| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat, 14 ani și 9 luni. Intrebarea mea este dacă stare fleașcă nu pot decalota total penisul ci doar văd puțin capul (ori e bariera psihologica ori chiar e o mică durere când încerc asta) si in stare erecta se vede la fel doar puțin capul și când încerc să decalotez simt o durere am fimoza? Am auzit că este normal fiind virgin până la primul contact sexual așa ar fi "normal"
Mulțumesc pentru timpul acordat + ofer funda!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Flasca,bă,nu flească!

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, corect este: "flasca" nu fleasca, iar ceea ce ai tu este intr-adevar FIMOZA.
Mergi totusi la medicul de familie si vorbeste cu el, eventual cere o trimitere la un chirug pentru o mica operatie. Operatia este f simpla, o mica incizie sub anestezie, si in cateva zile esti ca nou!
Te-as mai sfatuii sa-i arati tatalui penisul, in fond, cine ar fi cel mai in masura sa te vada gol, ca deja te stie f bine, iar sfatul lui ti-ar fi de cel mai mare folos.

Posibil sa fie si ata preputului, dar dupa descrierea ca in care spui ca nu poti vedea decat foarte putin capul penisului, cred ca-i vorba de fimoza.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU ESTE NORMAL ca penisul sa fie afectat de fimoza. De regula preputiul (pielea mobila) devine retractabila de pe gland (capul penisului) in jurul varstei de 6-7 ani. Fimoza netratata la timp se agraveaza cu inaintarea in varsta si baietii respectivi risca sa nu poata intretine acte sexuale normale cand vor ajunge adulti. Din ceea ce ai descris in intrebarea ta se poate trage concluzia ca penisul tau este afectat de fimoza oarecum "grava" de gradul II sau III. Doar in urma unei consultatii efectuate de un medic urolog, acesta va putea stabili gradul de afectare conform : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila
Deoarece se pare ca afectiunea este mai severa doar medicul urolog va putea stabili care poate fi modul de a actiona in vederea indepartarii afectiunii. Acceseaza si citeste urmatorul articol : http://www.i-medic.ro/......arafimoza. Multa sanatate!

| FanulMeu a răspuns:

Vorbeste cu parinti despre asta nu cauta raspunsuri pe interent!
Daca ai fimoza parinti ar trebui sa stie si ar trebui sa mergi la un doctor!
Nu spun ca nu e bine sa te informezi de pe internet dar cel mai bine e sa discuti cu parinti, straini nu iti pot inlocui familia, esti mai in sigurata aici asta e adevarat dar intodeauna problemele de genul trebuie discutate cu un adult fata in fata

| doctorul71 a răspuns:

Deci:
1. Aduci penisul in stare de erectie
2.Il pozitionezi in cantul usii de la camera.
3. Inchizi usa peste penis.
4. Suni la salvare(112) si le spui ce ai facut.
Pana vine salvarea repeti pasii 2 si 3

| Marius352 a răspuns:

Acum in stare erecta se vede tot aproape dar, daca incerc sa-l decalotez mai mult pur si simplu nu merge...Vad capu', etc, etc dar daca pun degetul se simte ciudat ba chiar dureros.