| anonim_4396 a întrebat:

se pare ca in seara asta o sa am nevoie de ajutorul vostru, nu este ceva in legatura cu mine, dar am am o amica pe care vreau sa o ajut. Problema e ca pare o persoana destul de introvertita... si asta ar fi un dezavantaj. Povestea ei de dragoste incepe asa : "In urma cu un an a inceput sa ii placa foarte mult de un baiat, un mic amanunt important e ca sunt colegi de naveta si se intalnesc destul de des, dar ea [ cum am zis ] este timida si nu are curajul sa inceapa o conversatie cu el, fie fata-n fata, fie pe fb, au facut cateva schimburi de priviri si zambete, au schimbat cateva like-uri, dar nu au ajuns inca la "performanta" de o convirbire simpla, nu stiu daca ar fi normal dar se pare ca in situatia asta ar trebui ca "ea" sa inceapa acest "chat" pentru ca nimeni nu stie daca intr-adevar si "el" simte aceleasi lucruri fata de "ea". Ea ar vrea sa faca primul pas dar ii este foarte frica sa nu greseasca cu ceva si sa il faca sa o evite [ gandeste exagerat in privinta asta], pana la urma ce se poate intampla de la prima conversatie... As vrea sa ii dau cateva sfaturi foarte bune in legatura cu problema asta [ sfaturi destul de bune incerc sa ii dau si eu dar am nevoie de raspunsul unui specialist] Ce ar fi cel mai indicat sa faca?

PS: Fata are 17 ani si el are aproape 19. Chiar tin la fata asta si nu vreau sa traiasca cu experienta unei iubiri neimpartasite.

Răspuns Câştigător
| cosmin2344 a răspuns:

Auzi,vorbim daca nu ma insel,despre autenticele simptome ale uibirii, si crede-ma ca oricat de mult vei incerca s-o feresti de anumente suferinti gratuite, ne vei reusi. Problema mare consta in faptul ca nimeni nu are curajul sa faca primul pas, nici chiar tu, avand o oarecare experienta nu poti interzice inimii sa-i dai atunci cand iti cere. Vorbim despre instincte primare ce nu le putem innabusi.am inteles ca au fost priviri fatise,si poate sentimente de simpatie reciproce,ei bine,nu trebuie neaparat ca ea sa astepte ca el sa faca primul pas,asta-i o regula nescrisa si se poate infrange. Eu zic sa o indrumam sa-i marturiseasca prin cele mai simple cuvinte,adica glasul inimii, ceea ce simte si ce crede, ce spera poate, si astfel va reusi sa strabata hatisurile vietii, ale iubirii poate din care oricum si orice ar face, nu va iesi teafara. cu bine

2 răspunsuri:
| euwik a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faca ea primul pas, sau sa se intereseze cumva sa vada daca si baiatul respectiv o place happy

| Exilee a răspuns (pentru euwik):

Ai dreptate. Nu ar trebui sa faca ea primul pas. Amandoi ar trebui: fata 80% si baiatul 20%.
Nu-i asa?