| Allex1996 a întrebat:

Sunt nou,si mi-am facut cont,ca sa va povestesc despre ce am patit.O sa scriu f mult,sunt disperat, vreau un sfat.
Deci ma cheama Alex, am 17 ani.Sunt un "tocilar",dupa cum ma considera colegii,ceea ce dupa mine nu e adevarat, am o memorie buna, si retin aproape tot din clasa.In fine, am fost mai retras si nu prea am socializat asa mult cand eram in generala. Dupa ce am terminat clasa a 8-a, am hotarat sa ma schimb radical, sa imi fac prieteni si poate o iubita.Parintii mi-au luat o garsoniera aproape de liceu(mama venea sambata,imi aducea haine noi,imi facea curat, niste mancare etc.)Bun, am intrat in clasa a 9-a,tot la fel invatam destul de bine,dar colegii mei,spre surprinderea mea,erau foarte sociabil,ma invitau mereu sa ies,eram foarte bucuros.Bun,am inceput sa cer mai multi bani la parinti(nu ca era vreo problema)dar ii minteam ca erau pentru scoala,si eu cu ei ieseam seara cu colegii. Dupa o luna,aproape de sf lui octombrie,colega mea Andreea,mi-a zis ca ma place, si daca vreau sa fiu iubitul ei.A fost cea mai fericita clipa de-a mea de pana atunci, am acceptam fara sa stau pe ganduri(recent se despartise de fostul ei prieten care era in clasa a XI-a).Nu o mai lungesc mult...am fost foarte fericit cu ea, dar dupa un an, pe 30 septembrie, imi spune ca nu mai putem continua, ca are nevoie sa fie singura.Cand am auzit asta,am crezut ca mi-a cazut cerul in cap. Dupa cate daruri i-am facut,si orice dorea, chiar daca nu in ziua aia, a doua zii tot ii cumpam.A zis ca ramanem prieteni si a plecat.Eram socat, am ajuns in casa, si cred ca mai bine de 2 ore am plans incontinuusad.A doua zii la scoala,am aflat ca Andreea s-a reimpacat cu fostul ei iubit, nu o credeam in stare de asa ceva, imi venea sa ma duc sa o pocnesc.Cu greu am trecut peste...A venit vacanta de iarna, m-am dus acasa..si iar a reinceput scoala.Chiar daca o vedeam mereu in clasa, am inceput sa nu-i mai port pica.Prin Martie am cunoscut-o pe Maria, o fata din a X-a B(eu eram a X-a A),mi-a placut de ea,i-am cerut nr de telefon,ne trimiteam mesaje mereu,am invitat-o la suc, si usor, usor ne-am apropiat si a devenit iubita mea.
Acum 4 saptamani am adus-o la mine, am inceput sa ne sarutam si am ajuns si la sex(am facut deoarece mi-a zis ca mai are cateva zile pana la menstruatie). Acum 1 saptamana am
aflat ca a ramas insarcinata, prima data m-am speriat, am ramas
inchis in camera creca mai bine de 6 ore,dupa ce m-am calmat am vb cu ea,si i-am zis ce vrea sa facem.Ea a zis ca vrea sa pastreze copilul,si eu am zis asta.Le-am zis parintilor,dar acestia s-au suparat ingrozitor pe mine,mi-au adresat cuvinte grele,cum ca m-au trimis acolo sa invat si eu am facut copii. Dupa banii pe care i-am dat(bursa de merit in fiecare an+premiile de la olimpiade,nu voiam sa-i pastrez,mereu credeam ca ei stiu ce sa faca cu ei), si nu le-am facut nici o problema, acum au devenit de nerecunoscut.Am inceput sa plang, am vb cu Maria si a zis ca parintii ei au zis sa faca avort.
In 2 zile are programarea,ce credeti ca trebuie sa fac, sunt disperat, imi pierd copilul.Le-am zis sa aiba grija de el pana ce terminam liceul(amandoi avem 17 ani),apoi ma angajez si am grija de el, dar nici vorba, nu mai am cu cine discuta.Imi vine sa fug cu ea, dar n-avem unde.Ce credeti ca trebuie sa fac.

