| Allex1996 a întrebat:

Sunt nou,si mi-am facut cont,ca sa va povestesc despre ce am patit.O sa scriu f mult,sunt disperat, vreau un sfat.
Deci ma cheama Alex, am 17 ani.Sunt un "tocilar",dupa cum ma considera colegii,ceea ce dupa mine nu e adevarat, am o memorie buna, si retin aproape tot din clasa.In fine, am fost mai retras si nu prea am socializat asa mult cand eram in generala. Dupa ce am terminat clasa a 8-a, am hotarat sa ma schimb radical, sa imi fac prieteni si poate o iubita.Parintii mi-au luat o garsoniera aproape de liceu(mama venea sambata,imi aducea haine noi,imi facea curat, niste mancare etc.)Bun, am intrat in clasa a 9-a,tot la fel invatam destul de bine,dar colegii mei,spre surprinderea mea,erau foarte sociabil,ma invitau mereu sa ies,eram foarte bucuros.Bun,am inceput sa cer mai multi bani la parinti(nu ca era vreo problema)dar ii minteam ca erau pentru scoala,si eu cu ei ieseam seara cu colegii. Dupa o luna,aproape de sf lui octombrie,colega mea Andreea,mi-a zis ca ma place, si daca vreau sa fiu iubitul ei.A fost cea mai fericita clipa de-a mea de pana atunci, am acceptam fara sa stau pe ganduri(recent se despartise de fostul ei prieten care era in clasa a XI-a).Nu o mai lungesc mult...am fost foarte fericit cu ea, dar dupa un an, pe 30 septembrie, imi spune ca nu mai putem continua, ca are nevoie sa fie singura.Cand am auzit asta,am crezut ca mi-a cazut cerul in cap. Dupa cate daruri i-am facut,si orice dorea, chiar daca nu in ziua aia, a doua zii tot ii cumpam.A zis ca ramanem prieteni si a plecat.Eram socat, am ajuns in casa, si cred ca mai bine de 2 ore am plans incontinuusad.A doua zii la scoala,am aflat ca Andreea s-a reimpacat cu fostul ei iubit, nu o credeam in stare de asa ceva, imi venea sa ma duc sa o pocnesc.Cu greu am trecut peste...A venit vacanta de iarna, m-am dus acasa..si iar a reinceput scoala.Chiar daca o vedeam mereu in clasa, am inceput sa nu-i mai port pica.Prin Martie am cunoscut-o pe Maria, o fata din a X-a B(eu eram a X-a A),mi-a placut de ea,i-am cerut nr de telefon,ne trimiteam mesaje mereu,am invitat-o la suc, si usor, usor ne-am apropiat si a devenit iubita mea.
Acum 4 saptamani am adus-o la mine, am inceput sa ne sarutam si am ajuns si la sex(am facut deoarece mi-a zis ca mai are cateva zile pana la menstruatie). Acum 1 saptamana am
aflat ca a ramas insarcinata, prima data m-am speriat, am ramas
inchis in camera creca mai bine de 6 ore,dupa ce m-am calmat am vb cu ea,si i-am zis ce vrea sa facem.Ea a zis ca vrea sa pastreze copilul,si eu am zis asta.Le-am zis parintilor,dar acestia s-au suparat ingrozitor pe mine,mi-au adresat cuvinte grele,cum ca m-au trimis acolo sa invat si eu am facut copii. Dupa banii pe care i-am dat(bursa de merit in fiecare an+premiile de la olimpiade,nu voiam sa-i pastrez,mereu credeam ca ei stiu ce sa faca cu ei), si nu le-am facut nici o problema, acum au devenit de nerecunoscut.Am inceput sa plang, am vb cu Maria si a zis ca parintii ei au zis sa faca avort.
In 2 zile are programarea,ce credeti ca trebuie sa fac, sunt disperat, imi pierd copilul.Le-am zis sa aiba grija de el pana ce terminam liceul(amandoi avem 17 ani),apoi ma angajez si am grija de el, dar nici vorba, nu mai am cu cine discuta.Imi vine sa fug cu ea, dar n-avem unde.Ce credeti ca trebuie sa fac.

