| Mihaelis a întrebat:

Ce se întâmplă cu casuta copilului si cordonul ombilical dupa ce nasti? Se putrezește in vagin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Placenta impreuna cu cordonul ombilical sunt expulzate din uter in momentul nasterii. Medicul obstetrician-ginecolog sau cel neonatolog, care asista nasterea isi da seama daca placenta a fost expulzata in intregime.
Medicii neonatologi au un rol extrem de important atat in viata proaspetei mame, cat si in viata copilului nou-nascut. In afara procedurirol medicale prin care se asigura ca bebelusul este sanatos, medicul neonatolog este cel care gestioneaza primul contact al nou-nascutului cu mama. Si acorda nota noului nascut.

| Mihaelis explică (pentru corbulalbrosu):

Foarte folositor raspunsul. Ma îngrijoram ce se intampla cu resturile!

8 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu se topeste

| DeyCj a răspuns:

Se îndepărtează de către medicul neonatolog.De asta nașterile TREBUIE făcute la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Cordonul ombilical si placenta sunt eliminate la nastere, odata cu copilasul. Ele sunt duse la crematoriu si incinerate, dupa ce copilul este nascut, iar cordonul ombilical taiat.
In anumite situatii, parintii cer criogenizarea (inghetarea) cordonului ombilicat si pastrarea lui pe termen nelimitat, in laboratoare specialem ca in cazuri grave, acnd copilul acum devenit adult se imbolnaveste si are boli autoimune sau cancere, copilului i se injectea celule steam, extrase din propriul cordon omblical, de la propria-i nastere, care sunt benefice si ii pot repara boala.
Procedura asta de inghetare si pastrare a cordonului ombilical este facute in laboratoare speciale, costand foarte mult, asadar nu toti parintii isi pot permite acest lucru., mai ales ca la noi in tara nu exista un asemenea laborator, doar in strainatate.
In uterul mamei nu ramane nimic dupa nastere si nici in vaginul ei, revenind la masurile avute initiale (inainte de a ramane gravida), abia dupa 30-40 de zile, de la nasterea pruncului.

| NotNamed a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor buna asta cu putrezirea in vagin... gluma serii

| Catalin77945 a răspuns:

Ele sunt eliminate la nastere

| betivulsabie a răspuns:

Esti proasta sa moara mama

| kaftprintzu a răspuns:

Vai de pl mea