39 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trecem peste toate si trecem direct in miezul problemei.
Este de admirat ca amandoi va doriti copilasul, discuta cu parintii tai si cu parintii fetei si luati o hotarare, daca la ai tai parinti nu gasesti intelegere, poate ai fetei sunt mai intelegatori si va vor ajuta, este adevarat ca sunteti prea mici pentru a avea un ingeras, dar daca el doreste sa vina, de ce trebuie sa ii curmati viata? dati de inteles ca va doriti ingerasul si ca este un pacat enorm sa ii luati zilele, mai ales ca intra postul sfintei Marii.
Fa in asa fel ca familiile sa se intalneasca si vorbiti cu calm si explicati ceea ce va doriti voi, nu cred ca mamele ar avea inima de gheata si nu va vor ajuta.
Da nu gasiti intelegere, apelati la un preot si ii explicati situatia, poate se va gasi cineva sa aiba grija copilului pana te angajezi tu, cred ca de facultate nici nu mai poate fi vorba.
Fapta este consumata si acum se cvad urmarile.
Este dificila situatia voastra, dar nu imposibila si fara rezolvare.
O seara bunahappy

| maybetoday a răspuns:

ALEX parintii ei ce zic? nu faceti avort e pacat mare si o sa va para foarte rau + ea este foarte tinara, la asa vrista daca faci avort posibil sa nu mai poata face copii, sora mea a facut asa si acuma re 28 de ani si tot se chinuie sa faca un copil, nu glumit cu asta, o nsa va fie greu d ela inceput dar o sa treceti si peste asta, important e ca va iubiti si tineti unul la celalat! NU FACETI AVORT!

| Fatamuntilor a răspuns:

Alex,daca parinti fetei au hotarat avortul, parerea voasta nu conteza.A noastra cu atat mai putin.Sunteti minori!
Nu-mi permit sa-ti fac morala dar in mare masura vina e ta pentru ca ati facut sex neprotejat. Fetele de obicei sunt mai vulnerabile.
Cu toate ca sunt impotriva avortului,in acesta situatie sunt de acord cu parintii fetei.
NU cred ca sunteti in situatia de va creste copilul, daca nu sunteti sustinuti financiar si moral de parinti.
Parintii vostri au avut un soc cand au aflat vestea asta.
O solutie ar fi sa dati copilul spre adoptie, sunt mame minore care au procedat asfel. Asta ar singura solutie.

Sa nu-ti treaca prin cap sa fugi.

Daca s-a hotarat avortul, nu cred sa fie cale de intoarcere.
Terminati voi scoala, poate o facultate, gasesteti de munca si cu timpul veti avea si copii.

Asta a fost o lectie de viata pe care ar trebui sa ti-o asumi!

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Frate, orice ar zice ai ei si ai tai NU O LASA! Daca o iubesti faci tot ce poti sa opresti o CRIMA! Gandeste-te ca e al tau, e acolo, asteapta sa vina pe lume si cineva o sa curme asta cu un cutit. Avortul e un MACEL si nu e normal. Daca esti barbat te duci si muti tot orasul doar sa salvezi o viata. O sa il ai pe constiinta toata viata daca o sa moara de mana unui doctor!

| Duucu a răspuns:

Avortează,e singura soluție. Dacă ești inteligent atunci e clar că trebuie să mai termini o facultate sau alte cursuri, viața ta mai dureaza...

| HueyFreeman a răspuns:

Trebuia sa te gandesti la asta inainte, nu dupa. Daca intr-adevar erai un "tocilar" (ce cuvant prostesc, nu are nici cea mai mica valoare), atunci erai informat, stiai sa te autoeduci.

Zicea cineva mai sus ca nu esti ca toti ceilalti. Ba da, esti ca toti ceilalti. Desi parintii tai au dreptate, este si vina lor ca nu te-au invatat lucrurile astea cand a venit momentul.

