| Somniferul a întrebat:

va rog, cititi intreaga poveste si in cazul in care aveti vreun sfat sau vreo idee orice pentru mine, sa-mi spuneti.

Am 17 ani si in urma cu un an am pus ochii pe o fata,suntem la aceiasi scoala,cand mergem acasa mergem pe acelasi drum si mi s-a parut mai speciala fata asta cum sa zic a fost un fel de "dragoste la prima vedere" la inceput nu i-am acordat prea multa importanta desii mereu cand ne adunam undeva toti cei din scoala ma uitam dupa ea,imi fixam privirea pe ea si asa o tineam tot timpul, incepand din clipa aia am inceput sa-i urmaresc comportamentul, mereu se plimba/vorbea cu o prietena de a ei.Involuntar ma indragosteam de ea din ce in ce mai tare cu fiecare zi, repet "urmarirea" asta a tinut aproximativ un an, mereu cand o vedeam simteam acei "fluturasi" in stomac si inima imi batea mult mai tare, ii urmaream facebook-ul zilnic.Tot asa pana in urma cu 2 saptamanii cand dragostea a atins cote maxime si nu mai rezistam,trebuia sa vorbesc cu ea,mi-am luat inima in dinti si i-am dat cerere de prietenie,am inceput sa vorbesc cu ea,credeti-ma in prima seara cand am vorbit cu ea am ramas socat,aveam atat de multe lucruri in comun incat nu va puteti imagina,serialele ei preferate erau si ale mele, trupa, muzica, ne placea acelasi gen de filme totul era putin spus perfect, va dati seama dupa 1 an cat am stat in umbra sa incep deodata sa vorbesc cu ea si sa aflu ca am atat de multe lucruri in comun cu ea si ca ne potrivim atat de bine, atat eu cat si ea eram uimiti, Deci pe bune poate ca e putin amuzant dar odata s-a intamplat sa facem dus in acelasi timp laughing, ne potriveam perfect nu exista 1 moment de "monotonie" in discutiile noastre, vorbeam continu eram relaxati, distrati si toate erau super. Vorbeam in fiecare seara.M-am hotarat la un momentdat sa-i cer numarul de telefon, voiam sa o fac intr-un mod mai special nu cum o fac toti cu replica banala "imi dai numarul tau?" si i-am propus sa jucam un joc, pe care l-a acceptat si anume daca ghicesc 3 cifre de la mijlocul numarului ei drept premiu mi-l da in intregime, in cazul in care nu voi reusii voi face un lucru care vrea ea.Am ghicit 3 din 3 cifre si mi-a dat numarul,eram in extaz atunci,va dati seama,sa-ti dea numarul chiar fata viselor tale,a fost ceva super,dupa din nou am continuat sa vorbim tot felul de chestii amuzante,mai barfeam profesorii,radeam,caterinca scotand in evidenta toate lucrurile pe care le avem in comun,dupa care intr-o seara ma hotarasc sa o invit la o plimbare si i-am propus acest lucru,mi-a acceptat invitatia, a spus ca i-ar placea si am hotrat ca in weekend sa iesim la o plimbare. Dinou eram in exatz ca mi-a acceptat invitatia si am continuat sa discutam tot felul de chestii interesante, dupa care cu o seara inainte de plimbare am intrebat-o daca mai e valabila acea plimbare, la care ea mi-a confirmat, spunand da.In ziua cand trebuia sa iesim, plimbarea ar fi trebuit sa aib loc pe la ora 16:00, iar ea imi lasa un offline pe facebook pe la ora 13:00 ca nu mai poate sa vina din cauza ca au intervenit niste probleme in familie si ca mi-ar fi spus mai mult daca i-as fi lasat numarul de telefon (doar eu aveam numarul ei,in seara cand mi l-a dat nu am sunat-o,nu i-am trimis sms,nimic,am vorbit doar pe facebook),la prima vedere am fost putin dezamagit,dupa am incercat sa inteleg ca are probleme si asa mai departe, totusi intital mi-a acceptat invitatia, ba mai mult cu o seara inainte a si confirmat deci nu avea cum sa ma evite atunci, m-am impacat cu ideea ca are probleme si ca nu a putut ajunge, in momentul cand am vazut acel mesaj am luat telefonul si i-am trimis 2 sms-uri spunandu-i ca nu e nimic si ca putem amana plimbarea pe ziua urmatoare sau pe saptamana viitoare in functie de timpul ei, la care nu mi-a raspuns.Merg seara acasa,intru pe facebook si ii spun "buna" la care ea niciun raspuns,ba mai mult ma pune la exceptii sa-mi apara offline

