| dani97 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare mai intima: nu imi pot decalota penisul in stare fleasca, iar in stare erecta se vede doar un pic capul. cred ca este fimoza, nu? am auzit ca singurul leac e operatia, dar nu vreau sa o fac. in rest nu am nici o problema cu penisul: urinez normal, ma masturbez normal( nu ma doare). mentionez ca nu am nici ata rupta. mersi anticipat. funda

Răspuns Câştigător
| adriang95 a răspuns:

Da, este fimoza. Ai 4 solutii mari si late:
1. Decalotare progresiva (metoda de durata) La fiecare dus, decaloteaza pana simti ca te deranjeaza (nu pana te doare). in 1-2 luni o sa poti decalota relativ bine
2. Crema Dermovate (propionat de clobetasol 0.05%) se aplica pe zona cu probleme de 1-2 ori pe zi... sunt recomandate si exercitii de intindere (adica si metoda 1), iar astfel s-ar reduce acea perioada de "vindecare"
3. Preputioplastie (operatie) se
realizeaza cu anestezie locala. Timp de recuperare 2 saptamani
4. Circumcizie (operatie in adevaratul sens al cuvantului) total nerecomandat

| 1Mihai1 a răspuns (pentru adriang95):

Eşti sigur că soluţiile 1 şi 2 merg?

| adriang95 a răspuns (pentru 1Mihai1):

1 este o solutie de durata (de ordinul a 2 pana la 6 luni)
2 este o solutie garantata 90% (metoda de aplicare este mentionata de pawker, dar crema sa fie Dermovate - contine steroizi care iti intind pielea) si se rezolva in 1-3 saptamani.
Daca metoda 2 da gres, preputioplastia e singura solutie.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru adriang95):

Îmi poţi spune mai exact unde se aplică acea cremă?

| adriang95 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pe "inelul fimotic" adica pe zona cea mai stramta. Este de preferat sa combini metodele 1 si 2 pentru rezultate cat mai bune si mai rapide.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru adriang95):

Adică...in vărful capului?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru adriang95):

Acea cremă poate fi folosită şi de cei sub 18 ani?

| adriang95 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Adica decalotezi pana vezi ca nu se mai poate si acolo, unde este mai stramt aplici crema. Sau daca nu esti sigur poti sa intrebi la farmacie. Sunt obligati sa stie.

| adriang95 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da, oricine peste 12 ani poate folosi o doza intreaga:
http://public.gsk.ro/products1/dermovate/cum-trebuie/

| 1Mihai1 a răspuns (pentru adriang95):

Îmi poţi da add la id-ul din mesajul privat?

13 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Ala de regula ca numai esti virgin dar pana atunci stai asa nu face prostii haahahahhahahaahhahaahahhahahahaahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahaahhaahahahahahahahahahahahaahhaahahahahaahahahahahahahahahahahahahhaahahhaahhaahahahahahahahahahhahahahahahaahahahahahahahahahahahhahhahahahhahahahahahhahaahahahahhahaahahahahaahahahahahahahha

| sindromforyou a răspuns:

Poti incerca sa tragi de piele in jos pana simti durere. la fimoza se infecteaza, miroase urat, durere. si operatia nu e o operatie in sine, pur si simplu iti trage pielea de pa cap de tot.

| dani97 explică:

Si sa va spun ca pe penis am ceva ca o ata care pleaca din cap si se intinde vreo 2 cm

| Pawker a răspuns:

Fii atent, am avut aceeasi problema
poti face lucrul care ti-l zic o data sau de 2 ori pe zi si iti vei decalota penisul in maxim o luna
fa-ti un ceai de galbenele si da-ti cu el pe penis
apoi trage pielita pana cand simti ca te deranjeaza
apoi incearca sa cureti tot de acolo. trebuie sa nu fie nimic alb
du-te la farmacie si ia-ti o crema (fara alcool ca sa nu te irite) cu care iti vei da pe penis ( atat pe cap cat si pe locul ce trebuie decalotat : de preferat sa insisti cu crema pe locul ce trebuie decalotat)
iti recomand flocinolonul
tragi pielea pe capul penisului la tot
ATENTIE: CREMA RAMANE INAUNTRU: INTRE PIELE SI CAPUL PENISULUI
eu am reusit in 3 saptamani
bafta!