| NeedHelpss a întrebat:

Voi ce parere aveti. Repede va rog, dau funda! Iubita mea, cu care stau de 5 luni, mi-a spus astazi, sa ne despartim cateva zile, pentru ca o sufoc, si daca nu imi convine sa ne despartim de tot. Tot ea imi spune ca ma iubeste enorm de mult, si eu o cred, in aceste 5 luni mi-a daruit tot ce a putut. Dar mie imi da de inteles ca, pentru ea nu conteaza daca mai raman in viata ei sau nu, dupa ce mi-a zis. Plus de asta si-a trecut sh situatia pe fb, singura. Mi-a zis ca nu se va combina cu altcineva, dar are nevoie de o pauza ca o sufoc. De exemplu, ieri am fost cu ea sa isi cumpere niste haine si eu sa imi iau ceva de incaltat, a mai venit o fata cu noi, am stat de pe la 12 pana la 5, ca am baut sh un suc, tot cu fata aia dupa noi, Vorbiseram sa iesim seara in oras si ma suna pe la 9 seara, ca nu mai iese cu mine ca staturam toata ziua(daca umblat dupa haine inseamna stat impreuna) si ca iese cu fetele, sa vorbeasca ca intre fete, nu mia convenit, dar am zis ok ies si eu cu baietii, dupa am sunat-o mai pe la 10 si era cu 2 fete, da mai era si un baiat, deci asta nu mai era "ca intre fete" deja. Si atunci m-am enervat, si am inceput sa ne certam, mi-a zis ca o stresez si mi-a inchis telu, dupa ma suna pe la 11 jum cand se ducea acasa si parca se astepta sa ma comport de parca nimic nu se intamplase, dar i-am inchis si eu telu, si s-a suparat si ea si-a inchis telu, dupa am vorbit pe la 2 cand veneam si eu acasa, si mi-a zis ca o sufoc, ca sta mereu cu mine, ca vrea sa mai petreaca timp si fara mine. Dupa ne-am culcat si de dim imi zice faza cu despartitu de mai sus. Incep sa cred ca s-a plictisit de mine. Eu nu as vrea sa ne despartim, o iubesc foarte mult, simt ca mor daca nu ne vedem. Ea mi-a mai spus ca nu e ca mine, ca fiecare iubeste in felul lui si ca daca nu ne intalnim un timp nu inseamna ca nu ma mai iubeste, Acum 2 ore m-am intalnit cu ea intamplator pe strada, ma rog intamplator, stiam ca trebuie sa mearga undeva si i-am iesit prin cale, ne-am sarutat asa scurt, i-am spus ca o iubesc, mi-a zis ca si ea ma iubeste si am intrebat-o pana la urma mai suntem sau nu impreuna, si mi-a zis, vorbim maine, te rog eu ca am intarziat, intr-adevar intarziase. Voi ce spuneti, ce sa fac? Oare ce va fi maine, simt ca mor, CE SA FAC MAINE?, sa o caut sau nu? Sa ii zic sa ne intalnim sa vorbim, sau sa o las libera pana zice ea ceva, eu chiar vrea sa vorbim,dar daca ii zic sa ne intalnim sa vorbim, mi-e frica sa nu zica iar ca nu o inteleg deloc, ca are nevoie de spatiu, etc Eu nu pot sa fiu indiferent, cum este ea uneori.Ce sa fac? As dori mai multe pareri.

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Nimeni de pe TPU nu poate sa puna un "verdict" corect in ceea ce priveste problema ta si asta pentru ca sunt foarte, foarte multe detalii pe care noi nu le cunoastem.
Din ceea ce ai scris, fiecare o sa te indrume in functie de anumite sabloane personale in urma unor evenimente traite sau auzite!

