| Yoloasdf a întrebat:

Sunt baiat si as vrea sa ma ajutati cu niste idei pentru a ma masturba cu niste "jucarii" improvizate adica mai exact niste chestii pe care le pot gasi in casa sau le pot improviza, nu vreau sa dau bani pe lucruri de genul.
Va rog raspundeti cat mai repede

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ai grijă man-ule, la 14 ani și cu părinții pe urme nu știu să-ți zic "să te mulțumești cu palma" sau "vezi că vine mămicul și nu mă îndoiesc că vei ieși nebătut din casă".
Încearcă cu... buretele, cana, mânerul cănii, rigla, echerul, compasul, mânerul ușii, canapeaua, tubul de pastă de dinți, periuța de dinți (de preferat a ta), cablul încărcătorului, încărcătorul în sine, folie de plastic, folie de aluminiu, folie de poliuretan/polietilină, elastice, tubul de hârtie igienică, caleidoscopul, o mănușă, furtunul de duș, orice baterie și, nu în ultimul rând, priza, ștecherul, cablurile expuse conectate la rețeaua locală de electricitate și mașina de tocat carne/legume/mieji de nucă.

| lusyniuu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Esti mortallaughing) priza as fi spus si eu

| aimullah123 a răspuns:

Te sfatuiesc sa o lasi dracu de masturbare ca o sa ajungi impotent big grin
Incearca sa vorba aia si tu cu cineva care sa indeplineasca urmatoarele caracteristici
- Sa fie femeie
- Sa fie vie
- Maxim 30 de ani
- Sa nu fie larga cat canalul Dunare - Marea Neagra
- Sa fie sanatoasa
- Sa nu fie transexuala

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aimullah123):

Cel mai prost sfat! Specialiste sexologi recomanda masturbarea pentru autocunoastere, da si pentu a merge mai rar la medic, daca nu ai cu cine face sex.

| aimullah123 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sa iti faci un RMN la cap.
Daca ala are nevoie de jucarii pentru masturbare inseamna ca nu o face de azi sau de ieri, o face de acum mult timp si s-a plictisit de mana. Daca prinzi o dependenta de masturbare te-ai dus dracu. Sa te masturbezi de 5 ori pe zi, zilnic...
Si simti nevoia mereu de ceva nou, te plictisesti de filmele porno normale si o sa treci la categorii mai mult sau mai putin legale.
Nu imi spune tu mie ca e buna masturbarea. Tu esti paralel cu toate subiectele de pe site asta. Mai bine te calmezi, bei un pahar cu apa si faci niste sudoku. Ajuta la creier.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aimullah123):

Nu imi place un limbaj urat. De regula nu raspund celor ce-l folosesc. Cred ca gresesti mult! Ceea ce am scris eu este facut pe baza unor cercetari ale unui grup de experti sexologi americani. Dar nu numai. Masturbarea este considerata de cvasiunanimitatea medicilor, dar si a oamenilor de rand ca ceva normal. Daca te consideri mai bine pregatit decat ei in sexologie, n-ai decat. Asta este gandirea ta si cultura ta.
Desigur ca nu se poate cere unor fundamentalisti rligiosi bigoti sa inteleaga asa ceva. (Nu te includ intre ei, ca nu te cunosc. Dar intre cei care au lipsa de cultura sexuala - parte a culturii unui om - da, te includ.)

| aimullah123 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Bai frate. Daca vrei masturbeaza-te tu cu tot neamu' tau. Sincer nu imi pasa. Dar atata timp cat tu nici macar nu stii ce vorbesti si zici si tu ce mai citesti pe la altii inseamna ca nu ai habar deloc. Tu esti ala care nu stii nimic si ma faci pe mine incult. Dar ca sa iti arat care e diferenta dintre om si ce esti tu iti voi spune.Masturbarea era ok acum mult timp cand oamenii se masturbau fara sa se uite la filme porno. Atunci cand te uiti la filme porno masturbarea poate trece usor din obisnuinta in tulburare obsesiv-compulsiva si nu mai poti sa scapi niciodata de asta de unul singur, esti nevoit sa iei pastile. Asa ca daca nu stii si nu ai trecut prin asta nu mai incerca sa te dai destept in fata mea. Daca devine compulsie si o faci de 5-10 ori pe zi, zilnic, iti face creierul praf.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aimullah123):

Al tau este praf si acum.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Se vehiculeaza de mult ideea dependentei de masturbare si/sau pornografie si pana acum medicii si psihologii (care fac cercetare stiintifica) nu putut fi convinsi ca ar exista asa ceva. Diagnosticul "dependenta de masturbare" nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-10.

Dependenta (adictia) este altceva decat tulburarea obsesiv-compulsiva. TOC-ul se poate intr-adevar si cu spalat pe maini patologic, dar TOC-ul nu foloseste modelul dependentei.

Si a lua un examen iti ofera dopamina, mai multa decat masturbarea. Pur si simplu asta cu dopamina este propaganda pseudostiintifica, stiinta nu este de nicio culoare. Cercetarile serioase nici macar nu sustin "dopamina da nastere la dependenta". Ceea ce se argumenteaza de catre cercetatorii seriosi este ca "DeltaFosB da nastere la dependenta". Problema e ca DeltaFosB nu poate fi cercetat decat prin autopsie (disectie pe cadavre), iar dependenta de pornografie nu prea poate fi studiata pe animale.

Exista o singura dependenta (adictie) comportamentala recunoscuta de DSM-5 si anume dependenta de jocuri de noroc. Dependenta de jocuri de calculator a fost propusa spre studiu, dar nu este acceptata inca. Iar dependenta de pornografie de pe internet nici macar n-a fost propusa spre studiu ulterior, deoarece s-a constatat ca exista mult prea putina literatura stiintifica de calitate pe tema asta, deci nici macar nu se poate banui de catre bransa psihiatrilor americani ca ar exista o astfel de dependenta (adictie).

