| Shady_3410 a întrebat:

(scuzati categoria) Eu unul cred ca sunt slabut. Parintii si unii colegi imi spun ca sunt normal dar eu tot ma consider slab. Am 1m 75 si 56 kg. M-am lasat de fotbal crezand ca din cauza sportului consum tot ce mananc la alergat. M-am lasat de fotbal acu aproximativ o luna jumate aproape 2 si nu s-a intamplat nimic bag in mine ca un spart mananc de 3 ori pe zi gustari tot tot. Desigur nu vreau sa se puna la burta de aceea mai ies la un fotbal cand imi vine chefu mai fac cateva serii de flotari abdomene etc. La spate daca stau normal ( fara sa ma indrept eu) mi se vad oasele acelea de la brate nu stiu cum sa zic se vad zici ca stau cocosat si incerc sa stau drept da stiu ca asta nu e pozitia mea naturala si e un pic incomod si tot nu se vede bine. Imi puteti da un mic sfat despre ce ar trebui sa fac?
Multumesc anticipat! FUNDA

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Salut
Pentru inceput. iti spun sa stai linistit. Colegii si prietenii tai iti spun ca esti normal ca sa nu. nah. sa nu te jigneasca.

In fine. esti slabutz, dar nu e bai, ai o varsta prezentabila in care ai tot tmpul inainte sa te mai formezi. Problema e inaltimea si greutatea. Pentru inaltimea aia trebuie sa ai minim 60. Si max 66. Ca sa arati ok si nu cu burta.

Sportul te formeaza, fotbalul iti formeaza piciorul frumos si corpul, il intretine.

Ce ai tu? Arderea rapida, adica orice mananci se arde repede in corp si nu au timp sa se puna si pe tine, intelegi?

Nu zic ca arati urat sau prea slab, esti relativ Ok dar mai trebuie, esti la maximul - minimului, ca sa spun asa.

Si eu aveam intr-un timp asa, nu pot zice Nu, dar poti ajunge mai departe, eu am ajuns deci se Poate.
Acum am 1 m 77 si 6o si ceva de Kg pentru ca merg mult si uneori nu am nici timp sa imi tin timpul pentru mese, deci dau inapoi cu greutatea.

Ce ai de facut?
Eu am mers la sala, toti zic sa mergi la sala. ei. sala te formeaza, formeaza muschii nu grasimea. Daca vrei sa fie ceva ca, ia si niste proteine in pararel cu sala. In max 5 luni pui 10-15 kg pe tine.

Pe langa alea 3 mese, mai incearca sa manaci cate ceva intre ele, cum ar fi ceva cipsuri, sau senwiciuri.

Flotarile merg acasa, cate o serie de 10, si faci de 3-4 ori pe zi.

Numai putina sala te formeaza in leg cu mainile, pieptul, picioarele. etc.

Normal, toate pers care au fost slabe in tinerete sau varste din astea... dup 19-20 de ani imd au pus pe ei, dar au facut si burta, si nu cred ca vrei burta ci doar un corp intretinut ok.

Man, mananca de 3 ori pe zi, mananca si intre mese cate putin pana ti se obisnuieste corpul.

Apuca-te de sala macar 2-3 luni.
Ia niste proteine daca poti, sau daca nu, rezuma-te la mancare.

Cine zice ca proteinele sunt de tot rahatul, minte si el ca sa se afirme, eu iti pot spune sigur ca nu e chiar asa de "rahat" ci de fapt te formeaza mai repede, doar creatina in exces si steroizi sunt penibili.

Dormi bine, cate 8 ore pe noapte si 1-2 in timpu zilei, somnul este esential acum.

Chiar daca asa e corpul tau, se poate schimba oricand.

Salut.

6 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Http://www.calcule.ro/......a-imc.aspx
- Acesta este rezultatul greutăţii tale. Eşti subponderal, deci nu e bine. Greutatea ideală ar fi 66 kg. Deci o cură de îngrăşare ar fi bună pentru greutatea ta. Ai putea să citeşti răspunsul meu, şi sper că te va ajuta.
Dacă vrei să îţi mai calculezi greutatea: http://www.calcule.ro/......a-imc.aspx

Îţi urez numai bine.

| Graphee a răspuns:

Http://www.calcule.ro/......a-imc.aspx
- Acesta este rezultatul greutăţii tale. Eşti subponderal, deci nu e bine. Greutatea ideală ar fi 66 kg. Deci o cură de îngrăşare ar fi bună pentru greutatea ta. Ai putea să citeşti răspunsul meu, şi sper că te va ajuta.
http://www.tpu.ro/......categorie/
Dacă vrei să îţi mai calculezi greutatea: http://www.calcule.ro/......a-imc.aspx
Îţi urez numai bine. Şi nu fă dietă drastică, nu e bine nici pentru vârsta ta.

| BbyBoop a răspuns:

Du-te totusi la un medic, sa iti faca un control, niste analize. Poate ai ceva sau poate nu.Varul meu, de exemplu, a trecut acum in clasa a 10-a si este f inalt, poate la fel ca tine, si foarte slab si mananca si el o gramada.Asa este constitutia lui si poate si a ta.Si nu renunta la sport, fa ce iti place :*

| Shady_3410 explică:

Am uitat sa mentionez ca am 15 ani.

| Shady_3410 explică:

Ce imi recomandati ce fel dedieta ar trebui sa abordez? Mentionez ceva inainte sa ma las de sport nu mancam deloc calumea.Adica nu mancam ciorba nu mancam mancaruri gatite acum ca am aflat chestiile astea o sa ma pun serios pe mancat orice fel de mancare (in limite). Si eu spun ca, cu o floare nu se face primavara poate ar trebui sa stau mai mult timp sa se cunoasca.

| TheScamy a răspuns:

Ah sa-ti bagi:@