(mi-a spus un prieten ca era online si eu o vedeam offline)

in acel moment zici ca mi-a cazut cerul in cap,i-am lasat un mesaj in care mi-am cerut scuze daca am suparat-o/jignit-o/stresat-o sau mai stiu eu,ce as fi putut face,acel mesaj l-a vazut dimineata urmatoare si m-a scos de la exceptii,lucrurile pareau sa fie din nou normale,deci va spun nu ne-am certat niciodata,mereu era incantata de compania mea,avem foarte foarte foarte FOARTE multe lucruri in comun,mi-a acceptat si invitatia la plimbare,mi-a si confirmat-o, mi-a dat si numarul, daca nu era interesata, imi spunea din start si cred ca e mai mult decat evident avand in vedere ca nu doar eu ci si ea eram pur si simplu uimiti la cate lucruri avem in comun, dupa ce m-a scos de la exceptii am incercat din nou sa vorbesc cu ea spunandu-i "buna" la care din nou nu primesc niciun raspuns iar dupa 20 minute iasa de pe facebook, insa de data asta nu ma pune la exceptii.Intra dimineata urmatoare, imi apare acel "buna" ca fiind vazut si ma asteptam sa inceapa ea discutia avand in vedere ca eu de 2 ori am esuat.Desii nu a fost asa... dupa a venit seara si am zis sa mai incerc odata i-am mai zis odata "buna" la care tot nu-mi raspunde si de data asta, imi da "unfriend" sad de ce, nu stiu.Deci va dati seama cat de bine a fost in aceste 2 saptamani cat timp am vorbit cu ea,atat eu cat si ea eram incantati,ne intelegeam mai mult decat perfect,aveam foarte foarte multe lucruri in comun dupa cum am spus si mai sus, la un momentdat, am facut dus in acelasi timp laughing Dar nu stiu ce a facut-o sa ma evite, nu stiu unde am gresit sau ce am facut.Aceasta a fost povestea mea.Acum va rog spuneti-mi ce sa fac sa-i dau cerere de prietenie din nou?,sa incerc sa vorbesc cu ea? Pur si simplu nu pot sta asa, sunt innebunit dupa ea, sunt sigur ca si ea ma place.Va rog...veniti cu niste sfaturi accept orice idee/sfat/critica si i-as ruga pe cei care au trecut prin situatii asemanatoare cu cea a mea sa-mi impartaseasca putin din experientele personale, mai precizez odata ne potriveam perfect, chiar nu pot sa-mi dau seama ce a provocat asta.Cel mai bun sfat/idee primeste funda.Multumesc

Răspuns Câştigător
| LittleShyDevil a răspuns:

Pai...nu stiu!
Incearca sa ii trimiti un mesaj cu: Buna ce faci? Esti ok? Sau suna.Si daca nu iti raspunde, eu ca fata iti zic, nu te injosii chiar asa de tare, nu esti catelusul nimanui.Inteleg, o placi de 1 an si, este ceva(vreau si eu un baiat asalaughing, sincer! ), dar nu merita, daca ea nici "du te undeva" nu iti zice. Esti orbit de "love" acum, dar gandeste la rece, te placea, continua sa vorbeasca cu tine, iesea pana la urma la intalnire cu tine si multe altele. Sau iti povestea ce problema a avut, asta arata ca are incredere in tine.Nu facea cum face acum. Pana la urma alegerea ramane de partea ta. Fa ce crezi ca este mai bine. happy Poate ai inteles ceva! happy

17 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Cred eu ca mai mult de 15 ani nu aveti. Se vede, fata ori nu stie nici ea ce vrea si e indecisa, ori se joaca cu tine ori are pe cineva, inainte sa incepti sa vb ori dupa ce deja ati inceput sa vb.
Sfatul meu e sa o iei de mana frumos cand o mai vezi pe undeva, o tragi mai la o parte de restul lumii si ii spui direct: "mai ce ai de nu ma mai bagi in seama? vrei sa nu mai vorbim de loc? daca da, spune acum si am terminato, dar nu ma lasa cu ochii in soare!"
Si de aici ar trebui sa aflii raspunsul, dupa vei lua deciza decisiva sad
Sper ca te-am ajutat. Funda/? happy

| Somniferul explică (pentru Jony123):

