| TheGreyGrasshopper a întrebat:

Luna asta am intretinut de doua sau mai multe ori relatii intime cu prietena mea, protejat intotdeauna. Inainte sa-mi pun prezervativul, imi decalotez penisul cu dreapta de obicei si dupa ce asez prezervativul, intind cu aceeasi mana prezervativul pe penis, credeti ca sunt sanse sa apara o sarcina neprevazuta din aceasta cauza? Sa ramana spermatozoizi pe penis? Am o igiena mai mult decat decenta si de fiecare data cand am facut-o m-am asigurat ca nu m-am masturbat inainte si ca am urinat de cel putin doua ori. I-a intarziat menstruatia cu aproximativ 3 zile. Sa fie un motiv de grija sau sa fie doar dereglari hormonale?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care de fiecare data ti-ai luat si ai respectat intocmai toate precautiunile si masurile de prevedere, care si cate sunt descrise de tine in prezenta intrebare, se poate aprecia si afirma ca posibilitatea dar mai ales chiar si cea mai mica probabilitate sa se poata forma o sarcina este exclusa in proportie de 100%.
In acest caz pornirea menstruatiei cu o anumita intarziere, este provocata de o mica dereglare hormonala care se poate produce uneori chiar si in cazul celui mai bine reglat ciclu menstrual. Te poti linisti pe deplin fiindca NU existe nici cel mai mic motiv de ingrijorare Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil fata are ciclul menstrual neregulat, si nu se poate vorbi de intarziere in cazul asta.
Sanse de sarcina nu sunt, atata vreme cat absolut toate partidele sexuale, au fost protejate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramana gravida.

| Ely1234567 a răspuns:

Dacă ați făcut protejat nu cred ca există șansa să rămână însărcinată dar pentru liniștea voastră poate sa facă un test de sarcina