| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa ma schimb ca fire? eu sunt o fire blanda, iubitoare si intelegatoare.am fost si foarte timida cat am fost mica. abia din clasa a5-a, am lasat timiditatea de-o parte, si chiar am inceput sa fiu printre cei mai indrazneti.lasand timiditatea deoaparte am castigat multe si astfel imi amintesc mereu de o vorba a doamnei mele invatatoare. ea imi spunea asa la fiecare sfarsit si inceput de an:"andreea, andreea, nu mai fi timida ca o sa ai de pierdut. sper ca data viitoare cand ne vedem sa fi schimbata". timp de 4 ani, cand dansa ma pune la tabla sau in picioare, stateam cu capul in jos, vorbind in soapta aproape. abia cand am intrat in clasa a5-a mi-am dat seama cat de mutle pierdusem si i-am uramt sfatul doamnei invataoare.atunci, cand timiditatea s-a "dezlegat" de mine, am inceput sa imi vad viata altfel.clasa a5-a a fost cea mai frumoasa clasa din viata mea.atunci mi-am facut cei ai buni prieteni, atunci m-am cunoscut cu niste oameni minunati:profesorii mei.firea mea, desi este balnda, este una indrazneata, dar care nu exagereaza in indrazneala. dar problema e ca aproape toti imi zic ca ma comport ca un adult plicitisitor, ca ar trebui sa fiu si eu fata mai de strada, sa nu mam ai comport asa bine cu toti, sa nu mai fiu asa intelegatoare.de la mine au ajuns profeosrii sa isi ceara scuze uneori, si pe mine nu ma deranjeaza, dar pe ceilalti ii deranjeaza ca eu am devenit, inca din clasa a5a prietena cu profesorii. ii ajut cu placere, ii inteleg si nu ii injur, asa cum am observat ca fac multi.in ultima vreme, multi colegii au inceput sa imi reproseze:"mai dai naibii de idioti de profeosori, fii si tu ca noi!; mai lasa invatatul si nu mai fa totul ca la carte, distreazate! chiar ma enerveaza reprosurile lor, eu ma distrez asa! ei spun ca daca nu ascult in prostie house si rock, si ca acum cant si muzica populara, nu sunt de nasul lor.in clasa am un sfert din colegi care imi sunt foarte buni prieteni, si care nu imi reproseaza, dar restul tot ma calca pe nervi in fiecare zi. u nu sunt o fire care sa parasca sau sa injure. un tip, odata chiar a vrut sa ma faca sa arat un semn obscentric pentru bani, dar pe mine nu ma intereseaza banii si nu pot sa arat asa ceva.nu pot nici sa injur, si stiu ca odata pe TPU, eram foarte nervoasa, si chiar am injurat cand am dat un raspuns intr-o ntrebare, si imi pare nespus de rau, eram asa nervoasa de doua zile, ca nu am mai gandit ce am facut. dar oricum, voi credeti ca ar trebui intradebvar sa devin mai "de starada", cum zic colegii mei?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Simpatica descrierea facuta de tine.Imi aminteste de copilaria mea.happy La modul serios.nu ai de ce sa ti faci nici un fel de repros. Asa iti este firea ta. felul tau de a fi.pari o fata cu o educatie faina si pentru asta trebuie sa le fii recunoscatoare parintilor tai. Din pacate prea putini mai reusesc sa si educe copiii asa cum trebuie, iar de aici rezulta niste dragalasi de colegi ca cei care iti fac tie zile negre. Incearca sa i ignori atat cat este posibil acest lucru si sa stai d evorb acu cei cativ acare poate iti seamana. Mult noroc!

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte bine asa cum esti. Cam asa eram si eu la varsta ta si mi-a prins tare bine. Am fost mereu iubita si respectata de profesori si, ceva mai tarziu, si de colegi, am fost mereu fruntasa la invatatura si acum am o cariera frumoasa de care sunt multumita.

| Bacemi a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci ceea ce simti tu. Esti exact ca mine. Parca ma uit in oglinda. Si eu am fost la fel. La liceu mai ales. M-am inteles bine cu toti profesorii si la fel si mie mi - au spus toti sa fiu mai cu tupeu ca am de pierdut. Am devenit mai increzator in clasa a 12 -a si eu. La fel ca tine pe mine nu ma deranjeaza ca nu sunt ca ei si ma simt bine in pielea mea. Si eu m-am inteles bine cu profesorii, eram genul de elev care raspundea la 7 ore din 7 pe zi. Normal ca asta mi-a atras antipatia colegilor si a celorlalti din scoala pentru care ma numeam,, tocilar ". Si eu am fost de multe ori suparat din cauza asta. Dar nu trebuie sa te schimbi pentru ei. Daca vrei sa te schimbi fa-o pentru tine. Eu sunt foarte multumit. Pentru multi cool inseamna sa aiba o bratara, un inel, o freza rebela, haine de firma, etc. Pentru mine cool inseamna sa nu ma intereseze ce spun ceilalti. Iti garantez ca daca pe tine nu te deranjeaza si esti fericita asa ceilalti se vor obisnui. Cu timpul vor intelege ca asa esti tu si ca orice ar spune nu te schimbi pentru ei. In clasa a 12-a indiferent de rautatile dintre colegi si mine am fost mai apropiati. Asta din doua motive. In primul rand tu trebuie sa te obisnuiesti cu ei. In al doilea rand ei se vor obisnui cu tine. Totul tine de trecerea timpului. Cu timpul vei prinde incredere in tine mai multa si vei sti ca nu trebuie sa te schimbi. M-as bucura mult sa schimbam cateva vorbe. Poate imi lasi un id pe privat.