Ai de luat o decizie importanta. In functie de decizia asta vietile voastre vor continua dupa absolvirea liceului, sau va trebui sa renuntati la viitorul vostru pentru asta. Daca faci aceasta decizie pe baza sentimentelor, atunci meriti tot ce ti se intampla. (Nu, nu este o crima, nu o sa te urasca nimeni pentru asta, decat oamenii pe care oricum nu i-ai fi vrut ca prieteni)

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu o sa al urasca nimeni pentru ca oamenilor tinde sa nu le mai pese prea mult dupa ce faptul e consumat. Dar el o sa se urasca singur mai devreme sau mai tarziu si asta e cea mai grea forma de ura! Poate sa te urasca tot orasul nu ar conta, dar daca te urasti tu insuti o sa te distruga incet incet si o decizie ca asta nu poate fi intoarsa nici cu toate scuzele si rugamintile din lume.

| HueyFreeman a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Si foarte bine, asta se numeste consecinta. Cand nu gandesti cu capul dai de consecinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai mai mult. Cred ca pana la urma de asta s-a ajuns aici. Ei te iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea mic pentru copil. plus daca ajjugi la 30 de ani o sa iti blestemi soarta ca l-ai tinut, ca o sa mananci munca pe paine, mai ales fara o facultate ceva, la 8 milioane care se iau in Romania sau alte salarii de cacao. las.o sa faca avortul, ai toata viata inainte
app- desteptu lu peste sarat, s-au inventat prezervative

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce m-as fi bucurat sa gandeasca si parinti tai la fel ca tine. Lumea ar fi un loc mai bun daca o faceau. Se distrau si ei ca doar nu le trebuia o povara in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt caz de copii cu copii...

Mi-a placut totusi ce frumos ai descris tu acolo ditai mai cearsaful ca sa fii cumva privit intr-o lumina mai buna.

Iti spun eu cum se formula clar si concis postarea ta pe site:

"Eu si iubita mea, amandoi minori fiind, am facut sex neprotejat de prosti ce eram si ne gandim sa pastram copilul. Voi ce parere aveti, stimati necunoscuti de pe Internet?"

| j1NNNx a răspuns:

Daca nu v-ati protejat.

| Happyjump a răspuns:

Frate,ai abia 17 ani, nu esti pregătit sa fii tata, daca tot esti asa de destept, de ce nu te-a dus capul sa o faceți cu prezervativ

Răspuns utilizator avertizat
| Ezeru a răspuns:

E o poveste foarte interesanta. M-a impresionat transformarea ta happy
Esti intr-o situatie foarte dificila deoarece ori ce parinte ar fi extrem de suparat in aceasta situatie. In fine oh go on
Sunte-ti minori amandoi, dar cu toate astea aveti 17 ani deci puteti lucra.
Vorbiti amandoi cu parinti vostri zice-tii ca voi a-ti hotarat sa pastra-ti copilul si daca nu exista nici o alternativa. Le spune-ti parintilor ca vre-ti sa va creste-ti copilul. Va muta-ti impreuna si va angaja-ti. O sa duce-ti o viata mai grea, dar asta e... Trebuie sa platiti pentru greseala voastra.
In fine oh go on Daca nu vre-ti sa pastra-ti copilul. Va face avort si ve-ti continua viata. Va fi greu sa reface-ti legatura cu parinti vostri, dar nimic nu e pierdut sau imposibilwinking
Mult succeswinking
Daca ai nevoie de sprijin te ajut cu drag ma gasesti la id : cs_truth@yahoo.com tongue

| trixiiie a răspuns:

M-ai emoționat.
Îmi pare rău că treceți prin calvarul ăsta. sad E greu, dar crede-mă că un copil la vârsta asta nu e bine venit. Copiii sunt drăguți, simpatici, dulci, dar la 16-17 ani? În orice caz nu, e greu să-l crești. Să nu crezi că doar banii te ajută... Ai nevoie de experiența vârstei.
Am 19 ani și acum ceva timp am stat cu copilul mătușă-mii puțin timp. Și a fost groaznic. Are vreo 3 luni și plângea într-una și nu știam cum să-l opresc, nu voia să mănânce, nu făcuse pe el nu nimic. Îs groaznici dacă nu ești pregătit pentru ei.
Părinții voștri sunt mai înțelepți, ascultați de ei. Și copil... dacă vei rămâne cu ea, veți face altul la momentul potrivit.
Îmi pare rău, sincer! crying
Fii tare tu și pentru ea, o să-i fie groaznnic. crying

