| sayWhaaat a întrebat:

Deci sa va spun pe scurt ce s-a intamplat...
Anul trecut m-am transferat la alta scoala, m-am indragostit de o fata (X), am devenit prietenul ei, m-a refuzat, am suferit pe tot parcursul verii, acum aproape mi-a trecut, aproape.
De asemenea mi-am facut si un bun prieten (Y), cu care si acum tin legatura, si o prietena (Z), ambii din clasa mea. El a patit cu fata asta, ceva asemanator mie, erau cei mai buni prieteni, insa ea l-a refuzat la inceputul verii cand el a incercat ceva mai mult, ei au rupt legatura intre timp ( cum am facut si eu cu X ). Cand a trebuit sa iesim in oras cu clasa, X mi-a trimis un mesaj invitandu-ma si pe mine, eu nu i-am raspuns. Asta s-a vaitat lui Z, "uite ce fel face ", iar ea i-a dat un raspuns care pe mine m-a facut sa ma simt bine big grin " nu a putut sa raspunda ca era intr-o conversatie cu mine ".
Ma rog, zilele astea a fost ziua ei ( Z ) iar eu uitand sa-i spun la multi ani, m-am umilit in fel si chip sa ma ierte, iar la final mi-a spus ca vrea sa-mi cer scuze face-to-face la o prajitura... ceea ce m-a cam bulversat sa fiu sincer, a parut ca se joaca cu mine sa ma duca exact aici...
Nu am tras singur nici o concluzie, imediat ce s-a intamplat am si pus intrebarea aici, ca sa nu omit amanunte.
Eu sincer nu m-am gandit niciodata la o relatie cu fata asta, adica i-am spus tot ce mi s-a intamplat cu fata respectiva, si nu a parut geloasa in nici un fel, din contra, m-a ascultat ca un bun prieten, si mi-a spus ceea ce i s-a intamplat si ei ( desi eu deja stiam ). Ca sa evit eventuale nelamuriri, atat eu cat si Z am intrat la facultati diferite, in Bucuresti, iar Y in constanta.
Nu stiu, pareri?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa vezi de unde poate sari iepurele...happy
Inteleg surpriza ta,ca si faptul ca nu stii cum sa reactionezi.
Si am un sfat:cand nu stii cum sa reactionezi,lasa-l pe celalalt sa actioneze,respectiv sa vorbeasca!
Intalneste-te cu Z la prajitura promisa,du-i si o atentie(pentru ca a fost ziua ei), spune-i neaparat la multi ani(nu mai uita) si las-o pe ea sa vorbeasca.
Poate ca gandul tau alearga prea departe si Z va ramane doar buna ta amica, nimic altceva, inca nu stim.
Ai doar rabdare si las-o pe ea sa faca miscarea urmatoare.
Ar putea fi inceputul unei povesti frumoase, dar nu poti stii niciodata....mai ales ca ranile tale sunt departe de a se fi vindecat.
Sa nu-l uitam nici pe Y, care fiind prietenul tau posibil sa se simta si putin tradat, asa ca implicatiile si complicatiile deja incep sa-si faca aparitia...
Deocamdata ai rabdare, nu poti trage inca nici o concluzie, asteapta.
Nimic altceva.
happy

2 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

E ceea ce ziceam eu odata ca daca te indragostesti de cea mai buna prietena intotdeuna iese rau...Cred ca fata de ai scos-o la prajitura e interesanta si ar trebui sa incerci mai mult.Acum tu stii ce faci happyD-dar cea din Constanta e o cauza pierduta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pareri despre ce? Ca Zoe asta a ta ti-a ascultat confesiunea si nu a fost geloasa, pentru ce ar fi geloasa? Ne-ai innebunit cu X Y Z astea, niste nume fictive nu puteai alege? Deci... ai idee ce sentimente are Zoia fata de Yon care a ramas la Constanta? Daca nu mai este nimic intre ei nu stiu de ce v-ati inscris la facultati diferite si ce pareri vrei de la noi?