| Florin_Hck_1999 a întrebat:

.. v-am mai pus cu ceva timp o intrebare dar din cauza ca o iubeam mult ne-am impacat... Dar dupa cateva luni iar ne-am certat si acuma o iubesc foarte mult am vrut chiar sa ma sinucid. Am incercat sa vorbesc cu ea dar imi face mai mult rau sad am inceput sa stau izolat. va rog ajutati-ma. Isi bate joc de mine. Cu toate ca nu ma iubeste si ca ma raneste eu o iubesc si nu o pot uita. Orcat as vrea s-o uit imi este foarte greu. nu mai rezist.

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Am citit și întrebarea anterioară ca să știu despre ce este vorba.
Nu merită să pui la suflet o persoană care nu prezintă nici măcar un interes față de tine. Trebuie să găsești pe cineva care poate vedea cât de minunat ești și care să țină cu adevărat la tine. Cineva care să îți fie alături și să te prețuiască pentru cine ești. Aia nici măcar nu îi pasă că pui ușor la suflet și te afectează cearta. Fericirea ta este mereu pe primul loc, nu uita. Ei nu îi pasă de tine, își bate joc de sentimentele tale pentru că i-ai permis prea multe. O să te caute atunci când se plictisește, dar să o ignori. Nu merită atenția ta. Acolo, unde oamenii rănesc mereu, Dumnezeu mângâie întotdeauna.

| Florin_Hck_1999 explică (pentru FemeiaPisică):

Thanks, mesajul tau chiar mi-a ajuns la inima.

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa o uiti. Timpul le rezolva pe toate. Nu te mai gandesti la ea, o ocolesti, nu mai vorbiti, faci sa dispara tot ce ai de la ea. Te tii ocupat cu prietenii, rudele, pasiunile tale, scoala, sport, excursii, filme, carti. Nu e o idee buna sa intri prea repede intr-o alta relatie, nu va merge bine.

| Alcyon a răspuns:

Timpul le rezolva pe toate happy O sa treaca si-o s-o uiti.

| peperonies a răspuns:

O sa iti dau o reteta pentru 2 testicule si te duci si le iei de la farmacie cand vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoste cu sila nu se poate. Peste ani de zile vei rade cu gura la urechi de ce ti se intampla acum. Incearca sa iti gasesti pe altcineva. Gaseste-ti ocupatie alaturi de colegi/familie. Daca stai izolat nu rezolvi nimic. Te vei adanci si mai mult in aceasta dragoste platonica.
CUI PE CUI SE SCOATE, gaseste-ti o fata care sa te faca sa o uiti pe cealalta.

| Florin_Hck_1999 explică (pentru anonim_4396):

Stiu, am incercat sa fiu si cu o alta fata care ma iubeste dar eu nu o pot iubii...

| ywar a răspuns (pentru anonim_4396):

Cui pe cui se scoate, dar ramane gaura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai asta e ideea la vorba ''cui pe cui se scoate'' ca bagi alt cui tot in gaura aia!
Poate n-ai gasit o alta persoana potrivita. Mai incearca!
Gandeste-te ca sunt oameni care se despart dupa 20-30 de ani de casnicie si mai sunt si copii la mijloc. EI ce-ar mai trebui sa faca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi chiar nu stiti ce e aia "virgula" si de ce se foloseste?

| L1feDRAIN a răspuns:

Nu stiu cum sa te ajut, dar AM ACEEASI PROBLEMA DOAMNE DE CE.http://www.tpu.ro/......-adevarul/

| Florin_Hck_1999 explică (pentru L1feDRAIN):

Nu e chiar aceeasi problema. Tu decat simtii ceva pentru ea o simpla afectiune! dar la mine a fost 3 ani de zile imi este greu..atatea amintiri cu ea.

| L1feDRAIN a răspuns (pentru Florin_Hck_1999):

Nici nu am avut de cind sa scriu tot ca deja am-i reflectez viata personala, dar crede-ma ca sunt asemanari...a si eu de fapt cind se termina vara o sa iasa si la mine 3 ani de suferinta fara sens

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Calmeaza-te! Viata ta nu poate depinde de o singura persoana. Cu siguranta esti tanar si in viata vei da de lucruri mult mai grele, iar tu nu poti renunta atat de devreme. Fata asta nu te mai iubeste, e timpul sa te resemnezi. Concentreaza-te pe alte aspecte ale vietii, ocupa-ti timpul si mintea cu lucruri care iti fac placere si lasa timpul sa-ti vindece ranile. Toate trec, mai devreme sau mai tarziu. Tu dar calmeaza-te si incearca sa te relaxezi, sa tii capul sus si sa ai rabdare happy

| Florin_Hck_1999 explică (pentru RedheadOnTheRun):

Daca as putea sa dau doua funde iti dadeam si tiewinking Multumesc pentru sfaturi. Stiu ca nu mai ma iubeste sau daca m-a iubit vreodata...

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Florin_Hck_1999):

Nu-i bai de funda, important e sa intelegi ce ti-am spus si sa nu te mai consumi fara rost, pentru cineva care nu merita. Incet, incet, o sa te doara din ce in ce mai putin. Sper sa nu te mai gandesti sa-ti pui capat zilelor, niciodata. N-ai habar cata durere lasa in urma persoanele care aleg varianta asta...

| GaboruGGG a răspuns:

Am trecut prin multe faze nasoale dar niciodata nu m-am gandit la sinucidere, nici tu nu ar trebui sa gandesti asa, viata ta nu depinde de o fata, axeaza-te pe ce e mai important, fetele vin singure nu trebuie sa le cauti.

| Florin_Hck_1999 explică (pentru GaboruGGG):

M-am calcamat... stand singur la podul de langa lac, singurul loc care ma calmeaza...

| GaboruGGG a răspuns (pentru Florin_Hck_1999):

Daca acum Dumnezeu a zis NU, inseamna ca are un DA mai bun pentru tine.

| Florin_Hck_1999 explică:

Au fost aproape 3 ani de relatie...