| NoBodySeeMe a întrebat:

Sunt impreuna cu iubita mea de 6 luni, pot sa spun sincer ca au fost cele mai frumoase 6 luni din viata mea. Faza e ca ea, cand face 18 ani, pleaca din tara. Parintii ei sunt divortati, si mama ei e plecata din tara, si a stabilit cu ea, ca la 18 ani sa se duca la ea, fara sa termine nici macar liceul, suntem, in clasa a 11-a. Ea nu se intelege prea bine cu tatal ei. Pana cand face 18 ani. mai sunt 6 luni. Mie groaza numai cand ma gandesc ca va pleca. Nu a spus la multe persoane chestia asta, ca va pleca fara sa termine scoala, doar mie si la 2 prietene. Si ele au incercat sa ii spuna sa nu plece, macar sa termine scoala, si eu la fel, dar ea a spus ca asa a stabilit cu mama ei si nu mai schimba. Am observat ca tine foarte mult la mama ei, desi nu a fost langa ea. In fine, inca nu am discutat serios despre chestia asta, a mai venit in discutie dar asa amical, nu vrem inca sa ne gandim, mai sunt 6 luni. Ea este mai mare ca mine, cu 7 luni, deci eu fac 18 ani mai tarziu cu 7 luni. Nu stiu ce sa fac atunci, incerc sa nu ma gandesc de acum, dar mai imi vine in minte si ma omoara gandu-l ca v-om fi departe unul de celalalt. Acum sunt mai multe posibilitati:, 1.sa nici nu mai fim impreuna pana atunci, nu prea cred 2. sa se razgandeasca in urma unei decizii serioase, si sa termine macar scoala, nu prea cred, 3.sa plece si sa ducem o relatie la distanta, care nu prea mai e relatie, 4. sa plece si sa ne despartim. Daca ar fi sa ducem o relatie la distanta, eu cand implinesc 18 ani, as vrea sa plec la ea, dar faza e ca eu vreau sa termin macar liceul, si iar va trebui sa fac o alegere, sa ma gandesc daca merita sa imi stric viitorul, dar nici aici cu scoala multa tot nu ai un viitor, asa ca poate imi gasesc acolo de munca, dar ma duc caine surd la vanatoare, si dupa daca e sa ma duc dupa ea, sa nu avem din ce trai ar fi iar rau. Ea am vazut ca are planuri deja facute de mama ei, sa se duca la nu stiu ce cursuri acolo si sa se angajeze nu stiu pe unde, ma rog, nu prea cred ca e asa usor. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Si cum as putea sa ii explic, sa o conving sa ramana aici sa termine liceul, ce argumente sa mai aduc in discutie, cand vom discuta serios despre asta? Ce spuneti ar fi mai bine sa discut de pe acum, sau sa astept pana mai pe la final, ultimele 2 luni macar, sa mai traim putin pana atunci. Eu nu vreau sa plece, voi suferi enorm dupa ea, dar din ce am vazut pana acum pare prea convinsa, parca mama ei ar fi un inger, e gata sa o urmeze, are stabilit cu ea si nu mai schimba, ceva de genu. Acuma nu stiu ce e intre ei mai exact, dar tu ca mama, nu tiai dori ca fiica ta sa termine macar liceul, sa aiba o sansa mai buna, ca dupa ce face daca nu reuseste ce si-a propus ea acolo...dar eu cred ca indiferent ce i-as spune, ea tot o vede pe mama ei ca pe ceva sfant, parca e orbitasi nu vede anumite chestii, in fine, nu stiu eu exact ce e intre ei acolo....Asadar, voi ce ati face in locul meu?

3 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Eu zic sa ai rabdare, pentru ca nu ai nimic de pierdut. Poate se razgandeste si nu mai pleaca, sau poate pleaca si va despartiti. Asta e viata, poate suna dur ce iti spun eu - dar nu a fi nici prima si nici ultima despartire. Bucura-te de cele 6 luni ramase si invata din greseala ei - tine-te de scoala si alege ce e mai bun pentru tine. Sau... incearca sa o faci sa inteleaga ca daca vrei sa ramana nu e o decizie egoista, ci prieteneasca - faptul ca te gandesti la viitorul ei (sa isi termine scoala) si la viitorul vostru (sa continuati relatia). Succes!

| Maxim96 a răspuns:

Rabdare...

| JosePpPp a răspuns:

.