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru trixiiie):

Cand o sa ai copii tai crezi ca nu or sa planga? Sau tu o sa fii super mama care le stie pe toate. Orice parinte invata pe parcurs nu dintr-o data. Daca era al tau ai fi stiut sa-l calmezi. Nu presupune aiurea dupa doua ore de stat cu el. Daca ea face cum spui tu peste 5 poate 10 ani tu o sa te joci cu copilul tau in timp ce ea o sa stea singura si o sa se uite la copii altora regretand prostia imensa pe care a facut-o. Sa mergi tu si sa-i spui unei femei care nu poate face copii sa fie fericita si daca raspunsul ei o sa ti se para vesel eu maine ma impusc. Am avut ocazia sa cunosc pe unde am lucrat un cuplu in care ea nu putea face copii. Dupa 12 ani plini de incercari dar si de certuri s-au decis sa o ia fiecare pe drumul lui. El are un baietel de un an jumate, ea are un apartament gol si si multe sperante. Degeaba are banii, e nefericita. Daca ai vreodata ocazia chiar te rog sa intrebi o femeie care e intr-o asemenea situatie ce simte. Sa mai vi dupa aceea sa imi zici daca mai ai aceeasi parere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Daca are bani de ce nu infiaza 1? ca sunt multi de cateva lunii care sunt lasati la spitale si restul. poate sa salveze viata unui copil dar prefera sa planga singura.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am. Poate nu simte aceeasi grija materna pe care ar simti-o pentru copilul ei. Pe vremea cand erau impreuna mi-au fost sefi. Acum firma e a ei deci financiar nu sufera dar nu te gandi ca ma duc sa o intreb de ce nu o face. Era genul de femeie care spunea tot ce o supara fara sa conteze ca vorbea cu un angajat. Bineinteles ca nu-mi spunea mie ca barbat dar aveam o colega cu care discuta totul. Sti cum e cand o femeie afla ceva spune la toata lumea mai ales ca colega asta era genul mai batfitoare. Eu mai prindeam cate un moment cu sotul ei si mai se vaita omu ca treaba nu merge si ca s-a saturat de linistea apasatoare din casa lor. Pana la urma s-a dus naibi relatia si el a gasit imediat o femeie cu care are un baietel si cica e fericit acum.

| trixiiie a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Jony, tuu lucrezi?
Că, dacă o faci, ai mai mult decat cei 19 ani ai mei. Înseamnă că ești gata să crești un copil.
El n-are nici liceul terminat, ce naiba vrei să facă cu un copil, dacă părinții îl lasă baltă?! Și e posibil să-l și lase. Întotdeauna există două posibilități.
Fii realist, nu-i da speranțe deșarte, ce naiba?!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru trixiiie):

Nu e vorba de realist, e vorba de crima in sine. Esti femeie, o sa vrei copii. Cum te-ai simti sa stii ca ai avut posibilitatea dar cineva ti-a luat asta? Spune tu sincer! Daca a fost suficient de barbat sa faca sex, atunci sa ia viata de coarne si sa aiba grija de femeia si de copilul lui ca nu e caine sa fu*a si sa plece. Restul pe pm.

| corhaz a răspuns:

Grea situatie.trebuia sa va protejati dar acum i tz pentru asta.si nu esti inca major sa poti decide parintii ce vor asta seva intampla.si poate i mai bine asa cu avortul sunteti tineri pentru copii

| Allex1996 explică (pentru corhaz):

Nu vrea sa aud de avort, o sa am pe constiinta viata un copilas, am incercat sa le spun asta si parintilor, dar nu am cu cine discutacrying(

| Sxx a răspuns:

Meh... surprinzător, când ți-am citit "povestea" de la început am crezut că ești un adolescent ca toți adolescenții care vin și își expun dramele/povestioarele pe TPU.

Bun, nu pot să nu remarc transformarea ta, dar tot mă tentează gândul... DE CE nu ai folosit prezervativ?:/

Acum na... îndură, nu prea ai ce să faci. Singura șansă ar fi să-i convingi pe părinții fetei să păstreze copilașul.

Fuga nu e "cea mai bună prietenă"
Nu trebuie să te exteriorizezi acum, fii calm, nu trebuie să renunți la nimic.

