| AndreiVisanu44446 a întrebat:

Salut TPU. Sunt intr-o relatie cu o fata de 9 luni. Recent am iesit cu ea la un festival impreuna cu parintii ei. Stand cu ea si vazand cum da scroll printre mesaje mi se parea ca am vazut ceva ciudat asa ca am tras-o intr-un loc mai privat unde am incercat sa discut cu ea si sa se explice. Parintii ei nu prea au inteles ce se intampla asa ca au sunat-o. Ceea ce scrisese iubita mea despre mine nu fusese neaparat ceva frumos incat "o disperasem" ca vreau sa imi iau cateva inele sa le incerc si un lanțișor. Nu si-a mai putut tine emotiile si incepuse sa planga. Tatal ei vazand asta a venit la noi si mi-a spus ca nu e prima data cand vede ca fata lui plange din cauza mea si ca daca se mai intampla imi va da o palma. Suparat am plecat acasa si le-am povestit alor mei ce s-a intamplat iar acum niciunul dintre parintii mei nu ma lasa sa merg la ea acasa sau sa am vreo interactiune cu parintii ei, nu imi interzic sa mai fiu impreuna cu ea dar nici nu imi recomanda sa raman in relatie. Eu chiar o iubesc pe fata asta si si ea pe mine si am spus ca dupa ce luam o mica pauza vom incerca sa ne intalnim si sa discutam putin situatia si viitorul relatiei noastre... voi ce ziceti? Mentionez faptul ca amandoi suntem minori.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare dar comportamentul tau nu este a unui om care iubeste, ci a unuia care controleaza si manipuleaza fata.
Parintii tai si ai fetei au dreptate: nu mai ai ce cauta la fata aia, da-i pace, ca asta nu-i iubire ci control freak!

| VoidEternal a răspuns:

Iti dau un sfat, poate ca nu prea are legatura cu subiectul, sau poate ca are. Singura bijuterie pe care un gentleman trebuie sa o poarte este ceasul. That's it. Restul sunt doar kitch si putzoisme.

Daca eu as fi fost in locul ei, si pe mine m-ar fi disperat o discutie despre inele si lantisoare provenind din partea unui barbat.

Un alt sfat pe care as putea sa ti-l dau. La varsta voastra si la 9 luni de relatie nu e momentul sa petreceti timp impreuna cu parintii tai, sau ai ei. Asta se intampla la maturitate cand relatiile sunt solide si au o baza reala si nici atunci prea mult. Oamenii sunt diferiti si toti cred ca ei stiu cum trebuie sa fie o relatie de fapt. Intalniti-va separat ca sa nu mai apara tensiuni inutile.

| AndreiVisanu44446 explică (pentru VoidEternal):

Salut. Mersi mult de raspuns. Ai foarte mare dreptate in legatura cu ce ai spus... faza este ca eu si cu familia nu avem niciodata timp sa mergem in diferite locuri asa ca ai ei se ofera sa ma ia cu ei in diferite locuri, si sa petrec mai mult timp cu iubita mea. Si cred ca asa e... ar trebui sa petrec timp doar cu ea si sa incerc sa evit intalnirile cu parintii ei. De intalnit cu parintii ei oricum nu o mai pot face incat ai mei nu ma lasa nici la ei acasa si nici vreo interactiune cu ei. Un Alt lucru este ca ai mei nici financiar nu doresc sa ma mai sustina in relatie deci iesirile la restaurante sau alte lucruri vor fi doar din banii mei. Sincer nu ma deranjeaza insa este o situatie grea si sper sa pot iesi cat mai ok din ea

| Crackman a răspuns:

Daca incepi cu pauze mergi dupa sora, verisoara ei si cam atat

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Man, asculta, nu mai face niciodata o femeie sa planga, mai ales daca e fata/femeia la care tii. daca sunt probleme si mereu vor fi, imcearca sa fii rezonabil.

| AndreiVisanu44446 explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu am incercat sa fac nimic rau, am fost respectuos, nu am ridicat tonul, am fost calm si deschis sa vorbesc. Ce spusese ea in acele mesaje nu se astepta sa le vad, deci probabil de asta plangea, eu unul doar doream sa discut si sa rezolv.