| TheBlackGuy17 a întrebat:

Salut, TPU! Uitați care imi este problema. Eu și iubita mea ne-am despărțit acum 4 luni și nu pot să o uit și nici nu vreau. Am avut o relație de 2 luni, la distanta și nu ne-am vazut, ar fi urmat la vara. Probabil o sa ziceți că sunt idiot și o sa va dati cu parerea, dar asa sunt eu, iubesc mult si n-am mai iubit pe nimeni in halul asta. Ea nu mai vrea nimic, dar au fost momente in care simțeam că încă simte ceva pentru mine și flirta cu mine oarecum în moduri indirecte si uneori era dulce, dupa care se răcea din nou. I-am zis sa-mi zica direct ca nu simte nimic pentru mine, la fel cum a făcut cu foștii ei, dar evită subiectul și refuza sa raspunda la intrebare, deci nu stiu... I-am cerut să ne vedem la vara, dar nu a vrut, ori e timida, ori ii e frica, ori nu mai simte nimic... Am obosit sa tot lupt de 4 luni și să nu fie nicio schimbare, e și orgolioasă și v-am spus că au fost momente in care simțeam că încă vrea ceva, chiar daca de fapt nu e asa. Plang ca un prost și sufăr ca un prost pentru ea și nu îi pasă. Efectiv sunt epuizat, dar nu vreau sa renunț la ea. Va rog ajutati-mă și spuneți-mi ce sa fac.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

E o relație la distanta, nu prea închegată, nici măcar nu v ați văzut, tu spui ca o iubești dar nici măcar nu o cunoști în realitate. Noi oamenii mereu ne dorim ce nu putem avea și luptam mai mult din ambiție. Pe net nu poți fi iubita cuiva sau iubitul cuiva atât timp cât nu v ați sărutat, ținut de mana, nu a ți ieșit la un suc, parc, doar a ți vorbit cum vorbim și noi aici, probabil dorința ta de a fi cu cineva ți a creeat sentimente și suferința. Poate fata se și sperie când vede ca iei atât de în serios o relație de doua luni, virtuala, poate se gândește ca în realitate vei fi prea posesiv dacă tu te arunci atât de tare atât de repede în a ți expune sentimentele care sincer din exterior nu par fondate, conforme cu realitatea

| alexalx1234 a răspuns:

Probabil are pe altul, iar cu tine vorbește când e plictisită. Încearcă să o uiți. Așa fac aproape toate și după tot băieții sunt idioți. Încearcă să cauți o fată din orașul tău.

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, suferinta pe care o simti este normala. Ea este parte din procesul de vindecare. Asa ca nu te simti vinovat sau defect sau slab ca suferi. Fiecare om are ritmul lui si fiecare isi revine in ritmul lui. In al doilea rand, tu trebuie sa respecti alegerile ei. Daca ea nu mai vrea sa fie cu tine sau daca nu vrea sa va intalniti, accepta si nu mai insista. In felul asta o respecti pe ea si ii respecti alegerile. Asta face un om decent, respecta alegerilor oamenilor la care pretinde ca tine. Daca nu e cu tine, este pentru ca nu vrea sa fie cu tine. Nu ii mai gasi explicatii. Apoi, ca sa treci mai usor peste aceasta perioada grea din punct de vedere emotional, eu iti recomand sa iti indrepti atentia inspre lucruri care te fac sa te simti bine. De exemplu iesi mai des cu prietenii tai, fa sport, uita-te la seriale, eventual daca ai chef sa vorbesti cu fete instaleaza o aplicatie de dating. Atentia ta trebuie focusata inspre cum sa iesi din starea asta, nu inspre cum sa o recuceresti. Iubire cu forta nu exista si nu isi doreste nimeni. Fii increzator in tine si o sa fie bine

| Iunicu a răspuns:

Câți dintre noi nu am pățit la fel? Ne-am îndrăgostit de o himeră și am plâns după ea.
Crede-mă, mai târziu o să râzi singur de întâmplarea asta.
Și ști când? Când o să descoperi că dragostea nu este o dorință neîmplinită. Este o bucată formată din două jumătăți care respiră in același timp, ai căror inimi încep să bată în cadență.
Dragostea este la dublu pentru că la simplu este obsesie.