Ai greșit, o greșeală imensă, exagerat de mare, poate chiar foarte mare.

În viață din greșeli învățăm! Poate păstrați copilul. Nicidecum să facă avort, dar dacă părinții ei nu gândesc pe ei o să pice toată vina.

Îmi imaginez ce este în sufletul tău, îmi imaginez ce bine a fost că te-ai schimbat radical, știu că e greu... am văzut multă lume pe TPU cu diverse povești, chiar din care ai ce învăța.

Nu pot să te ajut din păcate. Poate doar sfaturi, sper să apreciezi ce am încercat să-ți împărtășesc!
Îmi pare rău, acum dacă o să facă avort, să nu fii trist! Știu că toată viața o să duci acea "povară" cu tine. Dar cine știe, fii optimist! Poate părinții ei își schimbă decizia peste noapte. happy
sad

| Andreiu68 a răspuns:

Spune-i sa nu faca avort sa pastreze copilul parintii fetei si dai tu pensie alimentara sau faci ceva te casatoresti da idee cam proasta ai 17ani...pensia alimentara e mai bine sau daca vrea iti da tie copilul si il cresti tu sau parintii tai..Imi pare rau tare te tine! baftasad

| baf a răspuns:

Nasol ..eu zic ca iti ratezi viitorul, mai ales ca esti un baiat destept din cate inteleg.dar nici un copil nu trebuie aruncat.

| sirD a răspuns:

Stiu ca-i greu dar... avort

| Miladincaa a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa incerci sa iti pui ordine in ganduri. Din punctul meu de vedere ai fost si esti un baiat bun, destept si intelegator. Nu incepe acum sa iti pui cenusa in cap! Nu are nici un rost, ai nevoie de luciditate. Nu te ajuta la nimic sa te autoflagelezi.
Regret ca trebuie sa iti spun asta (eu fiind impotriva avortului), dar nu prea vad alta iesire din situatia asta. Fapta e consumata, nu prea mai ai ce face. Nu ai parte de sprijinul parintilor, nici tu si nici ea nu aveti o sursa stabila de venit, nu aveti unde sa mergeti in caz ca va ganditi sa faceti asta ( doar daca nu cumva ai bunici la sat, ori tu ori ea, care sa inteleaga situatia si sa va ajute. De obicei bunicii sunt mai receptivi decat parintii si isi ajuta nepotii aflati intr-o problema).
Situatia nu iti ofera prea multe variante. Ar trebui sa mai porti o discutie cu Maria, dar de data aceasta din perspectiva pastrarii copilului. Intreab-o ce variante are ea, ce crede despre asta. Orice ai face nu o lasa singura! Fetele si femeile in general nu reactioneaza foarte bine in aceste situatii, mai ales daca se trezesc singure intr-o situatie de acest gen, daca o abandonezi acum s-ar putea sa faca un gest necugetat! Nu cred ca vrei asta.
Orice ai decide sa faci vorbeste cu ea, impreuna ati facut acest copil, tot impreuna trebuie sa rezolvati situatia.
Cat despre parinti... nu te ingrijora prea mult din cauza lor. Pana acum ai fost baiatul lor cuminte inaltat pe un pietestal, acum ai facut o greseala mai grava si ei sunt dezamagiti. Isi vor reveni cu timpul, totusi sper ca atunci tu sa gasesti puterea de a-i ierta pentru ca nu au fost langa tine cand ai avut poate cea mai mare nevoie de sprijinul lor.
Esti un baiat istet sunt convinsa ca vei lua decizia corecta, totusi nu uita sa analizezi toate variantele pe care le ai. Nu neglija niciuna! S-ar putea ca tocmai aceea sa fie cea salvatoare!

| Allex1996 explică (pentru Miladincaa):

Multumesc pentru sfat, o sa vorbesc maine cu bunicii Mariei, poate ii convig pe parintii ei sa anuleze programarea, nu suport gandul de a face avort.O sa am pe constiinta viata unui copilascrying(

| Miladincaa a răspuns (pentru Allex1996):

