| alexanonimu a întrebat:

dupa cate acte sexuale ai o viata sexuala normala, adica fara ejaculari precoce, fara sa.ti moara la intrate sau sa fie semi sculata si sa nu poti face nimic cu ea, mentionez ca am 17 ani si prima data a fost k doar ca am ejaculat repede a doua oara m.am lungit jum de ora cu ea sculata si cand sa pun prezervativu nu mai aveam pe ce pune praf leguma, si apoi ultimu nu s-a sculat deloc ma rog era dar foarte putin, deci ce.i de facut, problema medicala sau rabdare, dau funda ce vreti voi

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu tine de numarul de acte sexuale neaparat. Majoritatea barbatilor, care au un comportament sexual normal (fara abuz de masturbare, fara folosirea pornografiei inainte de 18 ani, sex numai cu femeia iubita si incepand in jur ed 18 ani) nu au niciodata genul de probleme enuntate de tine. Problemele tale de potenta sunt date, cel mai adesea, de abuzul de masturbare (in loc sa folosesti masturbarea cu masura, ca sa-ti cunosti corpul si sa inveti cum sa te controlezi, o folosesti doar pentru a avea orgasm repede), de folosirea pornografiei de unul singur si chiar inainte de 18 ani si de alegerea nepotrivita a partenerei 9femeie cunoscuta doar de cateva luni, de care nu te leaga niste sentimente suficient de profunde).
Poti rezolba problema alegandu-ti o partenera inteleapta si iubitoare, cu care sa ai o relatie bazata pe multa intimitate si iubire (se construiesc in timp), renuntand la abuzul de masturbare si la pornografie. Dureaza, in functie de severitatea problemei si de dorinta ta de a o rezolva intre 1 si 2 ani (mai putin cu ajutorul unui psiholog)

| AlexanderAdrian a răspuns:

N-are nici o treaba masturbarea cu problemele de ejaculare precoce, in cativa ani de la inceperea vietii sexuale cand corpul tau s-a obisnuit cu sexul ai toate sansele sa obtii o reglare a modului in care penisul tau functioneaza - erectie, timp pana la ejaculare etc, sau poti ramane cu o ejaculare mult prea rapida cum au de altfel milioane de barbati in lume.

Ejacularea precoce inseamna de fapt altceva decat o ejaculare dupa 2 -5 minute care de principiu e una relativ normala. Daca stai cu ea sculata jumatate de ora in timpul preludiului si pur si simplu schimbi pozitia corpului sau te pregatesti sa penetrezi partenera mai ales in vreo pozitie care-ti solicita muschii picioarelor da, ai toate sansele sa-ti pierzi erectia pe moment. Daca in acel moment te demoralizezi si psihic te asigur c-o pierzi de tot, ideea e sa nu clachezi.

| SorinTudor a răspuns:

Depinde cat de des faci sex ca daca faci odata la jumate de an e normal sa ai probleme de genul acesta mai ales daca intr-e timp te masturbezi, acuma depinde si de partenera cat de "buna", nu pare o problema medicala.

| alexanonimu explică (pentru SorinTudor):

Pai primele doua au fost cu aceeasi fata la diferenta de 2 sapt cam asa apoi ultimu cu alta cam dupa 4-5 luni de la primele