| AntonMihaita1996 a întrebat:

Salut TPU! După 15 zile de la actul sexual neprotejat cat de corect indica testul de sarcina? Mulțumesc anticipat și va rog să răspundeți cei care nu sunt pusi pe glume, ironii etc. Mulțumesc încă o dată!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 zile este eronat testul, fiindca hormonul gravidiei nu apare inca in urina, deci testul este facut eronat si inutil.

Un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexualacu prima in urina de dimineata, ca testul sa fie facut corect si sa arate realitatea.

| dullcat a răspuns:

Buna.Testul de sarcina se face la 10-14 zile de la prima zi in care ti-a intarziat menstruatia daca vrei un rezultat concret.

| Eireann a răspuns:

Testul de sarcina masoara concentratia unui anumit hormon (specific numai sarcinii) in urina. La 15 zile de la actul sexual e posibil ca sarcina - daca este prezenta - sa nu fi determinat inca corpul sa produca suficient hormon incat sa fie detectat de un test de sarcina din urina. Daca rezultatul este pozitiv atunci sunt foarte mici sanse sa fie fals pozitv insa un test fals negative e posibil din motivul explicat mai sus. Ori astepti 21 de la actul sexual, ori mergi la medic sa faci un test de sarcina din sange.