| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in depresie, nu stiu ce sa fac.Nu am pofta de mancare, ba chiar unele persoana mi-au spus ca m-am schimbat si ca am slabit. Sunt in depresie cam de 1 luna si asta se datoreaza unei dragoste neimpartasite, de fapt eu nu mi-am dorit asa ceva. Problema e ca aceea fata era si prietena(amica) iar de cand i-am spus ca sunt indragostit de ea, a inceput sa ma ignore total desi incepuse sa faca chestia asta si inainte mai exact ea incepuse sa ma ignore cu mai mult timp in urma, dar cand a aflat ca sunt indragostit de ea, atunci a inceput sa s comporte de parca nu as exista. Din cate vad nici macar nu-i pasa, habar nu are ca indiferenta ei doare si inca foarte tare.Stiu ca nu prea sa ma faca sa sufar dar din pacate ea asta face. Asta e motivul de nu mai suntem prieteni ca m-am indragostit de ea si ca i se pare ciudata chestia asta. Ma doare foarte tare sufletul simt ca ma prabusesc I-am spus ca ma ranit dar nu s-a schimbat nimic.Eu nu mi-am dorit dragostea ei chiar deloc, doar amici atat iar din cauza ca m-am indragostit de ea nu mai vrea sa fim amici. Ce ar trebui sa fac si ce parere aveti despre acea persoana? dupa felul cum sa comportat cu mine.Si cum sa ies din depresie??

7 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Life's a ***.

Cum sa iesi din depresie?
Gandeste-te ca esti intr-un lac si te ineci. Si vrei sa iesi la suprafata. Tu acum vrei o franghie, o mana care sa te scoata direct afara, o minune. Nu va exista. Trebuie sa te chinui sa inveti sa inoti sa ajungi la suprafata, sa supravietuiesti. Traducerea: trebuie sa accepti realitatea, sa mergi mai departe, sa inveti din greseala de a fi amic cu o fata.

| Awesom a răspuns:

Am trecut si eu pe la 14 ani prin ce treci tu acum si te inteleg, crede-ma.Nu trebuie sa faci atata caz ca o fata nu te vrea, sunt si altele. Daca vrei sa iesi din depresie, du-te, plimba-te, distreaza-te cu prietenii si aceasta dragoste va disparea de la sine.succes

| neutrino a răspuns:

Si fata are dreptul la o relatie cu baiatul pe care ea il place. Nu incurca lucrurile intre prieteni, in sensul de amici, si cel cu sensul de iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule, esti doar un copil, trebuie sa te inveti de acum sa nu fii afectat de asa ceva. Toti am trecut prin asta, unii dintre noi ne-am maturizat.
O sa-ti dau cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodata.
Tu trebuie intai sa te ocupi de tine, daca vrei ca fata aia (si altele) sa nu te mai refuze, transforma-te in tipul care nu va fi refuzat. Ingrijeste-te, cumpara-ti haine care ti se potrivesc (nu trebuie sa fie neaparat scumpe), du-te la sala sau fa exercitii acasa, aranjeaza-ti freza, citeste carti, invata sa vorbesti frumos si sa fii in stare sa porti discutii interesante si apuca-te sa inveti bine la scoala (note bune la scoala => cariera => salariu calumea cand o sa fii mai mare).
Atunci sa vezi ca n-o sa mai suferi daca vreo tipa o sa te refuze vreodata, pentru ca o sa mai fie o gramada pe langa. Ghici ce vor fetele? Vor un tip simpatic, sportiv, inteligent, manierat si preferabil cu bani. Tinteste spre asta.
Daca o sa incepi sa faci lucrurile astea, o sa-ti tii mintea ocupata, si incet incet o sa devii un tip foarte tare si fata aia care n-a vrut sa fie cu tine o sa regrete decizia luata. happy Dar atunci n-o sa-ti mai pese, pentru ca o sa fii ocupat cu alte lucruri si cu alte fete.
Chestia care nu o intelege multa lume este ca investitia (sentimentala) intr-o relatie este riscanta, pentru ca nu depinde doar de tine, depinde la fel de mult si de ea. Si daca ea o sa te paraseasca din orice motiv, tu o sa fii la pamant daca toate fericirea ta o sa se bazeze pe relatia cu ea.
Daca o sa faci ce ti-am zis, la urmatoarea dezamagire in dragoste n-o sa mai fii in depresie, pentru ca o sa ai o gramada de alte lucruri care te fac fericit.
Eu am primit sfatul asta cand aveam 16 ani, si mi-a schimbat viata, si sunt mult mai fericit si implinit decat toate fetele care ma refuzau si baietii pentru care ma refuzau.

Mult succes! big grin

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Bo$$ asculta-ma cu atentie.Te inteleg perfect.Candva am trecut si eu prin asta si jumatate de an nu am fost bun de nimic.Eram praf nu in depresie!
Stai linistit ca nu ai nici o depresie.Sunt experiente prin care trecem cu totii indiferent ca recunoastem sau nu.Ideea e sa avem puterea si barbatia sa trecem peste si sa nu ne tampim.
In primul rand apuca-te de un sport.Preferabil unul dur gen contact sa-ti dai toti dracii acolo.Intelegi?
Pune mana si mananca cum trebuie si incearca sa te bagi la somn cat mai devreme.Se stie ca cei care nu prea dorm noptie sunt predispusi la depresie,stare proasta,o ard in emo,in chestii sinucigase, etc.
Pe langa asta nu uita ca fetele atunci cand ne fac sa suferim, nu fac altceva decat sa ne invete sa devenim barbati si nu niste naivi.
Fiecare refuz, fiecare dezamagire ar trebui sa te intareasca emotional si sa iti arate unde ai gresit si cum trebuie sa te corectezi pe viitor.E ca si cum fata respectiva ti-ar da niste palme imaginare asa stii? Gen :
''bai trezirea ce ai''?
Crede-ma ca s-au cam dus vremurile in care fetele sunt atrase de sentimentalisti.
Vor barbati adevarati, cu trasaturi tari si cu o gandire strong intelegi?
E de cand lumea asta.
Daca continuii in ritmul asta nu o sa o cuceresti in veci.In plus e posibil sa nu te placa orice ai face...
Nu-i nimic, cauta in adancul tau taria de a trece peste si strange din dinti si promite-ti ca pe urmatoarea o vei da pe spate! happy
Be strong.Bafta!

| ginadr a răspuns:

Pur si simplu sfatul meu este sa o lasi in pace daca ea a considerat ca cel mai bine este sa rupa orice legatura cu tine cel mai bine ar fi sa ii acceptii decizia gandeste-te ca esti tanar si poti intalni in orice moment o fata care sa iti impartaseasca sentimentele si ca parere ingeneral relatile strica prieteniile poate ea a considerat ca nu vrea sa strice relatia voastra de prieteni print-o relatie cu toate ca asta a facut deci trecii peste nu ai de ce sa fi in depresie pentru cineva care nu vrea nimic cu tine capul sus nu e singura fata din lume trebuie doar sa cautii acea fata perfecta pentru tine

| Hollypoopboy a răspuns:

CEL MAI BUN ANTI-DEPRESIV - Deci, bagi repede mancare in tine, produci un rahat, il iei la palme, cand vezi ca nu mai poate, il stropesti cu apa si cand isi revine, iar il iei la palme.winking