| magirl55 a întrebat:

Eu am 2 prenume : Maria si Andreea. Familia, rudele si prietenii care m-au cunoscut pana la 7 ani ma striga Andreea. In clasa 1, invatatoarea a preferat sa ma strige Maria pentru ca mai erau inca 2 fete tot Andreea. Incepand de atunci, toti colegii ma striga Maria si chiar si eu am inceput sa ma prezint ca fiind Maria. Mie imi plac ambele prenume, dar exista situatii in care ma aflu intr-o incapere si exista persoane care ma cunosc Andreea si altele care ma cunosc Maria, producandu-se o mare confuzie. As vrea sa stiu daca mai exista altii in situatia mea si cum vi se pare situatia in care ma aflu.

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Stiu exact prin ce treci laughing
Eu ma numesc Andreea Larisa.Toata familia mea, toate rudele ma striga Larisa.In clasele mici, din cauza ca Andreea este primul meu nume, asa ma striga si doamna invatatoare, apoi au inceput si colegii, apoi si profesorii de prin cls a 5-a.Acum sunt la liceu.Si este foarteeee ciudat, pentru ca unii profesori ma striga Andreea pentru ca e primul nume, altii ma striga Larisa pentru ca le-am spus sa imi zica asa laughing Iar colegii ma striga tot Larisa( uraa laughing )
E ciudat, dar m-am invatat.Si stai sa vezi, mai am fosti colegi din generala care sunt in liceu cu mine.Ei inca ma striga Andreea laughing E complicat, dar mie imi plac ambele nume si e bine ca sunt obisnuita cu ele.Nu ai de ce sa te ingrijorezi.O sa vezi ca o sa ti se para chiar amuzant ca unii nu stiu ca te cheama si Maria si o sa inceapa sa zica pe acolo "ba, dar cine e Maria asta despre care tot vorbesti? Vreau si eu sa o cunosc, poate imi iese ceva" laughing
SucceS!

| magirl55 explică (pentru LarissaMouse):

De prin a 5-a a inceput sa-mi placa mai mult Maria decat Andreea. Oricum imi plac ambele nume

4 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

E destul de aiurea, cunosc multe astfel de situatii, dar pe nimeni nu am auzit sa se planga.

| Andreiu68 a răspuns:

Pe mine ma cheama Andrei si cosmin. Pana la varsta de 6 ani ma striga lumea cosmin.Atunci nu imi placea sa fiu strigat asa. Acums ma striga lumea Andrei.Dar cand ma duc la tara la bunici acolo toti ma srtiga cosmin.Lumea de acolo mi-a zis daca vreau sa imi zica Andrei dar le-sm spus ca nu ma deranjeaza nici cosmin.Situatia ta e ok nu te ingrijora daca vrei sa te strige Andreea spune-le tuturor sa te strige asa ca nu iti mai ace Maria

| magirl55 explică (pentru Andreiu68):

Pai da dar mie imi plac ambele prenume si m-am obisnuit cu ambele le-am propus familiei sa ma strige Maria dar nu au vrut, iar prietenii sunt familiarizati cu Maria. nu ma deranjeaza situatia in care ma aflu, dar sincer nu stiu cat timp aceasta va continua.