| bibi5961 a întrebat:

care metoda contraceptiva e cea mai sigura si cea mai buna? in afara de prezervativ. mentionez ca avem o relatie serioasa si pe la anul intentionam sa ne casatorim...deaia am renuntat la prezervativ (de plasture contraceptiv ce spuneti? ) dau funda pentru cel mai bun raspuns. multumesc de ajutor!

Răspuns Câştigător
| GoguSteriade a răspuns:

Pilulele contraceptive au cea mai buna rata in ceea ce priveste succesul. Fireste, prietena ta va trebui sa nu uite sa le ia si inainte de asta, e indicat sa vizitati un medic - el va putea sa ii recomande un program pentru a lua pastilele, nu se iau dupa ureche. Succes!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Plasturele contraceptiv este o metoda buna, cu o siguranta mai redusa decat contraceptivele orale (si semnificativ mai mica decat prezervativul). In plus, ai doua griji: sa il verifici cam de doua ori pe zi ca este in pozitia corecta si sa mergi la interval de cam 4 luni la ginecolog, fiindca dozarea hormonala se face mai prost si riscurile sunt mai mari ca la contraceptivele orale. daca tot iei un tratament hormonal, cred ca este mai bine sa iei contraceptive orale (prescrise de ginecolog). Au mai putine efecte adverse, o protectie mai buna si poti merge la ginecolog ceva mai rara (adica o data la 6 luni).

| Onn3 a răspuns:

Pilule contraceptive sau pilula de a doua zi in cazul in care folositi metoda calendarului si esueaza acaesta metoda.

| bibi5961 explică:

Dar de sterilet ce spuneti? e greu de folosit? eficacitatgea lui cum este? pretul unui sterilet cam cat ar ajunge?

Răspuns utilizator avertizat