| Bogdyy71 a întrebat:

Salut TPU! Sunt băiat, am 16 ani și am o dilema. Penisul când e in stare,, fleașcă" îl pot decalota fără nici o problema, dar când e in stare erecta pot decalota doar un sfert din el.Tin sa menționez faptul că sunt virgin. Oare am fimoza sau este un lucru perfect normal fiindcă sunt virgin? Mai precizez că mă masturbez o data pe zi cu penisul nedecalotat.
Nu vreau întrebări care sa nu aibă legătură cu subiectul. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele meu, știu ce zici si imi imaginez cum te simti dar trebuie sa stii ca urologia fix cu asta se ocupa, cu tot ce tine de sistemul reproducator. Asa ca acel medic vede zilnic zeci de penisuri care mai de care ciudate sau splendide. Medicul la care te vei duce a vazut mii de penisuri de toate modele si bolile posibile. Pentru tine va fi o jena maxima sa.ti umble la penis dar pentru el va fi ca si cum ar vorbi cu un prieten, se va simti total normal. Gandeste.te ca in starea in care esti, nu poti practica sub nicio forma sexul. Introducand penisul intr.un vagin, din cauza peretilor care se strang si a penisului nedecalotat, presiunea exercitata pe penis va forta penisul sa se decaloteze, ceea ce poate duce la craparea si respectiv a ruperii preputului. Va fi extrem de dureros si sangeros iar partida va fi un cosmar. Trebuie neaparat rezolvata chestia asta, gandeste.te ca doar in mintea ta este jena, pentru un medic care e specializat pe asta vazand mii de penisuri de toate felurile, nu se va uimii pentru nimic. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este o semi fimoza. Se poate rezolva fara nevoia unei operatii. Tot ce trebuie sa faci este aplicarea unui unguent care trebuie aplicat pe preput iar dupa cu degetele sa incerci sa il intinzi cat de mult se poate in parti opuse. Crema poate fi si una pe baza de galbenele, poti sa vorbesti cu cei de la farmacie despre problema ta, nu este nici un fel de jena. Insa eu iti recomand sa mergi la un medic urolog, el iti va analiza subiectul si iti va spune cu exactitate ce grad de fimoza ai, ce trebuie facut, cum trebuie facut si cu ce trebuie facut. Multa sanatate!

| Bogdyy71 explică (pentru anonim_4396):

Îmi e jena să mă duc la medic. Ce sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz penisul tau este afectat de boala numita in termen medical fimoza. Este necesar sa te prezinti la un cabinet medical de Urologie pentru o simpla si banala consultatie efectuata de medicul specialist urolog. Cu un penis afectat de FIMOZA, viata ta sexuala va fi AFECTATA in foarte mare masura. Pentru a fi in mod corect informat, trebuie sa stii si sa intelegi ca este vorba de o boala care NU are nicio legatura cu virginitatea ta, fiindca in jur de 6-10% din numarul total a baietilor sufera de aceasta afectiune.
Acceseaza si citeste urmatorul raspuns care iti poate fi util si sa te faca sa intelegi despre ce este de fapt vorba in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......rectie-se/
Multa sanatate!

| Bogdyy71 explică (pentru anonim_4396):

Mersi bro. M-ai ajutat enorm

| Violleta2022 a răspuns:

Da, dupa descrierea ta, este vorba de fimoza!
Mergi la un medic urolog sa-ti faca o consultatie si sa vada ce grad de fimoza ai, ca sa poti actiona acum, inainte sa apara complicatii ale fimozei (parafimoza, balinita samd).
In plus, cu fimoza nu vei putea avea niciodata sex cu o fata.
https://doc.ro/sanatate/fimoza-si-parafimoza-tratament-si-complicatii