E o idee buna, dar ii eventualitatea ca nu vor putea sa rezolve situatia, incearca sa ii convingeti sa va primeasca la ei daca decideti sa pastrati copilul. S-ar putea ca ei sa fie marea voastra sansa.

| Allex1996 explică (pentru Miladincaa):

Multumesc mult, am reusit sa-mi fac niste ordine prin ganduri, mi-ai insenitat putin ziua.Am sa vad ce pot sa fav.Inca odata mersi mult.

| florin96ak47 a răspuns:

Nu inteleg ce a fost cu introducerea aia :? Puteai sa spui doar de partea cu Maria...
Imi fine, daca chiar iti doresti sa pastrezi copilul (e mult, mult mai greu decat pare) tot ce poti sa faci e ca tu sa vorbesti cu ea, si preferabil parintii tai sa vorbeasca cu parintii ei (daca vei vorbi tu, ai slabe sanse, pentru ca nu te vor lua in serios, fiind nu doar un copil, ci unul care le-a tras-o fiicei lor...)
Bafta happy

| msKat a răspuns:

Trebuie sa aveti grija. un avort poate fi foarte periculos. nu stiu ce sa zic. Dumnezeu sa va aiba in grija. BAFTA

| milkaCappuccinca a răspuns:

Sunt de parerea ca trebuie sa pastrati copilul pentru ca din initiativa parintilor poti ajunge sa regreti toata viata. Oricum sunt suparati pe voi, si vor mai ramine o vreme. cu sau fara avort. Dar sunt sigura ca dupa ce vor vedea copilul nascut vor uita de toate gindurile negative care le-au avut pina atunci. In plus daca faceti cum spun ei, le ve-ti reprosa mereu de ceea ce v-au impus sa faceti. Sunt putini baieti ca tine, majoritatea fug de responsabilitati. iar parintii tai trebuie sa constientizeze ca a fost o greseala doar, care peste o vreme poate sa aduca fericire in viata tuturor, si poate ar trebui sa se mindreasca ca au un baiat bun cu un suflet mare care isi asuma responsabilitatile. Sunt sigura ca ve-ti gasi iesire din situatie. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu bunicii ei dupa cum a spus Miladincaa dupa care sa porti o discutie si cu parintii Mariei, sa le demonstrezi ca esti un baiat de cuvint care nu vrea sa-si piarda copilul din cauza unor decizii luate la repezeala. Probabil ca le e frica de gura lumii, dar asta este doar o perioada care va trece repede. Lumea mereu vorbeste, copilul e cel mai important!

| DauSfaturiBuneRau a răspuns:

Ești într-o situație extrem de dificilă. sad : Trebuia să aveți grijă, serios. Înfine, acum asta este. Eu cred că ar trebui să vorbeștii cu părinții tăi și să le spui în felul următor : A fost greșeala mea că am lăsat-o pe Maria gravidă, și acum vreau să îmi asum greșeala asta. Vreau să păstrăm copilul, și o să încercăm să avem grijă de el. Gândește-te la un copil mic și nevinovat mort, îți dorești asta?

Cred că asta ar înmuia-o unpic pe maicăta, și pe tatăl tău. Poate ar putea discuta cu părinții Mariei. :3. Adică, o să spui că îți vei continua studiile, și o să ai grijă și de copil.
Eu una nu sunt de acord cu avortul.
Baftă, oricum!happy
Funda?:3

| Allex1996 explică (pentru DauSfaturiBuneRau):

Am incercat sa le spun,dar nu se poate vorbi cu eicryingAu zis ca nu-mi sta mintea la invatat,ei cum au terminat facultatea fara sa faca nici o greseala, mama mea nici nu mai vorbeste cu mine, mereu imi spune "Ce ai avut in minte, trebuia tu sa te culci cu fata aia"in fine sa mor, nu mai suport.

| Biancaaa2000 a răspuns:

Nu sunt de acord cu avortul, adica serios?! avort?! Parinti tai si ai iubitei tale nu pot sa aiba grija de copil pana va terminati voi 2 studiile?!

| magners a răspuns:

Dificil. Am inteles ca vreti sa pastrati copilul etc, dar gandeste-te ca ai 17 ani, nu ai nevoie de un copil acum.
Continua-ti studiile, treci peste.