| PirvuMarian a întrebat:

Am avut un act sexual neprotejat acum 1 saptamna (sambata trecuta) eu sunt 100% sigur ca am scos-o la timp pentru ca a mai durat cateva secunde sa îmi dau drumul, fetei i-a întarziat menstruatia deja de 4-5 zile dar totusi ieri si astazi a facut 2 teste de sarcina si au iesit negativ fiecaere la prima ora prima treaba mica. Pentru amandoi a fost prima data acum 3 saptamani, este posibil sa fie însarcinata daca a iesit negativ la 2 teste deja sau este normal sa întarzie de 4 zile daca totusi luna asta a fost prima data si pentru ea?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat urmatorul fapt si anume : ""Am avut un act sexual neprotejat acum 1 saptamna (sambata trecuta) "" adica in data de 9 Mai,
Si fiindca ai afirmat ca : ""fete i-a întarziat menstruatia deja de 4-5 zile"", reiese ca dupa calculele ei menstruatia ar fi trebuit sa-i inceapa in data de 11 sau 12 Mai,
Pe baza acestor 2 afirmatii REZULTA ca actul sexual a avut loc cu circa 2-3 zile inainte de data la care era preconizat sa porneasca menstruatia, adica sexul a fost intretinut intr-o zi a PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA de 10-11 zile a ciclului menstrual, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca intreaga cantitate de sperma este ejaculata in vagin.
Fiindca ai afirmat de asemenea ca : ""eu sunt 100% sigur ca am scos o la timp pentru ca a mai durat cateva secunde sa îmi dau drumul,"" si datorita faptului ca sexul a avut loc intr-o zi 100% INFERTILA se poate afirma fara nicio retinere ca este cu totul IMPOSIBIL ca in acest caz sa se poata forma sarcina.
Cele 2 teste de sarcina au fost facut ABSOLUT INUTIL si FARA ROST fiindca testele care sunt facute inainte de a trece MINIM 14-15 zile de la data in care a fost intretinut actul sexual au intotdeauna in mod ABSOLUT/100% sigur rezultatul 100% NEGATIV insa si 100% FALS
Sangerarea menstruala NU a inceput pana acum, probabil din cauza ca ciclul este partial NEREGULAT sau din cauza unor mici dereglari hormonale produse in decursul actualului ciclu.
Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este vorba de sarcina, este vorba de dereglarile ei hormonale de aceea intîrzîie ciclul, iar test de sarcina nu se face asa aiurea cum face ea zilnic, acel test se face după 21 de zile de la primul contact sexual.

| PirvuMarian explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cat timp poate întarzia menstruatia, stiu ca pare o întrebare prosteasca dar sunt baiat si am fost foarte inconstient... si acum vreau sa învăț mai multe

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PirvuMarian):

Pe baza observatiilor medicale si a datelor statistice s-a ajuns la concluzia ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, uneori pot sa apara anumite dereglari ca lungime/numar de zile a ciclului care de altfel este regulat. De obicei marimea abaterii de lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici si frecvente de doar 1-2 zle, la cele medii de +/- 3-5 zile. Insa uneori dereglarile pot fi si mai mari, chiar de 10-14 zile (de obicei in +), sau uneori in cazuri mai rare si mai grave, prelungirea ciclului menstrual poate fi chiar si de 2-3 luni, uneori si mai mare fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
Tot pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea situatie de intarziere mult prea mare, sau exagerata a sangerarii menstruale, in acel caz este indicat sa se prezinte la un cabinet medical de endocrinologie pentru a fi consultata si sa-i fie efectuat setul complet de analize endocrine. Sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PirvuMarian):

Cel mai bine mergi cu ea la ginecolog sa o consulte, ea ce varsta are? Menstruatia depinde de organismul ei cand va avea loc nu putem noi sa stim, daca ea are ciclu neregulat adica nu i vine in fiecare luna pe aceiasi data atunci ea trebuie sa stie luna trecuta pe ce data a avut ciclu, si sa calculeze ea cu o zi in plus luna asta daca nu i-a venit la aceiasi data ca luna trecuta, ea ca fata ar trebui sa fie mai organizata sa i si faca un carnetel in care sa noteze datele la care i-a venit cicluil in fiecare luna, asta ar trebui sa o faca ea nu tu sa stai panicat de ciclul ei, se vede treaba ca pe tine te ingrijoreaza mai mult decat pe ea absența ciclului.

| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil sa fii ramas insarcinata, mai ales ca era in perioada nefertila.
In ce privesc teste de sarcina facute au fost inutile, doarece un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Nici un test de pe fata pamantului nu poata sa arate o sarcina la 1 satamana dupa sex!

| Violleta2022 a răspuns:

Data viitoare folositi prezervativul, sa nu riscati o sarcina, mai ales ca va jucati, fara sa aveti cele mai elementare cunsotinte despre sex, sarcina si cand se poate produce ea.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!