteaza simplu "C" - do major
DO-MI-SOL - SIB se noteaza simplu cu "C7" - do major cu septima care duce la tonalitatea FA MAJOR (F) si tot asa
C= Do major
Cm = Do minor
Cm7 = do minor cu septima (Do - mib - sol - sib)
Cm9 = do minor cu nona (Do-mib-sol-sib-re) e mai complicat se utilizeaza in melodiile mai moderne, in jazz etc.