39 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Si foarte bine, asta se numeste consecinta. Cand nu gandesti cu capul dai de consecinte.

| Fatamuntilor a răspuns:

Alex,daca parinti fetei au hotarat avortul, parerea voasta nu conteza.A noastra cu atat mai putin.Sunteti minori!
Nu-mi permit sa-ti fac morala dar in mare masura vina e ta pentru ca ati facut sex neprotejat. Fetele de obicei sunt mai vulnerabile.
Cu toate ca sunt impotriva avortului,in acesta situatie sunt de acord cu parintii fetei.
NU cred ca sunteti in situatia de va creste copilul, daca nu sunteti sustinuti financiar si moral de parinti.
Parintii vostri au avut un soc cand au aflat vestea asta.
O solutie ar fi sa dati copilul spre adoptie, sunt mame minore care au procedat asfel. Asta ar singura solutie.

Sa nu-ti treaca prin cap sa fugi.

Daca s-a hotarat avortul, nu cred sa fie cale de intoarcere.
Terminati voi scoala, poate o facultate, gasesteti de munca si cu timpul veti avea si copii.

Asta a fost o lectie de viata pe care ar trebui sa ti-o asumi!

| florin96ak47 a răspuns:

Nu inteleg ce a fost cu introducerea aia :? Puteai sa spui doar de partea cu Maria...
Imi fine, daca chiar iti doresti sa pastrezi copilul (e mult, mult mai greu decat pare) tot ce poti sa faci e ca tu sa vorbesti cu ea, si preferabil parintii tai sa vorbeasca cu parintii ei (daca vei vorbi tu, ai slabe sanse, pentru ca nu te vor lua in serios, fiind nu doar un copil, ci unul care le-a tras-o fiicei lor...)
Bafta happy

| j1NNNx a răspuns:

Daca nu v-ati protejat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt caz de copii cu copii...

Mi-a placut totusi ce frumos ai descris tu acolo ditai mai cearsaful ca sa fii cumva privit intr-o lumina mai buna.

Iti spun eu cum se formula clar si concis postarea ta pe site:

"Eu si iubita mea, amandoi minori fiind, am facut sex neprotejat de prosti ce eram si ne gandim sa pastram copilul. Voi ce parere aveti, stimati necunoscuti de pe Internet?"

| Duucu a răspuns:

Avortează,e singura soluție. Dacă ești inteligent atunci e clar că trebuie să mai termini o facultate sau alte cursuri, viața ta mai dureaza...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trecem peste toate si trecem direct in miezul problemei.
Este de admirat ca amandoi va doriti copilasul, discuta cu parintii tai si cu parintii fetei si luati o hotarare, daca la ai tai parinti nu gasesti intelegere, poate ai fetei sunt mai intelegatori si va vor ajuta, este adevarat ca sunteti prea mici pentru a avea un ingeras, dar daca el doreste sa vina, de ce trebuie sa ii curmati viata? dati de inteles ca va doriti ingerasul si ca este un pacat enorm sa ii luati zilele, mai ales ca intra postul sfintei Marii.
Fa in asa fel ca familiile sa se intalneasca si vorbiti cu calm si explicati ceea ce va doriti voi, nu cred ca mamele ar avea inima de gheata si nu va vor ajuta.
Da nu gasiti intelegere, apelati la un preot si ii explicati situatia, poate se va gasi cineva sa aiba grija copilului pana te angajezi tu, cred ca de facultate nici nu mai poate fi vorba.
Fapta este consumata si acum se cvad urmarile.
Este dificila situatia voastra, dar nu imposibila si fara rezolvare.
O seara bunahappy

| trixiiie a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Jony, tuu lucrezi?
Că, dacă o faci, ai mai mult decat cei 19 ani ai mei. Înseamnă că ești gata să crești un copil.
El n-are nici liceul terminat, ce naiba vrei să facă cu un copil, dacă părinții îl lasă baltă?! Și e posibil să-l și lase. Întotdeauna există două posibilități.
Fii realist, nu-i da speranțe deșarte, ce naiba?!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru trixiiie):

Nu e vorba de realist, e vorba de crima in sine. Esti femeie, o sa vrei copii. Cum te-ai simti sa stii ca ai avut posibilitatea dar cineva ti-a luat asta? Spune tu sincer! Daca a fost suficient de barbat sa faca sex, atunci sa ia viata de coarne si sa aiba grija de femeia si de copilul lui ca nu e caine sa fu*a si sa plece. Restul pe pm.