| Denisa0502 a întrebat:

Mereu am avut o menstruatie regulata(odata la 28-29 de zile). Ciclul de luna trecuta a fost normal, dar acum sunt in a 34-a zi si tot nu a venit. Tin sa mentionez ca sunt virgina, deci sarcina e scoasa din discutie. In curand o sa fac o vizita la ginecolog. La ce sa ma astept? Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e nici o problem și eu am avut toată viața cicluri neregulate între 28 și 36 de zile în general, odată țin minte că a fost chiar 60.

| romeo78 a răspuns:

Nimic deosebit. Sunteți virgină, deci nu e ceva anormal.
Neavând activitate sexuală, ciclul e liber, ca să zic.
Nu vă gândiți la așa ceva, mergeți liniștită la doctor și succes la școală!

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca pornirea sangerarii menstruale se va produce cu o Intarziere de pana in 7-10 zile nu va reprezenta un motiv care sa provoace panica sau ingrijorare, fiindca astfel de abateri ale lungimii ciclului menstrual se datoreaza faptului ca in decursul ciclului menstrual a avut loc o dereglare a activitatii hormonale. este indicat sa te prezinti la ginecologie chiar si numai in scop preventiv fiindca consultatia este binevenita in astfel de cazuri.
Consultatie ginecologica se desfasoara asa cum este prezentata in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8.
De asemenea acceseaza si citeste urmatorul articolul pentru a fi informa cum este indicat sa te prezinti la consultatie si cum se desfasoara aceasta : https://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php Multa sanatate!