Imi este greu sa'mi rezum ideea la cateva randuri si sa ma fac si inteles, dar am sa incerc sa dau un raspuns problemei tale si nu astept funda, chiar te indrum sa tii cont si de raspunsurile celorlalti useri. Stiu ca acum esti un pic bulversat si nu gasesti un raspuns coerent intrebarilor tale si asta pentru ca tii la ea si iti este greu sa accepti o eventuala despartire chiar si pentru putin timp!

Reies trei aspecte din comportamentul prietenei tale: ori chiar o sufoci, ori a gasit pe altcineva si nu stie cum sa-ti spuna, pentru ca nici nu vrea sa te faca sa suferi, ori ea isi doreste altceva decat ceea ce esti tu (cu alte cuvinte s-a lipit de tine, dar ea simte ca nu asa trebuie sa fie persoana cu care sa'si petreaca viata).
Apoi daca este o persoana cu bun simt si bine educata, nu vrea sa rupa relatia brusc, stiind ca tu o iubesti!

Daca chiar o sufoci, atunci problema este la tine! Este ceva anume ce ei nu'i place sau nu suporta un anumit comportament din partea ta!
Daca tii la ea trebuie sa incetezi sa mai faci ceea ce ei nu'i place si tu stii mai bine ce anume nu este ok!
Daca a gasit o alta persoana, atunci trebuie sa'o lasi in pace. Dragoste cu forta nu se poate! Este posibil si speranta ca se va intoarce!

Este clar ca prietena ta evita sa-ti spuna adevaratul motiv pentru care ea isi doreste sa va "despartiti cateva zile si daca nu iti convine sa va despartiti de tot" Deci in concluzie ea deja a luat singura o decizie in ceea ce priveste relatia voastra!
Ceea ce tu poti sa faci este sa constientizezi bine situatia si sa-i dai 2 -3 zile ragaz, sa se "relaxeze/usureze" (si tu ai nevoie de timp ca sa reflectezi bine situatia), apoi sa'i dai un telefon, sa'i ceri sa va intalniti, ca sa vorbiti deschis despre toate problemele care au condus la aceasta "despartire temporara"!
Ce trebuie sa stii si aici am sa ma repet, este ca daca o iubesti ofera'i libertatea oricare ar fi decizia ei!

| NeedHelpss explică (pentru Cronki):

Mulumesc pentru raspuns. Dar daca m-ar iubi cu adevart, si faptul ca o sufoc ar fi adevaratul motiv al despartirii temporare, nu ar incerca alta metoda? Sa incerce sa me educe in acest sens, sa nu o mai sufoc, nu direct brusc o despartire?

| NeedHelpss explică (pentru Cronki):

Sal. Mi s-au parut bune concluziile pe care le-ai tras, la intrebarea mea. Si as dori sa te mai intreb ceva. Tu ce zici, iubeste sau nu? Ea mi-a daruit tot ce a putut in aceste 5 luni, si noi ne cunosteam de mult, in aceste 5 luni simtim ca au trecut 10 ani, dar nu mai stiu ce sa cred, m-a durut foarte tare cand mi-a spus, sa ne despartim cateva zile, si daca nu imi convine sa ne despartim de tot, si nu stiu ce sa cred. Daca chiar m-ar iubi, nu ar incerca sa me educe in acest sens, sa nu o mai sufoc? Ea a apelat la despartire temporara direct, si eu simt ca mor fara ea. As vrea sa vorbesc cu ea astazi, am pregatit un mesaj in ciorna, pe care sa il dau sa il citeasca, cand ne intalnim fata in fata, pentru ca mie imi e greu sa ii spun toate alea, ma doare inima. Ce spui e adecvat sa ii cer sa ne vedem azi sa vorbim, dupa ce mi-a zis sa ii dau niste zile de pauza cu relatia? Nici macar nu stiu daca suntem impreuna sau despartiti acum, am intreabt-o ieri, a fost la munca aseara, la o nunta si pe la 5 a terminat, era obosita si mi-a zis ca nu stie, ca vorbim azi, acum trebuie sa se odihneasca. Tu ce zici? Ma iubeste? Sa vorbesc azi cu ea?