| ionutzz94 a întrebat:

SALUT TPU!
Cunosc de ceva vreme o fata de care a ajuns sa imi placa foarte mult. Cert este ca desi ea are prieten de scurt timp, de o luna o luna si ceva o sun seara de seara si stam de vorba la telefon cate o ora 2.Nu stiu cum sa ii spun ca imi place de ea...Prietena ei cea mai buna i-a spus ca mie imi place de ea, dar nu stiu cum si in ce masura....raspunsul ei fiind ca are prieten, dar eu par un prieten bun si de treaba.Nu stiu ce sa fac.Am vorbit cu un prieten de 20 de ani(expert in domeniu) si mi-a spus sa prind moment singur cu ea si sa ii spun ce simt.Culmea este ca am prins astfel de momente dar mereu ma blocam si nu stiam cum sa deschid "subiectul". Daca stau mult inchis in mine imi este teama ca gresesc si poate o pierd de tot,de aceea va cer sfaturi orice,care sa ma inspire sa vorbesc cu ea,poate chiar o replica doua, orice!
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

In primul rand, trebuie sa prinzi incredere in tine si trebuie sa realizezi ca insemni ceva pentru ea din moment ce te considera prieten bun si vorbeste cu tine cate 1 ora 2 in loc sa vorbeasca cu prietenul ei.
Poate si ea asteapta sa-i spui ce simti, cine stie? De ce nu incerci? Ce-i aia frica? Sentimentele si exprimarea lor trebuie sa fie paralele cu frica si timiditatea!

Haide, fa primul pas ca altfel probabil o sa creada si ea ca nu o placi.
Ii poti spune frumos : M-am atasat de tine, imi placi foarte mult si ador sa vorbesc cu tine, sa-ti aud vocea. Ma face fericit.
Esti foarte draguta, as vrea sa imi fi alaturi mereu.

s.a.m.d.p.

O zi placuta,
http://educatiasexuala.ucoz.ro

3 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Eu sugerez sa nu te bagi in relatia ei actuala. Asteapta sa se desparta (nu incerca sa-i desparti tu) si dupa aceea cauta sa-i spui ce simti.Fi o persoana deschisa, fetelor nu le plac baietii incuiati la minte, timizi, retrasi. Baga-te in seama pe langa ea, acorda-i atentie, fi o fire amuzanta, spune glume, distreaz-o. Arata-i ca ai "oua" si esti ceva mai tupeist.Si asa 50% din joc e facut. Restul depinde si de aspectul tau si daca esti genul acelei fetewinking Daca ai sa tii in tine ai sa-i dai impresia ca nu vrei sa fiti decat prieteni si ca esti ok cu faptul ca ea te tine langa tine doar ca pe un prieten. Baftawinking

| neutrino a răspuns:

Tu ce vrei? Ca ea sa isi lase prietenul pentru tine si sa astepte ca tu sa te deblochezi?

| irinushu a răspuns:

Daca are prieten si il iubeste nu stiu ce sanse ai avea, poate te priveste ca pe un simplu prieten. Nu pierzi nimic daca esti prietenul bun si de treaba, castigi prietenia ei si nu stii mai departe... Poate o sa fii cu ea sau poate cunosti o fata care o sa iti placa mai mult.