| Boonus80987 a întrebat:

Salut TPU,

Va adresez o intrebare mai ciudata, asa din propria curiozitate.
De ce se inroseste o fata atunci cand se excita? Doar pentru faptul ca circula sangele mai repede sau sunt si alta cauze?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare persoana reactioneaza diferit in situatii diferite, nu exista o explicatie generala pentru ce intrebi tu

| Adeee20 a răspuns:

În situații precum: emoții puternice, stres, frig organismul se află sub influența sistemulul nervos vegetativ simpatic.
Acesta reacționează la aceste situații prin creșterea nivelului de adrenalină, creșterea frecvenței cardiace, creșterea pulsului etc.
O altă influență, o are si asupra pielii, a capilarelor sangvine care irigă pielea (capilarele sunt cele mai mici vase de sânge) și le vasodilată (le lărgește) ceea ce înseamnă că se irigă cu o mai mare cantitate de sânge. Iar asta e vizibilă => roșești.

| SUMO a răspuns:

Depinde de fiecare acuma sunt si baieti care se inrosesc cand se excita este posibil si datorita faptului ca probabil se simte rusinata in cazul in care nu are asa multa experienta cu baieti. O da sa le vezi cand au orgasm big grin