| AntonMihaita1996 a întrebat:

Salut TPU! Am avut un contact sexual neprotejat cu prietena mea pe 7.10. 2023... ciclul încă nu i-a venit. Am făcut un test de sarcina după 14 zile de la act, la 22 zile iar acum la 30 zile de la act, toate negative.Ciclul ii întârzie de doua săptămâni. Care ar fi șansele ca aceasta sa fie însărcinată. Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mici avand in vedere ca a facut 2 teste relevante care au fost false.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pot fi multe alte cauze pentru intarzierea menstruatiei, nu doar sarcina.

De citit: https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

https://www.medic.chat/......tui-lucru/

| sammie a răspuns:

Menstruatia poate intarzia si daca ea nu o are regulata. Sau si din cauza stresului, alimentatiei si mult mai multe motive. Daca toate 3 i-au iesit negative atunci clar raspunsul este negativ.

| Miruna333 a răspuns:

Menstruatia intarzie dintr-o multitudine de motive, stres, alimentatie, schimbare greutatii, schimbari hormonale, efort intens etc. Daca intarzie putin menstruatia, nu inseamna ca e insarcinata. Daca tot aveti o relatie, protejati-va, asta nu inseamna numai prezervativ

| FindMyName a răspuns:

Nu e doar sarcina o cauza a intarzierii menstrei, afla si alte motive ce opresc mensturatia pentru mai tarziu:
Principalul,, motiv" ar fi ca are o! menstra neregulata!
- Ciclul regulat este cel ce vine exact la aceeasi data, insa cel neregulat, vine cand,, are chef", adica sa zicem luna asta ii vine pe 20, luna viitoare ii poate veni chiar pe intai, sau de doua ori pe luna. E neregulat, vine si pleaca cum vrea.
- stresul : si stresul tot este o cauza...acesta poate actiona asupra hipotalamusului,(acest hipotalasm, este regiune a creierului, controleaza activitatea hormonala[hormonii]), deci si hormonii pot fi afectati.
- efortul fizic
- anticonceptionalele : daca nu stiai, si ele iti fac rau! Aceste anticonceptionale se mai numesc si,, bombe hormonale", care cauzeaza schimbari radicale ale menstrei.
Pentru a evita o sarcina totusi, folositi prezervativ!