| bingbang_5164 a întrebat:

Sunt momentan intr-o situatie complicata. Eu am facut pojar luni. Si trebuie 9 zile sa stau acasa. Recent am aflat ca un program neobisnuit "Saptamana Altfel" o sa fie peste doua zile si am auzit ca cine nu participa la activitatile acestea (sport, film, prezentare power point si asa mai departe) are puncte scazute la purtare (sau absente). Eu mai am 4 zile de stat acasa si trebuie sa nu ies afara timp de 9 zile. Cum pot rezolva problema, chiar si daca voi lua scutire? Am auzit ca e severa treaba cu punctele la purtare. Va rog sa imi dati un raspuns ajutator. Va multumesc

7 răspunsuri:
| Crocaa a răspuns:

Sfatul meu este sa-l suni pe diriginte sau cel mai bine sa-l sune mama ta si sa-i explice faptul ca ai pojar si nu poti lua parte la activitatile respective.Acesta,fiind la curent cu situatia ta, probabil te va pune absent/a si te va motiva pe baza scutirii ori nu te va pune deloc.

| Georgi2011 a răspuns:

Nu e adevarat se pun absente dar nu se scade nota la purtare deci stai acasa si cand iti reviii duci scutire si absentele iti vor fii motivate

| xlollypop a răspuns:

Crede-ma ca nu o sa patesti nimic mai ales daca aduci scutire.iti dai seama k doar nu o sa-ti scada nota la purtare pentru ca esti bolnav si nu poti iesi afara(profesorilor nu prea le pasa de saptamana asta, asta cu punctele la purtare e ceva oficial k altfel nimeni nu ar merge dar nu o sa se scada) si oricum doar n-o sa te puna sa mergi la scoala sa ia toti pojar asa ca stai lin:*

| raduraduu a răspuns:

Se pun absente in aceasta saptamana si se pun la purtare nu la meterii. Dar daca ai scutire ti le va motiva dirigintele stai linistita.

| yasana a răspuns:

Da stiu, diriga ne-a zis ca daca avem o problema aducem scutire medicala sau bilet de la parinti... incearca sa ii aduci dupa ce te faci bine, sper sa te inteleaga pana la urma e o asa zisa boala pe care o fac toti oameni... sper sa-ti fie de ajutor

| yasana a răspuns:

Aaaa si la 30-40 de absente iti scade 3 puncte la purtare... la noi asa sta treaba

| 070Alexa a răspuns:

Iti va pune absente la purtare iar la 10 absente se scade nota la purtare. Vorbeste cu diriginta ta sa clarifice problema pe care o ai tu. La noi sunt doar 2 activitati pe zi, iar locurile sunt deja ocupate nu cred ca m-ai sunt locuri si pentru tine, in orice caz ia legatura cu diriginta /dirigintele. Funda