| Linda a răspuns:

Faptul ca esti educata, civilizata, de bun simt, e ceva de apreciat, nu de aruncat. Cati inteleg asta bine, cati nu, vor da cu capul de viata mai incolo...

| viatadecacatt a răspuns:

Eu una nu am nimic impotriva pentru cei care sunt asa dat totusi tu exagerezi catusi de putin.incearca si tu sa fii mai de gasca, insa asta nu inseamna sa te lasid e invatat sau sa nu te mai intelegi bine cu profesorii.pana la urma nu cu iei o sa iesi in oras ci cu prietenii tai, pe care daca o sa te mentii cu un comportament de eminenta nu o sa ai prea multi. o sa devii "tocilara" clasei sau cam asa ceva.parerea mea

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Da, imi pare rau pentru ca am scris mult asa in intrebare.cred ca asta este singurul lucru pe care trebuie sa-l schimb la mine.imi place sa sciu mult, si candi cnep un lucru, e greu sa-l scurtez.maryus37,chiar e asa lung? zau... e foarte greu sa citesti in iua de azi

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

De fapt, eu as vrea sa meg pe muzica, nu sa devin chiar un geniu ca Einseten

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

C2armen, eu sunt cls a8-a, nu cls a 5-a, eu am vorbit de clas a5-A, nu am zis ca sunt in csl a5-a

| juniper a răspuns:

Nu, tu fi doar insuti si lumea te va placea asa cum esti, daca sfertul de colegi nu se iau de tine, asta inseamna ca le place atitudinea ta, cum ai fost inainte, ramai asa, doar nu o sa devii cineva ce nu esti de dragul unor "colegi" care nu vor ajunge nimic in viata?

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Dacă ai prieteni care te apreciază pentru ceea ce eşti, ce-ţi pasă ce gândesc ceilalţi despre tine? O fată mai de stradă... ce expresie! Pare mai degrabă ceva de care să te fereşti...

| Asdfasdefta a răspuns:

Poi ...trebuie sa fii tupeista. cel putin eu asa suntbig grin.si am multe de castigat!

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

rolling on the floor)
cine sta sa citeasca tot ce'ai scris tu acolo?straight face
e un basm/roman/nuvela?

| Nic a răspuns:

Nu.Cine te place, te place asa cum esti.

| zerozero a răspuns:

Copilarie asemanatoare a avut Einstein si majoritatea geniilor care au trait si au excelat prin inteligenta, ceea ce ma sa cred ca si tu ai parte de asa ceva, niciodata nu stie ce rezerva viitorul, cand esti mare ai putea sa ajungi un om de stiinta sau un judecator intelept. Nu te schimba, esti pe drumul bun!winking

| zerozero a răspuns:

Einstein a studiat vioara si a ajuns fizician, deci totul e posibil happy

| BabyPink a răspuns:

Nu! Eu cred că ce faci tu la vârsta ta este bine, adică ţie ţi-ar plăcea să stai cu fundul pe bordură, să scupi seminţe şi înjurând pe toată lumea? Nu cred.
Tu o să ai de câştigat prin faptul că îţi place şcoala(din câte am înţeles).
Stai cuminte în banca ta, e mai bine pentru tine!
Succes!:*

| dya_4589 a răspuns:

Ramai asa cum esti.

| perceive a răspuns:

Nu... in nici un caz! uite eu era chiar de strada, injuram, aratam semne urate, injuram profesorii batranii, dar acum sunt hotarata sa ma schimb, pentru ca mi-am dat seama ca asa e in avantajul meu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, ma intreb cine o sa citeasca tot ce ai scris tu?
Nu am mai vazut asa intrebarilaughing) Asta e caracterizare, poveste, tinde spre prozalaughing)
oricum, cum zici tu, asa e...laughing

| Coryna4Cry a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu esti lenes/a sa citesti asta nu inseamna ca altii nu o fac, nu toti sunt k tine big grin Eu una am mai vazut o groaza de intrebari de acest gen, poate si mai lungi si tot le-am citit happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, esti perfecta cum esti acum, a nu fii timida nu inseamna a fi impertinenta, a fi indrazneata nu inseamna a fi golanca, te poti comporta civilizat indiferent ce spun ceilalti nu-i lua in seama, vezi-ti de drumul tau si vei intalni si pe aceia care iti seamana, imprieteneste-te cu aceia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie la scoala mi se spunea Mona Lisa, dar o profesoara mi-a zis sa nu ma schimb sa raman asa fiindca timiditatea este o calitate si blandetea la fel, de ce sa te schimbi? De dragul altora? Fii tu insati si te veisimti bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, de ce ai face asta? Pastreaza-ti firea ta care o ai acum, nu cred ca profesorii si persoanele din jurul tau ii considera pe colegii tai mai interesanti doar pentru ca sunt "de strada".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara suparare, dupa descriere si povestire, tu esti o,, printesa`` si traiesti intr-un basm, iar toti ceilalti sunt personaje negative, iar tu, saraca de tinecryingcrying esti victima lor...naa.acum ce sa zic; te compatismesc ca nu asculti,, prostia`` de rock, si crede-ma esti foarte increzuta pentru clasa a cincea...si daca povestea este adevaratarolling on the floorrolling on the floor du-te la un psiholog. iti traieste viata in clasa a cincea ca un om deprimat.

| xxxBaryxD a răspuns:

Ai grija caci daca esti prea buna si toate cele vei fi luata de PROASTA.eu spun mereu totul pe fata pentru asta sun considerat de unii nesimtit, as vrea sa am si eu o fire mai singuratica adica baiatul acela invizibil mereu.dar nu pot.