| suomynonA10 a întrebat:

dar am si eu o intrebare care ma tulbura.Intai,sa trecem la subiect.Va spun de pe acum ca va dura ceva, daca considerati ca nu aveti timp treceti peste ea.

Deci, sunt un baiat in clasa a 7-a, 13 ani etc. etc.Am fost frustrat cu gasirea unei prietene de ceva timp, am avut 2 refuzuri, la care imi vine sa ma arunc de pe bloc.Dar de data asta ma simteam mai increzator ca intodeauna.Am discutat cu cativa colegi prieteni veri, pana un coleg mi-a dat 2 optiuni, una de a 6-a si una de a 5-a.Am mers cu prima varianta, o sa ne referim la ea ca Maria.I-am spus colegului sa gaseasca o cale sa ne cunoastem.Incercam sa mergem amandoi la ea dar pleaca, respectiv il ignora pe colegul meu.Am pastrat aceeasi incredere dar m-a pus la indoiala reactia sa.Atunci i-am spus colegului sa mai bata el apropo-uri, sa nu ma bage pe mine.Era vineri, si intr-o pauza vine colegul meu.

"A spus ca se mai gandeste pana luni."

A fost o victorie pentru mine, eram nerabdator sa o vad si sa vorbim.Prietenul care m-a introdus ei a facut un grup cu mine, prietena Mariei si Maria insasi.Au vorbit ei pe acolo, dar nu si Maria.Nici macar un seen.Am decis sa vin in cartierul ei,mai exact langa scoala mea(unde era si ea,duh). Prietena a incercat sa o scoata sa ne vedem, dar ea incerca sa gaseasca scuze gen "Invat" si chiar a spus "Mi-e frica".

M-a lasat rece, fara cuvinte.Am stat sa ma gandesc.

"De ce,Cum,Din cauza cui?"

Am mai pe langa scoala cu colegul care m-a introdus, ar fi trebuit sa fie si prietena Mariei, dar era plecata.In cele din urma prietena acesteia ne-a spus ca nu vine.Pana la urma am plecat deoarece trebuia sa ajung acasa. Ajuns,am luat numarul ei si am inceput sa ii scriu pe wapp. Dupa saluturi si alea alea,am decis sa ii spun ce parere are despre mine.A spus ca nu ma cunoaste, deci nu stie ce sa spuna, apoi am intrebat doar de ceea ce a vazut pe holuri la mine.Nimic,nici seen.M-am consultat cu prietenul meu si sa deschid un subiect.El a spus sa fiu direct si sa ii spun ca o plac.Asa am facut.I-am spus cum ma gandesc in fiecare seara la ea si daca nu doreste sa fie fericita cu mine.Mi-a spus sa ii mai dau timp pana luni sa se gandeasca.Am aprobat,i-am spus noapte buna din moment ce mai aveam treaba si credeam ca dupa ce termin ma culc. Dupa ce i-am spus acestea am simtit la propiu fiorii care ma treceau, am inceput sa simt cu adevarat sa simt ceva pentru ea, decat ca un lucru care a pornit ca un fel de gluma la inceput.

Imi faceam treaba dar am lasat confa cu noi 4 deschisa.Am vazut ca ele doua se certau si au inceput sa dea poze de santaj,una cu alta si inv.Le-am lasat,nu m-am bagat. Dupa ce am terminat nu stiam daca sa mai vorbesc cu Maria sau nu, dar prietena sa mi-a spus sa ma duc, sa nu fiu fraier.Asa ca m-am bagat am inceput sa discutam tot felul de chestii, unele nesimnificative, altele mai serioase.Dar s-a simtit foarte liniar.Practic eu puneam intrebarile iar ea raspundea sec.Mi se parea ca ma pune la indoiala,ca nu avea absolut nici un interes.Mi-am luat curaj si am intrebat-o:

"Esti suparata?"

"Nu."

"Sigur?"

"Da."

