| unsimplubaiat123 a întrebat:

Salut, TPU!
Credeti ca s-ar putea intampla ceva neprevazut daca ejaculez in vaginul iubitei mele daca folosesc durex extra safe?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert nu se poate intampla nimic deosebit, in cazul in care prezervativul ramane intact/intreg pana in momentul terminarii actului sexual, dupa ce sperma a fost ejaculata in prezervativ.
ROLUL SI ROSTUL PREZERVATIVULUI
Daca actul sexual este PROTEJAT, indiferent care ar fi metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, toate au rolul si rostul de a asigura GARANTIA sigura ca NU se poate forma sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in prezervativ, sau ajunge in vagin in urma ejacularii intentionate sau involuntare. Rolul efectiv al fiecarei metode de protectie/contraceptie folosite, este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze chiar in timpul coitului incat sa poata fi continuat actul sexual fara intrerupere pana in momentul in care dispare erectia. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura si adecvata in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata in timp ce este intretinut actul sexual direct in vagin in cazul protectiei care o permite, sau in PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca in astfel de situatii formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă se rupe da, dar șansele sunt foarte mici.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ejaculezi in prezervativul care este folosit si in mod corect, nu ai de ce sa iti faci griji.

| Sofer a răspuns:

Dacă prezervativul nu e înțepat sau spart. Nu se poate întâmpla nimic grav.

| Crackman a răspuns:

Atâta timp cât nu este prezervativul rupt