| GeorgeDRX a întrebat:

va rog frumos sa nu radeti, asa ca am de gand doar sa va explic. Cand eram mic am facut o prostie la 6 ani, m-am masturbat pentru prima oara, nu stiu cum si cine m-a invatat asta (Sunt baiat). Si de atunci ma masturbez, dar nu neaparat in fiecare zi. Am avut o perioada acum la 13 ani cand o faceam in fiecare zi, dar am reusit sa ma abtin. Ca orice om, nu vreau sa am probleme in viata mea sexuala, si ma tem ca in timpul actului sa nu-mi dau drumul prea devreme sau ceva de genul. Stiu ca am doar 13 ani si trebuie sa ma tin de carte, dar m-am gandit la chestia asta si m-am decis sa va cer ajutorul. Deci se poate sa am o problema pe baza ca ma masturbez de la 6 ani? Sperma mi-a venit prima oara la 11, 12 ani si iesea in cantitati mici, nu sarea ca acum. Deci se poate sa sufar de ejaculare precoce sau altceva pe viitor sau acum? Va rog sa nu ma luati peste picior sau sa ziceti sa ma tin de carte ca sunt prea mic, pentru ca eu deja fac asta. Multumesc!

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa rezisti mai mult cu tipa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistit cu sau fara masturbare tot o sa suferi de ejaculare precoce la inceputul vietii sexuale...

| GeorgeDRX explică (pentru suntserios):

Si se regleaza pe parcurs?

| mihai69 a răspuns:

Ejacularea precoce nu are nicio legătură cu masturbația.
Și nici nu e anormal să o faci, chiar și de la 6 ani; oricum, nu ești primul, nici singurul „copil precoce".

| GeorgeDRX explică (pentru mihai69):

Deci sa inteleg ca sufar de asa ceva daca ma numesti "copil precoce"? laughing Da-mi mai multe informatii aici sau printr-un mesaj

| mihai69 a răspuns (pentru GeorgeDRX):

Precoce în sensul de vârstă fragedă a debutului. rolling on the floor

| GeorgeDRX explică (pentru mihai69):

Ok ok mersi happy

| doctorandus a răspuns:

Iata un manual de psihologie dupa care se invata psihologia in multe universitati si colegii americane:

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (2015). „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology: Gateways to Mind and Behavior (ed. 14). Cengage Learning. p. 363. ISBN 978-1-305-54500-7. „Is there any way that masturbation can cause harm? Seventy years ago, a child might have been told that masturbation would cause insanity, acne, sterility, or other such nonsense. "Self-abuse, " as it was then called, has enjoyed a long and unfortunate history of religious and medical disapproval (Caroll, 2013). The modern view is that masturbation is a normal sexual behavior (Hogarth & Ingham, 2009). Enlightened parents are well aware of this fact. Still, many children are punished or made to feel guilty for touching their genitals. This is unfortunate because masturbation itself is harmless. Typically, its only negative effects are feelings of fear, guilt, or anxiety that arise from learning to think of masturbation as "bad" or "wrong." In an age when people are urged to practice "safer sex, " masturbation remains the safest sex of all."

Traducere: Exista vreun mod in care masturbarea poate produce daune? In urma cu saptezeci de ani unui copil i s-ar fi spus ca masturbarea produce nebunie, acnee, sterilitate sau vreo alta nerozie. "Abuzul de sine", cum era numita, a avut o lunga si nefericita istorie de dezaprobare religioasa si medicala (Caroll, 2013). Viziunea moderna este ca masturbarea este un comportament sexual normal (Hogarth & Ingham, 2009). Parintii luminati sunt constienti de acest fapt. Totusi, multi copii sunt pedepsiti sau facuti sa se simta vinovati pentru a-si atinge organele genitale. Acest lucru este nedorit, deoarece masturbarea insasi este lipsita de urmari negative. In mod obisnuit, singurele ei efecte negative sunt sentimentele de frica, vinovatie sau anxietate care izvorasc din a fi fost invatati sa creada ca masturbarea ar fi "rea" sau "gresita". Intr-o epoca in care oamenii sunt indemnati sa practice "sex protejat", masturbarea ramane cel mai protejat mod de a face sex.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| Eduard196 a răspuns:

Nu te mai masturba. daca o sa cauti pe net unde trebuie o sa te sperii sa vezi cate efecte are si cat poate sa te distruga.

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Vezi raspunsul pe care l-am dat mai sus. Nu te mai lua dupa toti nataraii care scriu pe radio sant.

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

| Eduard196 a răspuns:

Fratele meu! citeste asta si nu lasa pe toti sa te prosteasca te rog mult de tot. ai o sa gasesti si alte materiale pe net. nu te lasa prostit de cei ce spun ca n are vreun efect. CHIAR ARE. o sa incepi cu izolarea adica sa stai retras, pe urma probleme cu memoria si concentrarea si o sa te distrugi cu totul incetul cu incetul nu stii cat vreau sa vezi cum sta cu adevarat treaba. CITESTE ASTA PENTRU INCEPUT! vladherman.blogspot.co.id/2012/12/virgiliu-gheorghe-masturbarea-un-act.html?m=1

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| NoRegretsxx a răspuns:

Fii antena...Eu am un prieten care o face in fiecare zi. Si cand face sex mi-a zis ca dureaza de n-are greata, fara probleme, dar cand se masturbeaza poate sa dureze si sub un minut. Deci nu vad de ce ar fi o problema si de ce ai ajunge sa suferi de ejaculare precoce.

| GeorgeDRX explică (pentru NoRegretsxx):

Deci cand faci sex dureaza mai mult decat cand te masturbezi?

| NoRegretsxx a răspuns (pentru GeorgeDRX):

Bai deci el. Poate sa isi dea drumul in 50 de secunde (cica) atunci cand se masturbeaza, iar cand facea sex cu gagik`sa dura si o ora. Acum nah, difera de la om la om, dar nu o sa ejaculezi precoce din cauza masturbarii, asta e clar.

| Fretus a răspuns:

E ceva normal sa te masurbezi chiar si in fiecare zi odata ce ti-a venit sperma.Deoarece esti la inceput si asa se intampla, de ejaculare precoce nu stiu ce sa zic multi oamenni sufera chiar daca nu s-au masturbat de mici. Tine minte incearca sa o faci putin mai rar.Este indicat sa te masturbezi o data la 2 saptamani spun specialistii din cate am citit eu, deoarece iti reinoiesti sperma.Incearca sa o faci cat mai rar o data pe saptmana si daca nu poti o data la cateva zile. Sper ca te-am ajutat cu ceva

| GeorgeDRX explică (pentru Fretus):

Dar sunt sanse sa ajung sa sufar de ejaculare precoce?