Deci,Jony daca ai fi citit tot, ai fi inteles exact problema measad cum am spus si mai sus, am pus ochii pe ea ACUM 1 AN, de atunci tot stau cu ochii pe ea si o privesc din umbra, am prins curaj sa vorbesc cu ea doar acum 2 saptamani, nu are cum sa aiba pe cineva, de asta sunt sigur si mai sunt sigur ca nu ii sunt indiferent, gandeste-te putin si pune toate lucrurile cap la cap mi-a dat numarul de telefon (ti se pare normal sa il dea oricui?) mi-a acceptat invitatia la plimbare (clar ca nu vroia sa iesim daca nu ii starneam putina curiozitate) mi-a si confirmat cu o seara inainte plimbarea (categoric vroia sa iesim ) dupa care boom...imi lasa mesajul ala offline si dupa ma evita, dar lar e ca i-am starnit ceva interes si curiozitate pana si ea a spus ca avem FOARTE multe lucruri in comun.Totusi nu as proceda asa, sa o iau de mana si sa-i spun "ma ce ai de ce nu ma mai bagi in seama?" cred ca s-ar speria la prima vedere si mai rau as face vreau ceva mai special mai altfel in asa fel incat sa nu o sperii si in special nu vreau sa par un obsedat...

| Danysan a răspuns:

Uite daca vrei sa ma asculti de Bine daca nu iar la fel. Tipul asta de fete sunt destule de ciudate si nu stiu ce vor de la ele.Astazi zic una si maine alta. Ideea e ca nu te place indeajuns de mult sau deja avea pe altu dinainte.Probabilca avea pe altu dinaintea de tine si te-a vazut ca pe Prieten si atat.Iti spun clar ca asta a deranjat-o ca te-ai dat la ea si sti de ce spun asta?-Pt ca prietene asa am facut si eu de mult -toate Bune si frumuoase pana cand a auzit ca vreau sa fiu cu ea si apoi zici ca a facut un dus rece.Ce mai Bine e sa o scoti in Oras si sa o intrebi sincer daca te place sau nu -crezi ca are rost sa pierzi asa Vremea?

| Somniferul explică (pentru Danysan):

Sincer sa fiu, de placut ma place, mi-a dat de inteles acest lucru si in plus de ce a acceptat sa iesim daca nu ma placea.Pe altu nu are,crede-ma fata asta nu e genu sa iasa din casa, sa umble prin cluburi sau mai stiu eu ce, mai tot timpul sta in casa, la scoala sta doar cu o fata, vorbeste mai mereu cu ea si cu nimeni altcineva deci categoric nu are pe altcineva.Si in plus daca era problema aia ca "m-am dat la ea" ma refuza din prima...cel putin asa mi se pare normal sau sa zicem ca accepta prima data dar cand am intrebat-o a 2-a oara daca e mai valabila plimbarea trebuia sa ma refuze, in schimb si prima si a 2-a oara a spus ca vrea sa iesim.Si presupun ca asta o sa fac, o sa incerc sa vorbesc din nou cu ea.

| CorneliaC a răspuns (pentru Somniferul):

Acuma nu te supara dar o fi o ciudata tipa asta. Dar tu mergi cu pasi prea lenti. Poate ea asteapta altceva de la tine si anume sa fii direct, zi-i Te Iubesc si nu mai pot trai fara tine si mereu mi-e gandul la tine, tu esti viata mea, si poate intelege fata. Sau poate asteapta vreun cadou sofisticat sau poate vrea direct s-o faci femeia ta ( eu doar imi dau cu parerea, nu vreau sa te supar). Dar e tare ciudata ea, pe bune.

| pietrean a răspuns:

Cred ca ai incercat de prea multe ori.In cazul in care ar fi vrut sa fie prietena ta,ti-ar fi dat o explicatie plauzibila, cand i-ai propus sa va intalniti prima oara.
Incearca sa nu-i mai dai nici-un semn de viata, doar, in cazul in care va intalniti, un simplu "buna"sec si atat.Doar asa o sa vezi ce intentii are cu tine! Dragoste dintr-o singura parte, nu prea merge.Dar nici sa incerci la infinit, nu este norma(mai exista si mandrie). Fete mai sunt! Si ce fata nu ar vrea ca prieten, un baiat sensibil ca tine!?

| Somniferul explică (pentru pietrean):

