| MihaiPaleologu a întrebat:

dupa o relatie de 2 ani, prietena mea s-a despartit de mine, pe motivu ca nu mai ma iubeste de ceva timp, insa eu nu cred acest lucru, deoarece imi scrie, se intereseaza de mine, zilnic. Mereu spune ca a iesit, sau a vb cu baieti dar ca sunt doar prieteni. Ceea ce mi se pare o dorinta de a ei sa ma faca gelos, si de a-mi arata ca poate avea oricand un baiat doar ca nu vrea. M-i se pare ca se ascunde dupa o masca, prin care, ea se prezinta o persoana citez " nenorocita, dar cu suflet". Vrea sa para o persoana rea, neinteleasa, referindu-se ca ea face rau. Am intrebat-o la ce se refera mai exact si a spus ca se opreste aici cu explicatile. Spune ca eu am fost prea bun pentru ea si ca nu am stiut cum sa o iau. Dac voi ma puteti ajuta sa inteleg ce doreste de fapt, v-as fi foarte recunoscator.

5 răspunsuri:
| cameliaTpU a răspuns:

Uite,nu știu dacă asta este cu adevărat la mijloc sau nu, nu am nici cea mai mică intenție sa te descurajez cu ceva, dar personal cred că spune adevărul.Stiu că îți este greu să crezi asta, probabil că în cazul tău, sentimentele de la început s-au păstrat intacte si încerci acum să te agăți de orice mica speranța și îi percepi acțiunile intr-un caz favorabil orgoliului tău.
2ani este ceva, recunosc, dar in acești 2ani sentimentul se poate pierde, poate apărea monotonia..Este foarte probabil de fapt ca acest lucru sa se întâmple în cazul unuia dintre parteneri.Iti spun din proprie experienta.Eu nu spun că nu tine la tine,sunt conștientă că după o asemenea relație si o despărțire amiabilă,este normal să țină la tine,sa vrea sa rămâneți în relații bune si să fiți apropiați în continuare,dar atât.
Dacă nu poți face asta si îți este greu sa fi în preajma ei si totusi lucrurile sa nu mai fie cum erau,spune-i, sunt sigură că va înțelege, dar nu încerca să o convingi de ceva, sa fii insistent sau mai stiu eu ce, iti faci rău și tie si ei.
Gândește-te numai cat de greu este să stai cu o persoană pentru care nu simți nimic si, de asemenea, cat de nul este să ai lângă tine o persoană care nu te iubește cu adevărat.
Probabil că nu a fost să fie..sau,cine știe ce va poate rezerva viitorul, dar deocamdată cred că de asta este nevoie.Respecta-i deciziile si alegerile pentru că are tot dreptul la ele.Nu o poți ține legata de tine o viață..si daca ea nu vrea asta de buna voie, nu e ea cea care ar trebui să îți fie alături in postura aceea.
Ai răbdare, te rog! Ai fi surprins să afli că viitorul tău îți va rezerva și alte 'mari iubiri', chiar dacă acum ești sigur că tot ceea ce iubești este ea.
Ai mare grija de tine!
Sper ca te-am ajutat..sau măcar, vezi lucrurile si cu alți ochi, acum.
Gândește-te la asta.Numai bine.

| MihaiPaleologu explică (pentru cameliaTpU):

Multumesc mult

| uncopiltampit a răspuns:

Eu zic ca poate e nesatisfacuta in pat si automat isi cauta alinarea in alta parete, sau cu ceva nu ai stiut sa o mensajezi, se poate interesa de tine si la modul ca e curioasa daca mai suferi sau daca ai trecut peste, daca ai pe cineva si ai trecut peste "suferinta" si n motive, daca te voia inapoi iti spune din start:"
Ba, stii ce? Uite mie imi place salata de fructe, imi place pozitia x, y, z si vreau sa fiu cu tine si incearca sa ma menajezi." Dar atata timp cat ea nu iti spune lucrurile astea...

| cameliaTpU a răspuns (pentru uncopiltampit):

Frate,de ce de fiecare data in capul vostru trebuie sa fie doar sex si atât?
El Poate o iubește, aicive vorba de iubirea ei fata de el, nu de poziții sexuale.
Ați ajuns să faceți confuzie între astea doua aspecte.

| uncopiltampit a răspuns (pentru cameliaTpU):

Prietene, tu o iubesti pe una, logic dar daca vezi ca nu esti atras in partea de sex de ea sau poate nu te menajaza cum trebuie nu incerci sa ii deschizi ochi? sau vrei sa ai o relatie cu ea in care tu sa te duci la curve sa fi menajat? acum sincer.