| Helsing18 a întrebat:

Eu si prietena mea am facut-o neprotejat aproximativ acum 3 luni dar in prima luna ciclul i-a venit pe aceeasi data ca in luna precedenta, a 2-a luna i-a intarziat 3-4 zile si din ce mi-a spus ea a durat 7 zile ( 5 zile cu o cantitate mai insemnata si 2 cu o cantitate mai redusa pentru ca era pe final) chestia e ca luna trecuta nu si-a notat iar luna asta din nou ii intarzie si nici pana astazi nu i-a venit.Prima data a facut si 2 teste de sarcina dupa 21 de zile de la contactul neprotejat si ambele au iesit negative.Celelalte contacte ce au urmat dupa au fost toate cu prezervativ si cu ejaculare afara chiar daca aveam prezervativ.Vreau sa merg cu ea la un ginecolog, dar cand ajung acolo ce sa fac? Adica ma gandesc la o ecografie (cred ca am zis bine) pentru ca aia nu cred ca minte daca exista sarcina sau nu. Daca ar mai fi si alte chestii care ar trebui sa le stiu sau sfaturi pe care puteti sa mi le dati, va rog din suflet.Si apropos de ecografie daca are cineva idee cam cat costa sau ce ar trebui sa ii spun exact doctorului.Astept cat mai multe pareri va rog.Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Eu nu pot sa intleeg de ce doi oameni majori prapadesc banii pe teste de sarcina cand ar putea face analiza care iti spune 100% sigur daca e sarcina sau nu e.
I-a venit 2 luni, nu e gravida. Menstruatia peste sarcina nu e ca menstruatia normala, nu tine atat de mult si in niciun caz nu vine in doua luni.

Exista dereglari hormonale, pur si simplu. Femeile niciodata nu sunt fixe, au dureri si probleme de Dumnezeu stie unde si menstruatia intarziata e deseori un rezultat al stresului psihic.

http://dssmile.wordpress.com/

Analize!

| Helsing18 explică (pentru Libelle):

Nu te supara, cam in ce consta aceste analize(daca poti sa mi le enumeri sau ce sa cer mai exact) si la ce fel de cabinet as putea sa le faca prietena mea, as ramane recunoscator.Merci anticipat!

| Libelle a răspuns (pentru Helsing18):

Uite aici. Eu nu stiu preturile peste tot, dar la o clinica sau in policlinica unui spital se face oricand in timpul programului. E hormonul care indica sarcina. http://www.synevo.ro/hcg-total/

Nu ai nevoie de trimitere sau altceva. La Synevo se fac des analize.

| mona a răspuns:

Insarcinata nu este, poate sa faca si un control ginecologic daca vrea, spui doctorului exact ce ai scris aici, nu stiu cat costa acum o consultatie[acum 5 ani eu am platit 100 lei]

| Demonull a răspuns:

Tu și prietena ta, doi retardați.
Dacă nu știți nu faceți.

| Helsing18 explică (pentru Demonull):

Pai, presupun ca parintii tai sunt la fel de retardati cum sunt eu nu? Vad ca nici ei nu stiu ce au facut.P.S daca esti prost mai bine nu comentezi.

| Demonull a răspuns (pentru Helsing18):

Nu eu pun intrebari de câcat. happyfă o labă și la culcare

| Helsing18 explică (pentru Demonull):

Laba faci tu prietene din cate vad, eu fac sex.Ai grija de tine si nu mai comenta aiurea ca puti a fraier! Bafta

| Demonull a răspuns (pentru Helsing18):

Sex cu mîna faci..maxim laughingsau cu gagica aia care nu stie cand ii vine ciclul.jar ma de aici.

| Helsing18 explică (pentru Demonull):

Prietene esti atat de prost incat nu meriti sa imi pierd vremea cu tine, iar in legatura cu raspunsurile tale: vezi ca are 1-0 limba romana cu tine.Inainte sa te dai destept mai bine ai invata sa scrii corect! Serios ca puti a fraier.Te inteleg ca esti frustrat si ca "trebuie" sa dai replica dar la tine in pantaloni e o gaurica nu ce ar trebui sa fiewinking La revedere!

| Hieer a răspuns:

Salut!
Daca asta s-a intamplat acum 3 luni, si i-a venit in fiecare luna menstruatia, nu cred ca ar fi posibil sa fie insarcinata, nu ar avea cum sa se intample asta! E normal ca menstruatia sa mai intarzie sau sa ''vina'' mai devreme. Daca ar ramane insarcinata..cred ca ar putea ramane doar dupa celelalte contacte sexuale printr-o neatentie cu prezervativul.thinking Succes.

| Florenta16 a răspuns:

Nu cred ca exista riscul de o sarcina, ci o dereglare hormonala. Duceti-va la ginecolog, fa-i o ecografie, e in jur de 3 milioane la ce ceri tu, si daca nu, ii va face un control ginecologic si va lua ceva probe pentru a intelege ce se intampla. pana atunci nu te agita, nu trebuie sa te vada agitat pentru ca dupa nu va fi bine. Bafta si protejati-va de acum!

| Iunona a răspuns:

Ginecologul este o idee foarte buna. Oricum pentru cei care si-au inceput viata sexuala este ideal sa faci un control o data/ de doua ori pe an. Nu cred ca este o sarcina ci o dereglare, poate de la raceli repetate, anticonceptionale, hormoni sau orice altceva. O sa ii faca un control general si apoi daca e nevoie o ecografie. Preturile depind, daca esti din Bucuresti acestea sunt preturile:
http://syromed.ro/......bucuresti/
Totusi, recomand un cabinet particular. La spital sunt prea satui de toate si trateaza cam superficial lucrurile. Sanatate si sa va iubiti!

| Mathew a răspuns:

Fratilor, e atat de greu sa pui o caciula in cap? Placere? Vrei placerea de a avea un copil pe care nu il doresti?
Din ceea ce scrii, perioada ei este neregulata, adica poate sa ajunga si la +7 zile peste termenul pe care l-a avut data trecuta.
Un exemplu
Luna 1 (vine ciclu pe 10)
Luna 2 (vine ciclu pe 14)
Luna 3 (poate sa vina ori mai repede ori undeva 19-20)
Iti spun chestiunile astea DOAR pentru ca ai mentionat ca prietena ta are perioade neregulate. Eu spun sa te calmezi chiar daca stiu ca nu te vei calma. Data viitoare, pune-ti doua prezervative.