Corect dar explicatia ei mi se pare destul de plauzibila adica. daca a fost chiar asa? Daca chiar a avut ceva probleme in familie si nu a mai putut venii, avand in vedere ca prima data mi-a acceptat invitatia ceea ce inseamna ca nu i-am fost indiferent si chiar mai mult cu o seara inainte mi-a confirmat a 2-a oara ca vrea sa ne vedem.Si am uitat sa precizez, cand ma intalneam cu ea in aceste 2 saptamani cat timp am vorbit, ma uitam fix in ochii ei si ii spuneam "buna" la care ea zambea si imi raspundea si mai mult mi-a dat si numarul ei...toate astea puse la un loc, nu cred de fapt sunt sigur ca nu i-am fost indiferent, in special la cate lucruri am in comun cu ea.

| pietrean a răspuns (pentru Somniferul):

Cred ca esti masochist! Iti place sa te tot framanti, punandu-ti atatea intrebari? Ai incercat de atatea ori si ea tot a gasit motive.Chiar daca ar incerca sa te atate si tot nu ar fi normal ce face.Incearca si "varianta"care ti-am explicat-o si o sa vezi dupa aceea, ce ai de facut?
Repet, esti un baiat cu prea mult bun simt(dar si putin naiv)!

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Rusine mie ca nu am citit toate comentariile. Poate ma repet si eu. Revenind. Pai, da, aveti multe in comun si toate cele, dar invidia si barfa ii mare. Exista probabilitatea ca cineva sa ii fi zis ceva de tine, minciuna sau adevar si ea nu mai vrea sa fie cu tine, sa mai vorbeasca cu tine, ceva gen( Fata, asta nu-i de tine, ii vai de el, prea copil, prea catelus si etc) Sa stii ca este foarte usor de influentat, poate ma vei contrazice aici. Acum un nr. de telefon nu prea mai inseamna nimic, il poate schimba cand vrea si PA cu tine. Te-a scos de la prieteni, poate chiar avea probleme si tu o stresai mereu, "buna". Asta este o alta varianta.Sunt "n" variante, nimeni nu poate sa stie, decat ea. Daca dupa 1 an ai avut curaj sa vorbesti cu ea, incearca si acum, da-i un mesaj pe telefon sau suna si intreaba care este situatia. Daca nu raspunde sau raspunde in sictir, este clar. Altfel nu ai cum sa aflii cauza problemei tale. Pot sa scriu pana maine aici, tot nu pot stii ce a gandit ea. Revenind: Daca nu iti raspunde, NU este singura fata din scoala ta, NU este singura fata de pe Pamant, poate te plac o groaza de fete, dar tu Batman, esti"in love" de una care nu vorbeste cu tine. Nu mai zi ca aveti multe in comun, da, aveti, dar ce rost are daca nu va vorbiti? Suna, afla, cerceteaza, daca nimic, renunta. Life goes on. Ori cu ea, ori fara ea. Deschide inima si pentru o alta fata, care poate nu o sa fie ca ea, dar o sa aiba ceva special la randul ei. Curaj! Bafta si o seara buna! happy

| Somniferul explică (pentru LittleShyDevil):

Pana acum,raspunsul tau a fost cel mai util,chiar nu m-am gandit la varianta asta,daca cineva i-a spus chestii despre mine, totusi ai dreptate nimeni nu poate sti ce a gandit ea, decat chiar ea. Zici ca ar fi o idee buna sa incerc sa vorbesc iar cu ea? As aprecia daca ai putea sa-mi dai niste sfaturi, cum sa o intreb intr-un mod asa sa nu se sperielaughing si crezi ca ar fi indicat sa-i dau din nou cerere de prietenie? Sau sa ii trimit mesaj/sa o sun? Ajuta-ma cu niste sfaturi, te rog.

| Somniferul explică (pentru LittleShyDevil):

Da dar nu a fost asa tot timpul, chiar acum 2 saptamani si pana la plimbare vorbeam cu ea,chiar de multe ori ea intra pe mine cu "buna ce faci:*?" nu existau clipe de monotonie in discutiile noastre,i-am dat de inteles de n ori ca o plac si ea a facut la fel,mi-a acceptat pana si plimbarea,cu o seara inainte chiar ea m-a intrebat la ce ora ne vedem,iar dupa in ziua urmatoare categoric s-a intamplat ceva, brusc gata, mi-a lasat mesajul acela spunand ca a intervenit niste probleme in familie si nu mai poate venii si ca ea chiar si-ar fi dorit sa vina. Dupa nu imi mai raspunde, categoric s-a intamplat ceva in ziua aia insa, nu pot sa-mi explic ce anume.Voi incerca sa vorbesc cu ea dar inainte de asta crezi ca ar fi bine daca i-as da din nou cere de prietenie? Sau mai intai sa ii scriu acel mesaj?

| LittleShyDevil a răspuns (pentru Somniferul):

