| MarianC120 a întrebat:

Salut TPU, ma numesc Robert și am frumoasa vârstă de 17 ani aproape 18 și nu am întreținut pana acum vreo relație sexuală sau sa am o relație de durata măcar, adică am avut relații care au durat puțin și la care nu s-a ajuns la nimic, nu spun ca e capăt de lume, oricum sunt încă tânăr și am timp dar...
Eu unul as vrea sa îmi încep viata sexuala și sa am o prietena(asta fiind în prim plan și precizez, nu doar pentru a avea intenții sexuale!) nemaiavând relație de 2 ani dar fiind un băiat cam timid și nu toate fetele cauta asa ceva...adică din câte am văzut mai toate cauta golănași de cartier,la mine faza următoare e ca nu am încredere în mine și habar n-am cum sa mi-o recapăt. Când eram mic eram destul de tupeist dar acum nu mai sunt și am devenit timid (știți acel băiat dintr-un grup liniștit care nu zice nimic? Da, acela sunt eu) nu ma deranjează ca sunt timid dar nu știu cum sa ma fac eu pe mine sa devin mai tupeist, adica într-un fel sa ma motivez singur și sa-mi fac lucrurile propuse, sa ma dau la fete de exemplu...
Vreau sa va întreb pe voi ce ați face în locul meu și ce sfaturi mi-ați da încât sa numai fiu asa "molâu"?
Și în legătură cu motivația, aceasta se duce(piere) după ceva timp (diferențiază în funcție de subiect/ce vreau sa fac) si întrebarea mea e voi cum va motivați pe voi înșivă?

Va mulțumesc dacă ați stat sa citiți tot și o seara plăcută!

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In primul rand, zambeste. Optimist, frumos, cauta ochii fetelor din jur si zambeste-le complice, ca si cum ati avea voi un secret...secretul ar fi ca o placi, dar nu-i nevoie s-o declari imediat, asteapta reactia fetei mai intai.Zambeste la un comentariu amuzant,gusta umorul involuntar si arat-o discret,sunt gesturi pe care toti le facem fara sa depunem vreun efort.happy
Pe urma,investeste in tine,citeste,asculta muzica,vezi filme de calitate,fa orice te pasioneaza,vei deveni mai sigur pe tine,vei avea subiecte de discutie,iti va fi mai usor.
Cauta tutoriale motivationale pe net,Youtube de preferinta si asculta cu atentie.
Inteleg ca-ti pierzi rabdarea usor,asta se intampla sau din cauza ca nu ai niste scopuri clar definite in minte,un plan de viata,macar in linii mari sau dimpotriva le ai pe toate si lipsa surprizei te oboseste...
Esti foarte tanar si,fara sa-ti dai seama,te grabesti.
Nu e cazul,fiecare lucru la timpul lui.
Nu te grabi sa cresti,traieste,nu exista pur si simplu,invata sa te iubesti si sa te pretuiesti pe tine si o vor face si ceilalti,automat.
Timiditatea e o boala care trece,te obliga viata sa te vindeci,vrei,nu vrei, intre oameni traiesti, esti nevoit sa comunici, nu?
Si totul va fi bine.
Investeste in tine, deci, cu asta incepi.
Si cu zambetul.happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ca nu am încredere în mine. Cum simți asta?
știți acel băiat dintr-un grup liniștit care nu zice nimic? Știu, și eu am fost exact așa.
cum sa ma fac eu pe mine. Deci întrebarea este, cum. Să găsești un procedeu, cum se face. Există un asemenea procedeu. Poți să îl inveți.
sa ma dau la fete. Ce o să faci când o să te dai la fete, ce acțiuni?
sa ma motivez singur. Caută motivul. Fără motiv nu te poți motiva.
Nu te da la fete în general. Caută una, alege una. Dacă ai ales-o, ea va fi motivul tău.

| MValentin a răspuns:

Salut, nu cam poti schimba asta 100% din rădăcină. Odată ce ești genul introvert, cam introvertit si vei fii mai mereu (parerea strict a mea). Ceea ce poti face este doar sa te educi însuți, cu diferite materiale psihologice (ex: cum sa scapi de anxietate, cum sa fi indiferent cu parerile altora, cum să devii chiar mai matur). Si ai incepe perfect asta daca ai incepe sa ieși mai des cu grupuri de oameni. Odată ce inveti o tipologie de baza te poti mula incat chiar si cu persoane noi sa le dai un vibe de,, tupeism, mister etc,,.
Oricum intrebarea ta o simt mai mult ca pe un,, cum să imi fac o iubită,,. Tot ce iti pot zice este ca, e complicat dar odata ce treci de un prag introductiv e totul usorrolling on the floor. Doar focuseaza-te pe tine, fa sport, imbraca-te bine, poarta-te ingrijit, comunica, iesi cu persoane, cand faci 18 încearcă tinder sa iti dai date-uri cu persoane random din orașul tau si asa acumulezi tot ce trebuie si vine usor de la sine restul.
Si cu motivația... dând un sfat din propria experiență e cam greu, si ei mi-am pierdut-o, asta referindu-ma de la fete la mai multrolling on the floor, dar ceea ce ma face inca sa incerc e pur si simplu dorinta de vibe, adică pur si simplu simt ca totusi poate data viitoare va fi mai bine, un pesimism pozitiv. Seara faina!