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma, eu ti-am spus din ceea ce mi se intampla mie, nu din altceva. Uite ca ceea ce spui tu nu concorda cu realitatea. Dar lasa asa, fa tu ce vrei. Rupe-i capu de 10 ori pe zi daca tu crezi ca e bine asa.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Asta ai afirmat: dependenta ti-a produs TOC. Ceea ce nu se poate. O data pentru ca dependenta de masturbare/pornografie nu exista ca diagnostic (in ICD-10 si DSM-5). Iar a doua oara pentru ca dependenta nu poate produce TOC, ele sunt abordari teoretice aflate in concurenta, se exclud reciproc si nu au legatura una cu cealalta.

Dependenta produce TOC e ca si cum ai spune: laptele de vaca produce sfecla rosie.

Citat: "Poti sa dai intr-o dependenta care se transforma dupa o perioada de timp in compulsie." Sursa: http://www.tpu.ro/......t-vinovat/

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

Sfatul meu e sa nu te mai dai asa destept si atotcunoscator. Nu am zis de la mine tot ceea ce am zis. Am fost la niste specialisti

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Niciun medic nu-ti poate pune un diagnostic care nu exista. Iar bioenergotantalaii si alti ciumeti d-astia nu sunt specialisti in sexologie.

Daca te intrebi de unde stiu eu ca nu exista depedenta (adictie) de pornografie: corect, nu stiu asta. Ceea ce stiu este ca nu e dovedit ca ar exista depedenta de pornografie. Mica mare diferenta. Deci "dependenta de pornografie" nu este un diagnostic medical real (acceptat de breasla medicilor si/sau compensat de asigurarile medicale), la fel cum nu sunt diagnostice reale "morgellons" si "hipersensibilitate electromagnetica".

Problema este: de ce ar fi necesar conceptul de depedenta de pornografie in momentul in care dispunem de conceptul de tulburare compulsiv-obsesiva? Asa cum poate exista TOC de spalat pe maini sau de sters clanta, asa poate exista TOC de pornografie. Dar in acest caz se trateaza TOC-ul si nu consumul de pornografie in sine. Lucru care pe fanaticii religiosi nu-i va multumi niciodata, pentru ca ei nu cauta sa combata TOC-ul, ci doar sa combata pornografia sub toate formele ei, chiar in cazul in care e consumata cu moderatie.

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu chiar ai o problema. Te sfatuiesc sa mergi si tu la un psihoterapeut. Vad ca nu poti sa te opresti.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Tu spui ca ai fost diagnosticat cu dependenta de masturbare (daca am inteles bine), ceea ce nu se poate, pentru ca un astfel de diagnostic nu exista. Iar daca nu ti-a pus nimeni acest diagnostic inseamna ca ti l-ai pus singur si vorbesti numai prostii. Numai medicii pot sa puna diagnostice.

Ai afirmat ca dependenta ti-a produs TOC, ceea ce nu se poate (am explicat mai sus de ce). De ex. dependenta de alcool nu poate produce TOC centrat pe alcool, pentru ca sunt doua boli total diferite. E ca si cum ai zice ca tuberculoza produce SIDA.

Deci cel care vorbeste aberatii esti tu, nu eu.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Psihoterapeut? Da-l Dracului. Conform legii numai medicii au voie sa puna diagnostice. Deci daca un psihoterapeut care nu e medic ti-a pus un astfel de diagnostic este bun pentru parnaie. Idem daca ti-a prescris medicamente, fie ele si naturiste sau homeopate.

Daca asa au stat lucrurile, ar trebui sa se antreneze sa nu scape sapunul. Eu in locul tau nu l-as ierta, ci i-as face plangere penala. Nu de alta, dar ii poate nenoroci si pe altii.

Macar ai verificat pe http://www.alegericpr.ro/index.php/registre ca e psihoterapeut sau l-ai crezut pe ochi frumosi ca asa e? Daca te ia cu "mafia de la COPSI" e clar ca treaba e de competenta Politiei.

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ai inteles bine, tie ti-am zis sa mergi la un psihoterapeut pentru ca nu te mai opreai hehe big grin, nu am zis ca mie mi-a pus diagnosticul un psihoterapeut, si nu pe hartie, doar verbal big grin

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Pai un medic nu ti-l putea pune, ca un asemenea diagnostic nu exista. Din perspectiva breslei medicale dependenta de masturbare este o boala la fel de reala ca vestibuloochelaromania.

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

Eh, stie el ce zicewinking Oricum nu mi-a prescris tratament dar a zis ca daca nu reusesc sa ma opresc pot sa incerc unul.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Conform cu ce stiu medicii pana-n momentul de fata, dependenta de masturbare este o boala imaginara. Si ca sa fie clar despre ce discutam: "masturbare excesiva" exista in ICD-10, dar "dependenta de masturbare" nu exista. Masturbarea excesiva nu este o dependenta (adictie). Excesiv nu e adictie, care nu e TOC.

Deci te poti trata pentru masturbare excesiva, te poti trata pentru TOC nu stiu de ce bati apa-n piua cu adictia. Nu te poti trata pentru adictie de masturbare pentru ca nu ti se poate pune un astfel de diagnostic.

Pentru adictie de masturbare nu exista criterii de diagnostic acceptate, nu exista metode de tratament acceptate, nu poate fi compensat de asigurari, etc.

| antonimilk a răspuns:

Băieții se masturbeaza cu lucruri? Nu stiam!