Nu te repeta de N ori, ti-am mai zis, am inteles destul de bine povestea ta. Incearca sa te corectezi cu asta! Revenind! Incearca doar sa dai un mesaj, daca iti raspunde este ok, daca nu crezi ca mai are rost sa ii dai cerere de prietenie? Fiecare continua cu viata lui. Pentru numele lui Dumnezeu, te mai indragostesti, stai calm! O zi buna si hai curaj!

| LittleShyDevil a răspuns (pentru Somniferul):

Pai...nu stiu!
Incearca sa ii trimiti un mesaj cu: Buna ce faci? Esti ok? Sau suna.Si daca nu iti raspunde, eu ca fata iti zic, nu te injosii chiar asa de tare, nu esti catelusul nimanui.Inteleg, o placi de 1 an si, este ceva(vreau si eu un baiat asalaughing, sincer! ), dar nu merita, daca ea nici "du te undeva" nu iti zice. Esti orbit de "love" acum, dar gandeste la rece, te placea, continua sa vorbeasca cu tine, iesea pana la urma la intalnire cu tine si multe altele. Sau iti povestea ce problema a avut, asta arata ca are incredere in tine.Nu facea cum face acum. Pana la urma alegerea ramane de partea ta. Fa ce crezi ca este mai bine. happy Poate ai inteles ceva! happy

| xBlindBeauty a răspuns:

Parerea mea e ca fata nu vrea o relatie cu tine de aceea te-a evitat, stia ca daca va intalniti o sa-i ceri asta, sau poate gresesc.

| Somniferul explică (pentru xBlindBeauty):

Deci crede-ma ca si eu m-am gandit la asta dar apare problema... daca ar fi fost chiar asa de ce a mai acceptat invitatia? Mai mult de atat, cu o seara inainte de plimbare am intrebat-o daca mai e sau nu valabila plimbarea la care ea a spus "da normal" ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca ea chiar vroia sa ne vedem.Insa nu stiu ce a determinat-o ca pe ultima suta de metrii sa-mi lase mesajul care nu se exclude sa fie adevarat si anume "...Scuze dar nu mai pot venii a intervenit ceva probleme in familie si ma rog chiar as fi vrut sa vin sad" fix asa mi-a spus.Si in plus trebuie sa fi fost ceva altfel nu-mi explic de ce mi-a dat numarul si mai multe chestii care mi-au dat de inteles ca ma place.

| Roxy_Roxana_1996_hxh7 a răspuns:

Buna,problema este ca ea poate nu era pregatita sa faca pasul urmator iar noi fetele cand suntem in situati din astea incercam sa nu mai vorbim sa nu mai comunicam.sau poate i s-a intamplat ceva in familie ceva grav, poate nu te place chiar daca aveti multe in comun.
tu ar trebui sa ii dai putin timp nu ii mai trimite mesaje incearca sa fi indiferent atunci isi va da seama ca a gresit reactionand asa sper sa imi dai funda sau macar sa raspunzi happy

| Somniferul explică (pentru Roxy_Roxana_1996_hxh7):

Am inteles si punctul tau de vedere big grin insa totusi ceea ce e clar si sigur e ca a vrut sa iesim, a acceptat prima invitatie iar cu o seara in urma mi-a si confirmat, m-a intrebat la ce ora ne vedem...etc abia dupa, in ziua in care tebuia sa aiba loc plimbarea mi-a lasat acel mesaj cu 3 ore inainte de intalnire, mi-a dat de inteles ca ma place... felul cum vorbeam si mai multe plus ca mi-a dat numarul si a acceptat sa iesim asta este evident, pune-te in situatie ei, te abordeaza un baiat vorbiti ce vorbiti iar la un momentdat iti cere numarul, daca nu-l placi il dai? Evident ca nu tongue.Cum am spus si ma i sus e super fata din toate punctele de vedere sunt innebunit dupa ea, nu am rabdare sa stau asa pur si simplu si sa astept mai ales cand stiu ca mi-a dat de inteles ca ma place, totusi avand in vedere ca esti fata te rog mai citeste odata povestea, e cam lunga si poate ai omis unele detalii importante, raspunsurile voastre, ale fetelor categoric ma ajuta mai mult.

| Lotusmila a răspuns:

Deci in primul rand trebuie sa fi si tu mai barbat, 2. trebuie sa fi romantic si sa fi dragut cu ea. Apoi a 2 zi ii spui daca vrea sa iesiti seara (seara 17 - 19) si ii spui sa inchida ochi, si o saruti.