Din acest punct am decis sa o las,sa nu mai insist, nu doream sa o enervez, stiind cat de usor reactiona la ceva care nu ii placea sau la care se insista.In cele din urma prietena ei porneste pe confa un joc de tip Adevar si Provocare.Incepem,ea o intreaba pe Maria:Ti se parea ca x(eu) e dragut?

Eatongueoate

Dupa vine la mine si ma intreaba daca o plac pe Maria.

Eubig grina

Simplu,la subiect,fara prea multe lucruri discutate. Dupa ce nici n-am terminat tura,gen toti sa ne punem intrebarile, Maria a spus gen:

"Hai gata jocul asta nu isi mai are rost."

Intr-un fel cred ca s-a simtit si nu a dorit sa mai continue jocul, gen se simtea inconfortabil cu intrebarile puse sau provocarile date.Nu am mai spus nimic pe confa.In schimb am decis sa mai vorbesc pe wapp despre un alt cuplu in care era o fata si un prieten si cum fata aia nu se comporta cum trebuie(mai exact ca face ca handicapata si isi batea joc de ala)asta deoarece stiam ca nici ei nu ii convenea si ca sarea in aer cica cand auzea de asta.La fel de silent ca pana atunci, doar cu o afirmatie scurta.In cele din urma dupa ce i-am spus faza asta mi-a spus ca se baga la somn.I-am urat nb si dupa scurt timp m-am pus si eu la somn.

Azi, de la o zi de dupa declaratiile facute am inceput sa simt fiorii si sa ma gandesc la ea si raspunsul ei, respectiv cum va decurge intalnirea planificata de fiecare parte.Azi am mai discutat cu prietena sa,respectiv am aflat ceva:

Spunea ca desi ea pare nebuna si etc.,ea se simte singura,a mai fost de cateva oribla psiholog sa discute problemele astea.

De asemenea,am aflat ca a avut sentimente pentru un alt baiat,dar acela a refuzat-o.Cel mai probabil saptamana asta s-a intamplat.

Iar acum intrebarea(sau intrebarile) propie dupa cam o ora cat am gandit cuvintele astea:

Cum sa o abordez?
Ce sa ii spun?
Cum sa o fac sa isi dezvaluie problemele fata de mine?

Vreau sa o ajut, sa se deschida in fata mea, dar nici sa ramanem la stadiul de prieteni.Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu îmi vine să cred că am citit tot laughing
Chestia ciudată e că nu ești chiar așa rău, la 13 ani.

Nu o să insist prea mult, o să-ți spun doar ce ai greșit.
Nu o mai întreba lucruri serioase. Nu o mai întreba, în general, nimic. Doar vorbește cu ea. Lasă lucrurile să decurgă încet. Tu o întrebi ce părere are despre tine înainte să te cunoască, măcar.
Nu o face să-ți dezvăluie nimic. E prea repede.
Relaxează-te, vorbește cu ea, iar după ceva timp spune-i că vrei să fiți împreună. Dacă refuză, ignor-o. O să vină ea la tine.
Cam așa merg lucrurile la 13 ani. Spor

| Xelon a răspuns:

Ii zici direct:iti place de mine?
Da sau nu?

| byradu21 a răspuns:

Well, daca ar fi dupa mine si ceea ce am citit, probabil ai lua un 9 in bac la romana.
Acum trecand la intrebarile tale:
E cam greu sa abordezi o persoana daca a mai avut o relatie in aceeasi saptamana. Ai putea sa o intrebi despre hobby-urile ei, daca se uita la seriale.
Dpdv al cazului de nedeterminare infinit- infinit nu stiu ce sa zic, totusi ai putea amplifica cu conjugatu.
Numai bine big grin

| anonimegirl54 a răspuns:

Daca ea a avut sentimente pentru un alt baiat in aceeasi saptamana nu cred ca a renuntat la el sau ca vrea o relatie momentan.

Poti vorbi cu ea si sa fiti prieteni pana va mai apropiati si poate atunci o sa fie mai deschisa.